Durali Doğan - Sorgun Selam Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYE İLETİŞİM

SOYAŞAD

Namaz Vakitleri

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Sorgun'un Hakkı Sorgun'a

Durali Doğan

05 Eylül 2019, 07:25

Durali Doğan

 

 Kıymetli hemşehrimiz Salim Taşçı’nın kulakları çınlasın.
 1997 yılında “Sorgun’a Sorbon yakışır” -Sorbonne: Paristeki bir üniversitenin adı- diyerek Salim ağabeyin öncülüğünü yaptığı bir seferberlik başlatılmıştı.
 Bu faaliyet o yıllarda amir, memur esnaf ve serbest meslek erbabı  ve yerel yöneticiler gibi bütün kesimleri bir araya getirmişti.
  “Sorgun’a Fakülte Yaptırma Vakfı” o yıllarda kuruldu. Bu Vakıf’a ilk bağışı yapan da Salim Taşçı olmuştu. Ardından Sorgunlu hemşerilerimiz Vakıf’a  maddi ve manevi ciddi yardımlarda bulundular.
 Bu gayretler sonucunu verdi, Sorgun 30 Ekim 2014 tarihinde fakülteye değil ama Meslek Yüksek Okulu’na kavuştu. Okulda 400 öğrenci öğrenim görüyor.
 Şimdi gündemde Veteriner Fakültesi var. Cumhurbaşkanı Erdoğan 25 Mart 2016 Tarihinde Sorgun’u ziyaretinde  ilçemize Veteriner Fakültesi açılacağını söylemişti.
 Aradan üçbuçuk yıl geçti. Nihayet Veteriner Fakültesi’ne 61 öğrenci kayıt yaptırdı.
 Şimdi şu tartışılıyor: Bu öğrenciler Yozgat’ta mı okusun, Sorgun’da mı?
 Geçen hafta bunun hararetli bir tartışması yapıldı. Belediye Başkanı Erkut Ekinci, Sorgun TSO Başkanı Üzeyir Arslan ve AK Parti İlçe Başkanı İbrahim Dıvrak’ın katıldığı Sorgun MYO’da yapılan toplantıda Veterinerlik Fakültesi’nin akıbeti  konuşuldu. Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karadağ “Sayın Cumhurbaşkanımızın  Sorgun’a verdiği sözün arkasındayız. Zaten senatodan çıkan kararda isim olarak Sorgun Veteriner Fakültesi değil, Bozok Üniversitesi Veteriner Fakültesi olarak geçiyor.” dedi. Gelen tepkiler üzerine öğrencilerin Sorgun’da okuyacağı sözünü de verdi.
 Zaten Yozgat merkezinde; “İlçede binası hazır olmayan bir fakültede öğrencilerin sıkıntılar yaşayacağı, öğrencilerin ilçede okumak istemeyeceği ve kayıt dondurabilecekleri fakültenin fakültenin il merkezinde olması gerektiği” gibi sudan sebeplerle kamuoyu oluşturuluyor.
 Sorgun halkı, yerel yöneticiler ve STK’lar Sorgun Veteriner Fakültesi için Cumhurbaşkanı Erdoğan’a seslerini duyurmaya çalışacaklar.
 Sorgun TSO Başkanı Üzeyir Arslan ”Sorgun STK’lar olarak önümüzdeki hafta bu konudaki tavır ve tepkilerini Sorgun kamuoyuyla paylaşacaklarını” söyledi.
  Şimdi kafaları karıştıran soru şu: Senatodan Sorgun Veteriner Fakültesi değil de, neden Bozok Üniversitesi Veteriner Fakültesi olarak onay alındı?
 Bu fakültenin Yozgat’a kaydırılması için acaba yasal zemin mi oluşturuldu!
 Ortada şöyle bir gerçek var: Sorgun başka hizmet alanlarında olduğu gibi MYO ve fakülte konusunda da hep ihmal edildi.
 Bozok Üniversitesi Rektörü sayın Karadağ, Sorgun Veteriner Fakültesi ile ilgili olarak gazetemiz Selam’da yayınlanan eleştirel haber ve yazılarımıza tepki gösterse de hakkımızı aramaya devam edeceğiz.
 Bizi “vicdansızlık ve insafsızlıkla suçlayanlar” biz de sizin sözünüzde durmanızı bekliyoruz.
 Neticede hiçbir yönetici layüsel değildir.
 Sezar’ın hakkını Sezar’a, Sorgun’un hakkını Sorgun’a verin.

Bu haber 1404 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
"Kömür Hikayesi Kötü Sonla mı Bitecek"09 Ocak 2020

Sorgun Güldestesi


ANKET

Yerel Seçimlerde Partiyemi? Adayamı? Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?
Tüm Anketler

SILAM OFSET


Önce TÜRKÇE!


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: ŞAHİN DİZAYN