Durali Doğan - Sorgun Selam Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYE İLETİŞİM

SOYAŞAD

Namaz Vakitleri

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Okulların yıkımı seçim sonuna kaldı

Durali Doğan

27 Eylül 2018, 13:52

Durali Doğan

OKULLARIN YIKIMI SEÇİM SONUNA KALDI

 

Yeşilyurt, Sorgun Lisesi ve Mehmet Akif yıkılarak yerine Hükümet Konağı yapılması; Sorgun halkının gösterdiği tepkiler üzerine seçim sonuna kadar ertelenmiştir.
Bu şu demektir: Okullar eğitim öğretim yılı sonuna kadar yıkılmayacak. Siyasi irade kararı Sorgun’da yeni seçilecek belediye başkanına ve belediye meclisi üyelerine bırakmıştır.
Bu karar;
 -Sorgun’un tarihi ve kültürü açısından önemli olduğu kadar, bu okullarda okuyan ve okuyacak öğrenciler açısından okulların yıkılıp hükümet konağı yapılmaması çok önemli bir karardır.
 - Sorgun’un en eski binası olan (79 yıllık)Yeşilyurt İlkokulu binasının ve Sorgun Lisesi binasının erken dönem cumhuriyet eseri olduklarına dair tescillenmesi bir fırsattır.
 - Sorgun Belediye Meclisi 12 Nisan 2018 tarihinde Belediye Başkanı Ahmet Şimşek zamanında, şu andaki Belediye Başkanı Murat Gürbüz de belediye meclisi üyesi iken belediye meclisinin kararı ile okullar bölgesi “Eğitim Tesisleri Alanı” olarak belirlenmiş. Yani buraya anaokulu,ilkokul, ortaokul, lise ve yurt yapılabilir ve başka bina yapılamaz.
 -Jandarma binasını olduğu yer ise yeşil alan- park yeri olarak belirlenmiş.
 -Bu imar değişikliği ile mevcut belediye meclisi tarihi bir kararın altına imza atmış, bu okulların yıkılmasına ta beş ay önce mani olmuş, bence Sorgun eğitimine büyük hizmetleri olmuştur. Tarih bunu kayda geçirmiştir.
 -Bu meclis aldığı kararı artık değiştirmez. Top yeni belediye meclisinde ve yeni seçilecek başkandadır.
 -Yeni seçilecek başkan ve meclis üyeleri değiştirmeye kalksalar bile imar kanunu açıktır. İmar planında okul alanını ve yeşil alanı keyfinize göre taşıyamazsınız. Aynı bölgede 500 mt. yarı çapta aynı büyüklükte ancak taşıyabilirsiniz ,yeşil alanı da aynı büyüklükte aynı bölgede vermek zorundasınız. Bu bölgede taşınacak okul ve yeşil alan kadar boş yer zaten yok.
 - Ofisin yeri şu an mevcut meri planda idare alanı yani (kaymakamlık) gözüküyor. Teknik olarak ne yeşil alanı,ne de okulu keyfiyete göre taşıyamazsınız. Taşımak isterseniz çok sıkı kurallar var. Okul ve yeşil alan tescillenmiş durumda.Yapılmak istenen kanuna aykırı.
 - Seçimden sonra bu yanlış kararda ısrar edilirse bu sefer demokratik mücadelemizi hukuki yollardan sürdüreceğiz.
 - Tekrar ediyoruz: Bu yıkıma karşı olanlar Hükümet Konağı'nın yapılmasına asla karşı değildir.
En güzeli, en moderni yapılsın ama alternatif boş alanlara yapılsın.
 Biz diyoruz ki; çocuklarımızın geleceği daha önemli. Belediyenin öğrencilere tahsis ettiği alanı çocuklarımıza bırakın. Yeşil alana dokunmayın, park olsun.

Bu haber 5131 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
HAYAT ÇOK PAHALI22 Haziran 2022

Sorgun Güldestesi


ANKET

Yerel Seçimlerde Partiyemi? Adayamı? Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?
Tüm Anketler

SILAM OFSET


Önce TÜRKÇE!


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: ŞAHİN DİZAYN