Durali Doğan - Sorgun Selam Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYE İLETİŞİM

SOYAŞAD

Namaz Vakitleri

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

BU RUS POSTU DELİNİR BİR GÜN

Durali Doğan

09 Mart 2022, 13:13

Durali Doğan

21. yüzyılda Rusya “Benim silahım daha fazla ve ben güçlüyüm” diyerek Ukrayna’ya saldırdı ve geceli gündüzlü bombalıyor.Ukrayna halkı da başkentlerini vatanlarını korumaya çalışıyor.Rusların Ukrayna’daki zalimliklerine bakarsak, geçmişteki yaptıkları mezalimi hatırlarız.
Dini, rengi, soyu sopu ne olursa olsun Ruslar haksız ve adaletsizce Ukrayna halkına zalimlik yapıyor.Çoluk, çocuk, yaşlısıyla bir halk kış kıyamet demeden yurdundan, yuvasından edildi.
Bu mezalim bize Lenin ve Stalin’in Türk soydaşlarımıza yaptıkları zalimliği, mezalimi hatırlatıyor.Yüz binlerce soydaşımızın kurşuna dizilmesi, yok edilmesi…Stalin’in Kazakistan’daki yaptığı soykırım.
Moskof zulmünden kaçan Kazak halkının bir bölümü ise açlıktan ölmemek için Rusya’ya ve Çin’e göç etmek zorunda kaldı. Göç edenlerin bir kısmı sınırda Sovyet askerleri tarafından öldürüldü, bir kısmı hastalıktan öldü. Onların boşalttığı topraklara daha sonra Ruslar yerleştirildi.
Halkının gözünü açarak karanlık bir dünyada yaşamasını istemeyen ve milli duyguları perçinleyen devlet adamları, şairler, yazarlar Türkçülük ve Turancılık sevdalısı vatanseverler kurşuna dizildiler.
Biz bunları unutmadık.
Moskofun Kırım’da yaptıklarını da unutmadık.Kırım Türklerinin istiklal mücadelesi ve Mustafa Cemiloğlu..Sovyet Emperyalizmini protesto için 29 haftayı aşkın bir süre, belirli aralıklarla, açlık grevi yapan ve bu uğurda mücadele veren Mustafa Cemiloğlu.
Bolşevik ordusunun Kırım Türkleri’ne saldırarak pek çok Türk’ü şehit, bazılarını da Sibirya’ya ve Urallara sürgün etmelerini.1921 ve 1941 yılları arasında Komünistler Kırım’da 160 ila 170 bin Türkü imha etmiş veya sürgüne yollamışlardır. Bu rakam, 1917’deki Türk nüfusunun yarısı demektir. Bu sürgünden sonra hayatta kalabilenler, vatan Kırım’a dönmek ve millî haklarını yeniden elde etmek için uzun yıllar mücadele etmişlerdir.Çeçenistan’da yaptıklarını da unutmadık.
Kars ve Erzurum’un işgalinde de aynı mezalimi yaptı Ruslar.Erzurum Tabyalarını görenler hatırlar oradaki duvarlara sinmiş şehit kanlarını.
Ben üniversiteyi Erzurum’da okudum. Gördüm o mezalimin izlerini… Ruslar'ın Ermenilerle bir olup Doğu Anadolu'ya yaptıkları baskın ve istilalardan şehri korumak amacıyla inşa edilmiş o tabyalar. Hele Aziziye ve Mecidiye Tabyası…Rusların Erzurum’u işgalinde; ihtiyar anasını sırtına almış erkekler… Çocuklarını yorgana sarmış, omuzlamış, kucaklamış, kadınlar, kağnıların arkasından yürümeye çalışan yavrular… Sorarsanız nereye gittiklerini onlar da bilmiyor. Rus askerlerinden, Ermeni taarruzlarından canını kurtarmak için namusunu kaçırıyordu…
Bütün bunlar şimdi Ukrayna’da yaşanıyor…
Görüntüler yüreklerimizi burkuyor, dayanılır gibi değil…
Moskof bu sefer aynı mezalimi Ukrayna’da yapıyor.
Ne diyelim…
Bu Rus postu delinir bir gün.Zalimin yaptığı yanına kar kalmaz…

Bu haber 685 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
HAYAT ÇOK PAHALI22 Haziran 2022

Sorgun Güldestesi


ANKET

Yerel Seçimlerde Partiyemi? Adayamı? Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?
Tüm Anketler

SILAM OFSET


Önce TÜRKÇE!


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: ŞAHİN DİZAYN