Durali Doğan - Sorgun Selam Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYE İLETİŞİM

SOYAŞAD

Namaz Vakitleri

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

SORGUN'UN MESELELERİ TARTIŞILDI

Durali Doğan

06 Eylül 2021, 14:20

Durali Doğan

Tarih: 13 Kasım 1993
Saat: 17.00
Yer : İpek EFM Radyosu
Konu: Sorgun’un Meseleleri
Açıkoturumu Yöneten: Gazeteci Ahmet Yılmaz
Katılanlar: İlçe siyasi parti temsilcileri
Halkoyunda büyük bir dikkatle dinlenen ve yankı uyandıran bu açık oturum, son günlerin en çok konuşulan konuları arasında yer aldı.
Ahmet beyin tecrübeli ve başarılı yönetimi sayesinde ilçe bazında gerçekleştirilen ilk radyo açık oturumu özelliği taşıması sebebiyle önem arz etmekte. Unun içindir ki parti temsilcilerinin demokratik ve hoşgörü anlayışı içinde Sorgun’un meselelerini tartışmaları halkta heyecan uyandırdı.
Bu heyecandan şu anlaşılıyor zannederim:
Halkımız meselelerini açık açık konuşmaya susamış. “Kim ne der, kimin gönlünü kırarım,bu sözümden kim alınır” gibi beyhude ve cesaretsiz davranışlar artık boşluğa atılmakta.
Üç buçuk saat sıkılmadan, bıkmadan dinledik..
Katılanlar önce ilçemizin meselelerini sıraladılar: Altyapı, yol, su, kanalizasyon,imar problemi. Delibaş Deresi’nin ıslahı. Park, bahçe ve en önemlisi şehir içi umumi tuvalet meselesi. Hele kadınlara mahsus tuvaletin olmaması özellikle vurgulandı.
Jeotermal enerjiyle ilçenin ısıtılması projesini radyoda ilk gündeme getiren Bülent Kümbetlioğlu oldu Şeker Fabrikası ve işçi alımı. Fabrikada ilçemiz insanının çalışması gerektiği konusunda konuşmacılar hemfikir. Gündemin bir başka konusu haksız memur tayinleri idi. Benim Siirt’e sürgün edilmem de şiddetle eleştirildi. Konuşmacılara bunun için özellikle teşekkür ediyorum.
Kendi insanımıza sahip çıkılması gerektiği, rüşvetçi, irtikapçı, gayri meşru işlerle uğraşan, memurların dışında, dürüst ve namuslu çalışan ilçemize faydalı memur kardeşlerimize sahip çıkılması gerektiği konusunda görüş birliğine varıldı. Tartışılan bir başka konu da “Köylü- Yerli ayrımı” tartışması idi. Konuşmacılar böyle bir ayrıma karşı çıktılar.
Açık oturumda PKK katliamları da ortak bir bildiriyle sert bir dille kınandı, lanetlendi.
Her şeyi açık ve seçik konuşmak, tartışmak, yanlışları ve doğruları tespit etmek demokratik bir davranış.
Açık oturuma konuşmacı olarak katılan Hayrullah Yılmaz, Yahya Öcal, Mehmet Arslan, İsmail Harmancı, Orhan Sağ, İsmail Ünlü, Mehmet Aktan, Erdal Kaygusuz, Bülent Kümbetlioğlu, Beşir Uzun ve Cenap Ekim’e teşekkür ediyoruz.
Sorgun her şeye layık. Yeter ki tartışalım, erlik, birlik, dirlik içinde olalım.
(Durali Doğan, Yozgat Haber Gazetesi, 13 Kasım 1993)
YA BUGÜN: Bu yazıyı 28 yıl önce yazmışım. Şimdi Sorgun’da değişen ne? Su (bu sene çileden çıkardı), yol, alt yapı,kanalizasyon… Memur tayinleri.. Üstüne üstlük trafik.. Şimdi tartışmıyor, birbirimize hakaret ediyoruz: Seni gidi vatan haini, tetikçi, işbirlikçi…

Bu haber 1206 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
HAYAT ÇOK PAHALI22 Haziran 2022

Sorgun Güldestesi


ANKET

Yerel Seçimlerde Partiyemi? Adayamı? Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?
Tüm Anketler

SILAM OFSET


Önce TÜRKÇE!


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: ŞAHİN DİZAYN