Durali Doğan - Sorgun Selam Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYE İLETİŞİM

SOYAŞAD

Namaz Vakitleri

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

BİR ASKERİN SORGUN'A VEDASI

Durali Doğan

18 Ocak 2022, 12:46

Durali Doğan

BİR ASKERİN SORGUN’A VEDASI
Sorgun Askerlik Şubesi Başkanı Teğmen Özgür Akyel iyi intibalar bırakarak Sorgun’a veda ediyor.
Bu ay sonunda görev süresi dolacak olan sayın Akyel, geçen yıl nisan ayında Sorgun Askerlik Şubesi Başkanı olarak atanmıştı.
Özgür beyle bu kısa süre içerisinde tanışıklığımız oldu. Kendisi batı Trakya şehri 1992 Tekirdağ doğumlu. Öğrenim hayatı çok başarılı geçmiş. Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünü bitirdikten sonra, 2020 yılında da Trakya Üniversitesi’nde Yeni Türk Edebiyatı alanında “Sabahattin Ali'nin Roman ve Hikayelerinde Korku ve Yalnızlık” adlı çalışmasıyla yüksek lisansını tamamlamış.
2021 yılında İzmir/Gaziemir Personel Okuluna Yedek Subay adayı olarak katılmış, 3 aylık bir eğitimin ardından kurada Sorgun’u çekmiş.
Benim de branşım Türkçe- Edebiyat olunca Özgür beyle edebiyat, halk kültürü, Sorgun’un sosyal ve kültürel zenginliği üzerine uzun uzun sohbetlerimiz oldu. Kendisini bu vesileyle daha yakından tanıma fırsatı buldum.
Aile görgüsünü, branşı itibariyle şiirin, edebiyatın gücünü, sihrini, aldığı kültürün zenginliğini görevine de yansıtmış. Görevine bağlılığı, şubeye işi düşen vatandaşlara yaklaşımı içten .
Askerin eski o soğuk yüzü gitmiş, yeni bir yüz gelmiş,
Özgür bey;
-Sorgun’u daha ilk günden çok sevdim” diyor ve şunları ekliyor:
-Burada yaşamaya başladıkça ve yakından tanıdıkça vatanperver Sorgun halkını yürekten sevdim. Görev süremin sonuna yaklaştığım şu günlerde Sorgun’dan ömrümün sonuna kadar unutamayacağım birbirinden kıymetli hatıralar ve dostluklarla ayrılıyorum.”
Sorgun’a gelen her kim olursa olsun ilçemizi severek, unutulmaz anılar bırakarak ayrılmıştır. Ayrılırken de yaşadığı birçok hatıralarla gitmiştir ilçemizden.
Özgür bey kendi ifadesiyle bu hatırasını şöyle anlattı:
-Askerlik işlemleri için şubemize uğrayan yurt dışında işçi olan gencin konuşma ve hareketleri dikkatimi çekti. Odama çağırdım, sohbet ettik. Avrupa'da yaşadığı sıkıntılardan bahseden genç kardeşimiz bunlara rağmen diline, milletine, devletine zarar verecek her türlü işlerden uzak durduğunu anlattı. Ben de kendisine tarihimizden atalarımızın bu millet ve bu devlet için verdikleri mücadeleden bahsettikten sonra genç kardeşimizi uğurladım. Sonra benim olmadığım bir günde o genç tatlı alarak bana vedaya geldiğini öğrendim. Bu davranışla Sorgun halkının genci ile yaşlısıyla vatanlarına olan bağlılıklarının ve vefa duygularının genç kardeşlerimizde de olduğunu yakından görmüş oldum.
Diğer ikinci hatırası da daha duygulandırıcı;
-Oğlu Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde askerlik yapan bir amcamız bana geldi. Oğluna 10 gündür ulaşamadığını, hanımının gözüne günlerdir uyku girmediğini söyledi. Hemen genç kardeşimizin görev yaptığı birliğin numarasını buldum ve irtibat kurmaya çalıştım.
Amcamız bu sürede defalarca "tamam Komutanım uğraşma, olsun yeter" dedi. Sonunda nihayet bağlantı kurduk. Amcamızın numarasını da ilgili komutana vererek en kısa sürede oğlu ile konuşturmalarını söyledik. Amcamızın gözlerinden yaşlar süzülüyordu.
-Komutanım ben oğlumu askere yollarken ağlamadım, ama şimdi sizin şu çabanız beni ağlattı, dedi.
Birkaç gün sonra amcayla sokakta karşılaştık. Gözleri dolu dolu ellerime sarılmak istedi. Oğlu ile görüşmüş çok mutluydu. Ben de çok duygulandım.
Özgür beye ne mutlu ki Sorgun’dan böyle güzel hatırlarla ayrılıyor.
Sorgun Askerlik Şubesi Başkanı Teğmen Özgür Akyel, Sorgun’a vedasını duygulanarak şu cümlelerle ifade ediyor:
- Kamu kurum ve kuruluşlarının kıymetli amirlerinin şahıslarında tüm personellerine, tanışma, görüşme imkanı bulduğum feraseti yüksek Sorgun halkına candan teşekkür ediyorum. Allah'a ısmarladık.
Veda işte böyle bir şey. İnsanın hatıraları canlanır, duyguları depreşir, geride nasıl bir iz bıraktığına bakar. Kim, nasıl, nerede arkamdan ne söyler, ne konuşur diye merak eder, düşünür.
Güle güle değerli Komutanım, meslektaşım, güzel insan… Yolun açık olsun…

Bu haber 1153 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
HAYAT ÇOK PAHALI22 Haziran 2022

Sorgun Güldestesi


ANKET

Yerel Seçimlerde Partiyemi? Adayamı? Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?
Tüm Anketler

SILAM OFSET


Önce TÜRKÇE!


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: ŞAHİN DİZAYN