Durali Doğan - Sorgun Selam Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYE İLETİŞİM

SOYAŞAD

Namaz Vakitleri

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

BURUNÖREN''DE YEŞEREN KÜLTÜR

Durali Doğan

28 Ağustos 2021, 16:24

Durali Doğan

BURUNÖREN’DE YEŞEREN KÜLTÜR
Sorgun'a bağlı Burunören tarihi eskiye dayanan bir Türkmen köyüdür.
Viran-ören Bizans öncesi ve sonrası yerleşim yerlerini ifade eder.
Bu bölgeye Dulkadirli Türkmenleri yerleşince gördükleri manzaraya “viran” “ören” isimlerini vermişlerdir.
Burun Ören (Burun, Burun oba) adlı Yörükan Cemaatı tarafından kurulmuştur.
Burun viran köyünün 1840’lı yıllarda 14 hane olduğu, köyün en zengininin ise Değirmencioğlu Ömer Kethüda olduğu ve senede 928 kuruş vergi ödediği Osmanlı Arşivi Temettuat kayıtlarında belirtilmiş.
Şimdi ise göç olgusu sonucu Burunören köyü hane sayısı yüz civarında iken 35 haneye düşmüş.
Ören- viran adıyla anılan köyde sadece Yozgat’ta değil, Türkiye’de eşine ender rastlanan bir güzel çalışma örneğine şahit oldum. Burunören Kültür Evi açıldı.
Çiğdemli Belediyesi, köyde ve köy dışındaki Burunörenli vatandaşların katkıları ve fedakarlığı ile güzel bir hizmet ortaya konmuş.
1961 yılında eğitim -öğretime başlayan köy ilkokulu 2005 yılında taşımalı eğitime geçince kapanmış, o tarihten beri de öyle bakımsız atıl bir şekilde duruyordu.
Köyüne sevdalı Bekir Yeşil’in öncülüğünde okulun ve lojmanın onarımı. çevre düzenlemesi, ağaçlandırılması başta olmak üzere içinin tefrişi de yapılarak hizmete hazır hale getirilmiş, köyün ilk şehidi Şehit Uzman Çavuş İlyas Genel Kültür Salonu ve köyün ilk öğretmeni Rıfat Yüksel Misafirhanesi adı verilmiş.
Çalgılı, çengili, sazlı, sözlü eğlenceli, bir o kadar da duygulu bir gündü.Açılışa halkın, özellikle kadınların ilgisi yoğundu.
Öğrencim sevgili Suat Yüksel programın takdimini çok güzel ve başarılı bir şekilde yaptı.
O gün protokolün soğuk yüzü değil, erkeği, kadını, genci ve çocuğuyla köy halkının samimiyeti ve sıcak yüzü hissediliyordu.
Çiğdemli Belediye Başkanı Ahmet Sungur, Almanya Yozgatlılar Federasyonu Başkanı Salih Çelik (AYDEF) güne ilişkin duygu ve düşüncelerini dile getirdiler. Ben de açılışta yaptığım konuşmada şunu vurguladım: “Adını köyündeki yatırdan alan köyün ilk şehidi İlyas Genel ve köyün ilk öğretmeni Rıfat Yüksel’in adlarının Kültür Evi’ne ve Misafirhane’ye verilmesi yeni yetişen nesle örnek olması bakımından büyük vefa örneğidir. Şehide ve bir eğitimciye vefa borcu işte böyle ödenir.”Bu birlik ve dayanışmanın başka köylere de örnek olmasını dilerim.Sevgili öğrencim Bekir Yeşil’in bu hizmete öncülük yapması benim için ayrı bir gurur kaynağı oldu. Bekir’e Belediye Başkanı Ahmet Sungur’un bir plaketle teşekkür etmesi ayrı bir kadirşinaslık örneğiydi.
Kültür Evi’ne öğretmen Ali Aydoğan ve Bekir Yeşil de birer kitap hediye ederek bir kütüphane kurulmasının da öncülüğünü yapmış oldular. Bir köyde istenirse neler yapılabileceğini, kültürün nasıl yeşerdiğini o gün gördük.
Kültür Evi düğün, nişan, dini ve milli günler ile, taziye, özel gün ve geceler ile kültürel faaliyetlerde kullanılacak. Hayırlı olsun. Emeği sinen herkesi kutluyorum.

Bu haber 921 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
HAYAT ÇOK PAHALI22 Haziran 2022

Sorgun Güldestesi


ANKET

Yerel Seçimlerde Partiyemi? Adayamı? Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?
Tüm Anketler

SILAM OFSET


Önce TÜRKÇE!


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: ŞAHİN DİZAYN