Durali Doğan - Sorgun Selam Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYE İLETİŞİM

SOYAŞAD

Namaz Vakitleri

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

SORGUN KONULU ŞİİR YARIŞMASI

Durali Doğan

22 Nisan 2011, 10:21

Durali Doğan

       Anadolunun tam ortasında yer alan, tarihi, kültürü ve gelişmekte olan yüzü ile geleceğe emin adımlarla yol alan güzel ilçemiz Sorgun’un bu güzellikleri şiire de yansıyacak.
       Sorgun belediyesi bu amaçla  Türkiye genelinde Sorgun konulu şiir yarışması düzenliyor.
 Yarışmada dereceye giren şiirlere azınsanmayacak miktarda maddi ödüller de verilecek.
 Yapılan bir işin hem maddi ve hem de manevi karşılığı mutlaka vardır.
 Bu yarışmada esas gaye güzel ilçemizi anlatan sanat eseri abide şiirler elde etmek, ayrıca şiiri, sanatı, kültürü teşvik etmektir.
      Geçen gün belediyede yarışmada görev alan seçici kurul üyeleri olarak; bendeniz, Encümen Üyesi Memiş YAKIN, Kültür Ve Sosyal İşler Müdürü Hamza PEKER, Türk Dili ve Edebiyat Öğretmeni İsmail ZEYBEKOGLU, Türk Dili ve Edebiyat Öğretmeni Seyit ÖZDEMİR bir toplantı yaptık ve yarışma şartnamesini hazırladık.
       Yarışmaya katılıp dereceye giren şiirlerden birinciye 2000,, ikinciye 1000, üçüncüye de 500 Tl ödül verilecek. Toplam dört bin liranın ödül olarak verileceği bir yarışma bu.
       Yarışma bahane . Önemli olan güzel ilçemizi  güzel sanat eserleriyle tanıtmaktır.
 Bir yörenin Sorgun’da dahil olmak üzere ekonomik gelişmesi kültürel gelişmesine bağlıdır. Bir beldenin, şehrin kültürü, tarihi turizmi o yörenin referansıdır.
 Bir yörenin şairi, yazarı, sanatçısı, ressamı, heykeltraşı, müzisyeni ne kadar çoksa gelişmişlik seviyesi o kadar yüksek demektir.
 Bu insanlar ö yörenin yüz akıdır, göstergesidir, istikbalidir.
 Bu seviyeye gelmek için de yerel desteğe mutlaka ihtiyaç vardır. Düşünen, düşündüğünü ifade edemeyen, ifade eden ama yayınlayacak maddi imkanı olmayan yetenekli insanımıza  yerel yöneticilerin sahip çıkması gerekir.
 Sorgun belediyesi bu yolda bazı adımlar atıyor. Bu yöndeki çalışmalar devam etmelidir.
 Bir maddi yapı, bir ev inşa etmek, yola taş döşemek, kaldırım yapmak çok daha kolay. İnsan için de öyle, belediyeler için de.
          Ama bir sanat eseri meydana getirmek, bir kitap yazmak, duygu ve düşüncelerinizi şiire yansıtmak bazılarınınsandığı gibi öyle kolay olmasa gerek.
          Sanat ve sanatçı bana göre iğne ile kuyu kazmak gibi bir zor işi başarıyor.
 Bugüne kadar az da olsa Sorgun’u anlatan şiirler yazılmıştır. mutlaka güzel olanları da vardır. Ama geniş kapsamlı sadece Sorgun’u konu alan bir şiir yarışması ilk defa düzenleniyor.
 Bu yarışma sonuçlarından çok güzel Sorgun şiirleri çıkacağını, edebiyatımıza güzel Sorgun şiirleri kazandırılacağını ve ilginin beklenenin üzerinde olacağını heyecanla umuyorum. Bu yarışmaya Türkiye genelindeki tüm şairlerimizin, ozanlarımızın  katılmasını bekliyoruz.
         Sorgun üzerine iki kitap yazmış “Sorgun Üçlemesi” kitabı da yakında çıkacak olan bir Sorgun sevdalısı olarak diyorum ki gelin güzel Sorgunumuzu çokgüzel şiirlerle tanıtalım.
 Aşık Dindari:
Uğrar ise yolun ilçem Sorgun’a
Seyreyle çekil de bir yana bülbül
Düşme hasret çekip ahı figana
Kavuşun al panbe reyhana bülbül.
 Türk’ü Türk yapan, onu diğer milletlerden ayıran, milletimize has özelikleri, tarihin derinliklerinden gelip bize intikal eden kültürel değerlerimizi özümüze sadık kalarak muhafaza etmek mecburiyetindeyiz. Bunu kültüre, kültür adamlarına sahip çıkarak, teşvik ederek gösterebiliriz. Bu düşüncelerle bu yarışmaya vesile olanları, katkıda bulunanları kutluyorum.
Bozok Türkmeninin kutlu izinde
Hal’in hecelerim Köhne-i Kebir
Anladım ki mazin bir koca destan
Ati’ni Cenabi Zül Celal bilir        

Bu haber 7465 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
HAYAT ÇOK PAHALI22 Haziran 2022

Sorgun Güldestesi


ANKET

Yerel Seçimlerde Partiyemi? Adayamı? Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?
Tüm Anketler

SILAM OFSET


Önce TÜRKÇE!


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: ŞAHİN DİZAYN