Durali Doğan - Sorgun Selam Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYE İLETİŞİM

SOYAŞAD

Namaz Vakitleri

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Bir kolumuzu sararken, ötekini kırmayın

Durali Doğan

06 Eylül 2018, 09:38

Durali Doğan

 Okulların yıkılarak yeni Hükümet Konağı yapılması meselesini Kaymakamımız Mustafa Altınpınar ve Belediye Başkanımız Murat Gürbüz ile görüştüm.
 Kaymakam beyle görüşmemizde Ak Parti Sorgun İlçe Başkanı İbrahim Dıvrak’da vardı.
Kaymakam beyin verdiği bilgiye göre özet olarak Hükümet Konağı yapım süreci şöyle gelişmiş:
 -Önce Hükümet Konağının 15 bin metrekare olan eski Ofisin yıkılarak yerine yapılması kararlaştırılıyor.
 -Proje tamamlanıyor. Sonra garajlardaki trafik sorunu gündeme geliyor.
 -Belediyenin üç tepelerdeki sosyal tesislerinde Bekir Bozdağ, Ertuğrul Soysal’ın da katıldığı bir toplantıda; Ofisin yerinden vazgeçilerek, üç okul ve jandarma binasının yıkılarak Hükümet konağının buraya yapılması kararı alınıyor.
 Ben de bu görüşmede sayın Kaymakamımıza  neden bu okulların yıkılmaması gerektiğini, Sorgun halkının neden tepki gösterdiğini şu on maddede sıraladım:
 1-Eski Ofis binası Sorgun’un ayrı bir sembolüydü. Hükümet Konağı yapılacak diye madem yıkıldı. Hükümet Konağı oraya yapılsın. Trafik sorunu Hükümet Konağı için var da, oraya yapılacak okulda okuyacak olan binlerce öğrenci için yok mu. Trafik sorunu çözülsün.
 2- Bahçelievler, Yenimahalle, Hanbaşı mahallerinin çocukları peki Ofisin ordaki okula nasıl gidecek?
 3- Jandarma Karakolu’nun kaldırılması yerinde bir karar. O mahallede park yok. Burası park olabilir.
 4- Madem Ofisin yerinden vazgeçildi, neden Eski Buğday Pazarı (26 bin metrekare),eski belediye binasının yeri, eski hastanenin yeri neden düşünülmüyor?
 5- Sorgun Belediye Başkanı Murat Gürbüz bu alanın belediye meclisi kararıyla yaklaşık dört ay önce “Eğitim Kompleksi” olarak belirlendiğini ifade ettiler. Belediyenin Eğitim Kompleksi ilan ettiği yere eğitim amaçlı olmayan başka bir bina yapılamaz.
 6- En önemlisi de şu: Sorgun’un en eski tarihi camisi yıkılan Salih Paşa’dan ilçenin en eski binası ve eğitim kurumu Yeşilyurt İlkokulu’dur. Onbinlerce öğrenci yetiştirmiştir. Sorgun Lisesi’de öyle. Bu binalar bizim için bir tarihtir. Geçmişimizdir. Ruhu içimize sinmiştir. Buraların yıkılmasını istemiyoruz.
 7- Bu binaların çürük olduğu söyleniyor. Hükümet Konağı yapılması için bu binalara yeni tarihli çürük raporu düzenlendiğini biliyoruz.
 8- Yeşilyurt İlkokulu’nda illaki eğitim öğretim yapılsın diye de bir ısrarımız yok. Bu okul güçlendirilip onarımdan geçirilerek “Sorgun Tarih-Kültür ve Eğitim Müzesi” olarak hizmet vermesini teklif ediyoruz.
 9- Bu okulların yıkılmasına tepki gösteren bizler Hükümet Konağı yapılmasın diye bir düşüncemiz yok. Olsun. Hem de en güzeli olsun. Ama bir kolumuzu sararken, diğerini kırmayalım. 
 10-Son sözüm: Bura tarihi bina mı diyenlere: Evet tarihi bina. Sorgun’da en eski yapılmış başka bir bina gösterin.  Böyle diyenlere şunu soruyorum. Siz büyük dedenizin fotoğrafını; eskimiş, pörsümüş, kırılmış,  siyah- beyaz diye çöpe mi atarsınız. Yoksa bir fotoğrafçıya gidip onu yeni teknolojiyle canlı mı tutarsınız! Bizi anlamak istemeyenler birgün siz de” haklıymışınız” diyeceksiniz ama iş işten geçecek. Yeşilyurt İlkokulu ve Sorgun Lisesi'ni yıkarak tarihimizi, geçmişimizi, hafızamızı silmeye çalışan, bu yıkıma göz yuman ve sessiz kalanları ve bizi "mankurtlaştırmak" isteyenleri yedi göbek neslimiz bile asla affetmeyecektir...

Bu haber 4934 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
HAYAT ÇOK PAHALI22 Haziran 2022

Sorgun Güldestesi


ANKET

Yerel Seçimlerde Partiyemi? Adayamı? Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?
Tüm Anketler

SILAM OFSET


Önce TÜRKÇE!


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: ŞAHİN DİZAYN