Durali Doğan - Sorgun Selam Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYE İLETİŞİM

SOYAŞAD

Namaz Vakitleri

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

HABER ARA


Gelişmiş Arama

GEÇME NAMERD KÖPRÜSÜNDEN

Durali Doğan

26 Nisan 2022, 10:54

Durali Doğan

GEÇME NAMERD KÖPRÜSÜNDEN
Büyüklerimizden dinlediğimiz yiğitlik efsaneleri ruhumuzu besledi.Nice merd ve namerd destanlarında boz atlı Hızır'ın terkisinde sevdalısına kavuşan veya kavuşmayan ACILI aşıkların kederine, sevincine ortak olduk.
Namerdin minik öfkesi yüzünden; kendisine, çevresine ve topluma faydalı kıymetli insanların nasıl yıkıldıklarına şahit olduk.Köroğlu'nun şu dizelerini hatırlayın:Mert dayanır, namerd kaçar,Meydan gümbür gümbürlenir.
YOZGATLI ÇÖLLO
Çamlıbel'in Köroğlu'su deyince, Bozok'un yiğit Çöllo'sunu anmadan olmaz.Yiğitliği, mertliği ile dillere destan Çöllo.Çöllo; tabanca belinde, martin kucakta zulüm yapan namertlere karşı aslan kesilmiş:Kızlar altın takmaz oldu saçınaÜnün gitti Çöllo'm Çin'e , Maçin'eGazeten basıldı Moskof içindeTitrettin de Firengistan'ı Çöllo.Çöllo'nun öğle vaktinde kızanlarıyla birlikte Kayzer- Rum'u (Kayseri) bastığı, dokuz bindört yüz Rum'u öldüren bir Yozgatlı olduğu rivayet edilir. Talas'ın altından bir toz kaldırdınFişek sürdün martinini doldurdunBir saatlik yerden taşı deldirdin O martin değil de, şimşek mi Çöllo!Neticede Yozgatlı Çöllo'da bir namerdin tuzağına kurban gider.
Kadere rıza…
NAMERDİN AYAK OYUNLARI
Milletimizin hasret istikametlerine yönelen bütün babayiğitlerimiz her ne hikmetse taşa tutulmuşlardır.“Merdin anasını ağlatmayı” kendimize en mukaddes görev bilmişiz.
Mert insanların hem ipini çeker, hem de arkasından döne döne ağlarız..Namerdin ayak oyunları…… Ve onun içindir ki; özü- sözü doğru,yiğit insanlar hayat ve hizmet kervanında kırgın, yorgun, sessizce hep yokuş çıkarlar…Makam ve varlığa mağrur olan namerdler, üç kuruşluk dünya tamahının peşine düşenler, basiret ve sabır sahibi ehl-i hizmet insanların kıymetini bilemezler.Suç; yokuşlarda tükenen insanlarda mı, yoksa bizde mi?Bir kimse kör ise, güneşin suçu ne!Bırak iki yüzlülüğü, yirmi yüzlü namerd insanların türediği şu toplumda, “falancanın yaptırdığı köprüden geçmeyen “ insanları artık yadırgamıyorum.
Hele bu köprü namert köprüsü ise…Geçme namert köprüsünden, Bırak seni sel alsın…

Bu haber 570 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
HAYAT ÇOK PAHALI22 Haziran 2022

Sorgun Güldestesi


ANKET

Yerel Seçimlerde Partiyemi? Adayamı? Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?
Tüm Anketler

SILAM OFSET


Önce TÜRKÇE!


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: ŞAHİN DİZAYN