Durali Doğan - Sorgun Selam Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYE İLETİŞİM

SOYAŞAD

Namaz Vakitleri

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

ARAPLİ BELDESİ İZLENİMLERİ

Durali Doğan

23 Kasım 2021, 12:12

Durali Doğan

Sorgun’a bağlı belde belediye başkanlarını ziyarete devam ediyoruz.
Bu ziyaretlerimizde beldelerde yapılanları görüyor, sorunları, başkanların projelerini kendi ağızlarından dinliyoruz.“Bir dokun, bin ah işit” misali başkanların dertleri, sıkıntıları bitmiyor.
1991 yılından beri belediyelik olan Araplı da geçmişte büyük sıkıntılar yaşamış.Yapılan belediye seçimleri hep iddialı ve bıçak sırtında geçmiş.Bu sıkıntılı günlerden geçerek belediye başkanı olan Adem Ertuğrul’da o badireleri atlatarak başkan olmuş.-Başıma silah bile dayadılar, aday olmamam için, diyen Başkan “Kimse bizleri yıldıramadı, onca tehtide rağmen aday oldum, kazandım ve beldeme gece gündüz hizmet ediyorum” diyor.
Başkan Ertuğrul ile Araplı’nın geçmişini ve geleceğini konuştuk. Yörükan Türkmenlerinin kurduğu Araplı, Arablu cemaatının (Cema'at-i Arablu) 19 haneden müteşekkil, hasıl miktarının ise 684 kuruş olarak belirtildiği tarihlerden bugün iki binli nüfusa dayanmış. Arablu Cemaati, (Kanuni dönemi- H. 949 (M. 1542-43)) yıllarında Bozok Sancağı (Yozgat)- Sorkun Nahiyesine bağlı bir cemaatti.Bu cemaatin o yıllarda; Arab Deresi m.(tabi-i Akbaş Özü) mezrasını ekip biçtikleri arşiv belgelerinde mevcuttur.Sorgun ilçe merkezine 26 km. uzaklıktaki beldeye, Yaycılar Köyü’de bağlanarak, buranın mahallesi olmuş. Başkan Adem Ertuğrul göreve geldiği tarihten geçen iki buçuk yıl içerisinde önemli hizmetler yaptığını özetle şöyle anlatıyor:
-Öncelikle belediyedeki iş ve işlemlerin düzeltilmesi, hizmeti aksatan iç yapıyı düzene koyduk. Belediyemizin fazla borcu yok bundan da istifade ederek çalışıyoruz.
- Beldemize büyük bir baraj yapılıyor. Gölet statüsünde yapılan baraj hizmete girince Araplı’nın kaderi değişecek.Verimli tarlalarımız sulanma imkanına kavuşacak.
-Araplı Belediyesi yaycılar mahallemizin, 200 yıllık rüyasını gerçekleştirdik, Kerim Pınarı mevkinden suyumuzu Güneş Enerji Sistemi kullanarak halkımızın hizmetine sunduk.
-Araplı merkez ve Yaycılar mahallemizde arsa bekleyen vatandaşlarımıza arsa kazandırmak için çalışıyoruz. İmar öncesi halihazır haritalarımız tamamlandı. Şu anda jeoteknik jeolojik etüt sondajlarımız bitmek üzere, Çok yakında bütün vatandaşlarımıza arsa teminini gerçekleştireceğiz. Belediye hizmet binası olarak kullanılan Kültür Merkezi temizliği, nizam ve intizamı ile dikkat çekiyor.Başkana bunu soruyoruz. Aldığımız cevap şu:
-Şu anda belediyemizde bütün işleri bayanlar yapıyor. Temizlikten tut ki, yazışma, muhasebe gibi bütün işleri bayan memurlarımız yapıyor.Ardından çalışan bayan memurları çağırarak bizlerle tanıştırıyor. Dördü de genç, heyecanlı, saygılı,çalışma azmiyle dolu. Birlikte hatıra fotoğrafı çektiriyoruz.. Şimdi anlaşılıyor ki belediyeye bayan eli değince “nizam-intizam-temizlik” nasıl ön plana çıkmış ona şahitlik ediyoruz.
Belediyede çalışanlar bayan olunca belde halkı, özellikle kadınlar belediyeye daha rahat gelip, gidiyorlar, isteklerini çekinmeden dile getirebiliyorlar. Başkanın bayanlara sağladığı pozitif ayrımcılık belde halkı tarafından da takdirle karşılanmış. Biz de bu ortamı sağlayan genç başkanı tebrik ederek, takdirlerimizi dile getirdik. Başkan Ertuğrul’un başka yaptıkları da var. Bunları gazetemizin haberinde genişçe okuyabilirsiniz.
Azmin ve iradenin elinden kurtuluş yok.
Başkanın, doğduğu, doyduğu Araplı’ya hizmet etmek için büyük gayret içinde olduğunu gördük. Toprağına, bayrağına, görevine sevdalı sayın Başkana bize gösterdiği sıcak ilgi için birlikte ziyaret ettiğimiz Sorgun Medya Gazetesi’nden Halit Yılmaz, Rasim Doğan ve şahsım adına teşekkür ediyorum.
Gayreti, hizmeti hiç eksilmesin…

Bu haber 1058 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
HAYAT ÇOK PAHALI22 Haziran 2022

Sorgun Güldestesi


ANKET

Yerel Seçimlerde Partiyemi? Adayamı? Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?
Tüm Anketler

SILAM OFSET


Önce TÜRKÇE!


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: ŞAHİN DİZAYN