Durali Doğan - Sorgun Selam Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYE İLETİŞİM

SOYAŞAD

Namaz Vakitleri

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

YOZGAT İSİMLER SÖZLÜĞÜ

Durali Doğan

12 Nisan 2022, 12:33

Durali Doğan

Cumhuriyetimizin 100. Yılı eşiğinde olduğumuz 2022 yılı benim için en verimli yıl oldu.
Uzun bir araştırma ve çalışma sonucu Türk edebiyatı ve Yozgat kültür dünyasına kazandırmış olduğum “Yozgat İsimler Sözlüğü” adlı kitabımı şükür Mevla’ya yayımlama imkanı buldum.
Kitap büyük boy, lüks baskı ve 480 sayfadan oluşuyor.
Buna benzer kitabın ilki 1988 yılında “Yozgat Şair ve Yazarları” adıyla Yozgat Valiliği’nce yayımlanmış, Yozgat’ta ilk olması dolayısıyla bu alanda büyük bir boşluğu doldurmuştu.
Aradan geçen on yedi yıl sonra kitabın ikinci ve genişletilmiş baskısı “Yozgat Şair ve Yazarlar Ansiklopedisi “ adı ile 2005 yılında çıkmıştı. Bu alandaki Yozgat üçlemesini, yeniden güncelleyip muhtevasını genişleterek yoğun bir çalışma sonucu yeniden yayımlamaya karar verdim. Yozgat ve çevresinde Türk Edebiyatı başta olmak üzere birçok değişik alanlarda çalışmalar yapan, eser veren Yozgatlı hemşehrilerimizi belki ilk defa bu kitapta tanıyacaksınız. Osmanlı ve Cumhuriyet döneminde “Tarih, kültür, edebiyat (aşık, şair, yazar) sanat, folklor, müzik, din, bilim, askerlik” alanında eser ve hizmet veren Yozgatlı 601 şahsiyetin hayatı, kişiliği, sanatı ve eserlerine kitapta yer verdim. Kitapta; Aşık Dindari’den, Visali’ye, Hüzni’ye, Nazi’ye; Kınalı Hasan’dan, Akif Paşa, Ali Galip Gençoğlu’na, Papa Eftim’den, Arpaçlı Vasıf’a varıncaya kadar tarihi ve edebi 601 şahsiyetin biyografi ve eserleri yer almaktadır.Yozgat’tan, hemen her alanda çok büyük değerler yetişmiştir.Bu değerleri tanımak, tanıtmak, çocuklarımızı, gençlerimizi bilgi sahibi yaparak bu kişileri örnek almalarını sağlamak hepimizin görevidir.
Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün söylediği gibi ;“ Türk çocuğu; ecdadını tanıdıkça, daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır.”
Bugüne kadar 9 Tiyatro, 10 araştırma- inceleme, 1’de şiir olmak üzere 20 kitap yayımladım.
21. kitabım olan “Yozgat İsimler Sözlüğü” 32 yıllık bilgi ve birikimimin ürünüdür. Kitabı hazırlarken çok sayıda yazılı kaynak taradım.
Hayatta olanlarla bizzat görüştüm.
Dünya ve siyasi görüşü ne olursa olsun Yozgatlı olan herkese mümkün mertebe ulaşmaya çalıştım ve kitapta yer verdim.
Ulaşamadığım ve unuttuklarım oldu ise beni bağışlasınlar.
Okuyucularımızın eleştirileri, önerileri ve uyarıları Yozgat İsimler Sözlüğü’nün yenilenecek baskılarında mutlaka dikkate alınacak, ulaşılamayan veya unutulan kişiler ilave edilecektir.
Bana maddi ve manevi destek veren ve verecek olan herkese teşekkür ediyorum. Biyografisi yer alanlardan, hayatta olmayanlara Allah’tan rahmet, yaşayanlara sağlık ve uzun ömürler diliyorum.
Her Yozgatlının kütüphanesinde bulunması gereken, her ailenin çocuklarına tavsiye edebileceği bu kıymetli eseri isteyenler (0533 346 8889) nolu telefondan bizimle irtibat kurarak temin edebilirler.

Bu haber 867 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
HAYAT ÇOK PAHALI22 Haziran 2022

Sorgun Güldestesi


ANKET

Yerel Seçimlerde Partiyemi? Adayamı? Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?
Tüm Anketler

SILAM OFSET


Önce TÜRKÇE!


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: ŞAHİN DİZAYN