Durali Doğan - Sorgun Selam Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYE İLETİŞİM

SOYAŞAD

Namaz Vakitleri

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

YOLSUZLUK VE YOKSULLUK

Durali Doğan

08 Nisan 2011, 07:44

Durali Doğan

         Bağrı yanık, yüreği yaralı Anadolu insanının ne zaman hâl ve hatırını sorsanız, ağzından şu iki kelime dökülüyor:
        -İyiyiz Hocam.. Ah bi de şu yolsuzluk ve yoksulluk olmasa!
         Yolsuzluk ve yoksulluk! Ölümü temsil eden bir kara deve misali ocak başına oturmuş. Milletimiz 12 Haziran’da sandıktan kim çıkarsa çıksın, bu iki illeti kesip atmalarını bekliyor. Yine bu aziz milletimiz; görevine fesat karıştıran, rüşvetçi, suistimalci yönetici, bürokrat, memur, iş adamı istemiyor. Hortumcu, talancı, vurguncuların ininden çıkartılmasını istiyor.
         Hayatta bazı insanlar var ki haksız, yolsuz, muameler karşısında "dut yemiş bülbül" gibi susar kalır, bazı yürekli insanlarda yanlış yapanların yüzüne yanlışı haykırır. Bahsedeceğim insan işte o yürekli insanlardan biri. Sorgun'un en renkli simalarından. Kadir Çetin. Nam-ı diğer ismiyle Kekeç Kadir. Saygı ve rahmetle anıyoruz. Onun nükte ve esprilerinden çıkarılacak büyük dersler var. Bu nükteleri toplasak bir kitap olur. Birini sizinle paylaşmak istiyorum.
        Hikaye yaklaşık 25 yıl öncesine dayanıyor. Merhum Kadir Çetin, Sorgun Adliyesi çıkışında bahçede bulunan kavak ağaçlarına bakarken, binanın ikinci katından bir daire amiri başını pencereden uzatarak;
           -Kadir amca kavaklara ne bakıyorsun, yoksa satın mı alacan? Demiş Kadir Çetin ise hep bu anı beklermiş zaten. Tamam av ayağıma düştü diyerek dönmüş, bir o kişiye, bir de ağaçlara bakmış ve esprisini patlatmış.
           -Beyefendi.. Adliye bahçesinden bir kavak kesecem. Dikkat et bir dalıda senin başına düşebilir. Cevabını alan zat başını içeri çekerek pencereyi "şarp" diye kapatmış.
           Yeri gelmişken söylemek lazım, artık temiz bir toplum, temiz bir inanç, temiz bir yaşam hakkımızı savunmamız gerekiyor. Ama bu kirlilikte sadece insanlar değil, bazı TV kanalları ve gazetecilerde çanak tutarak argo konuşmalara özendiriyor. Yani işin kısacası toplum olarak hızlı bir ahlaki çöküşe doğru sürüklenmekteyiz. Eğer önlem alınmaz ise yarınlar aydınlık değil karanlıktır. Kesilen ağacın dalı, kolu ve gövdesi kimin başına düşerse düşsün hepimizde temiz toplum düşü kurmuyor muyuz?

Bu haber 7074 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
HAYAT ÇOK PAHALI22 Haziran 2022

Sorgun Güldestesi


ANKET

Yerel Seçimlerde Partiyemi? Adayamı? Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?
Tüm Anketler

SILAM OFSET


Önce TÜRKÇE!


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: ŞAHİN DİZAYN