Durali Doğan - Sorgun Selam Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYE İLETİŞİM

SOYAŞAD

Namaz Vakitleri

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Sorgun Belediye Başkanı Murat Gürbüz'e Açık Mektup

Durali Doğan

07 Haziran 2018, 08:03

Durali Doğan

Sayın Başkanım,
 Öncelikle sizi kutluyor, yeni görevinizde başarılar diliyorum.
   Belediyede yeni değilsiniz. Üç dönemdir belediye meclisi  üyeliği yapıyorsunuz. Sorgun belediyesini ve Sorgun’un sorunlarını yakinen biliyorsunuz. Bu da bizler için büyük şans.
 Sorgun’un içinden çıkan bir evladı olarak Sorgun’u sevdiğinizi biliyoruz. Sorgun halkı da sizleri seviyor.
 10 ay gibi kısa bir süreliğine bu görevi üslenmeniz sizin için hem büyük risk, hem de bir avantaj olarak düşünülebilir. Sorgun’u biliyorsunuz, sorunlarına vakıfsınız.
Bu yazımda geçen zamanda şunları yapıldı, şunlar yapılmadı gibi geçmişe dönük sorgulamalara girmeyeceğim.
Sorgun’un sorunlarını zaman zaman görüştüğümüzde konuşuyoruz ama bu sorunları tarihe de bir not düşmek adına açık bir mektupla da sizlerle ve Sorgun kamuoyu ile paylaşmak istedim.
Sorgun; kültürel, sosyal ve ekonomik çehresini değiştirecek olan hizmetlere susamış bir ilçe.
Sorgun halkı; hem genel idareden, hem de belediye hizmetlerinden yeterli payını alamadı.
Hızla nüfus alan ve çabuk büyüyen Sorgun’un sorunları da kar topu gibi büyüyor.
 -İlçemizin başta içme suyu olmak üzere, çözüm bekleyen  sorunları var. Su sorunu ciddiyetle ele alınmalı  mutlaka halledilmelidir. Çağımız Türkiyesinde artık; yol, asfalt, kanalizasyon, arıtma tesisi gibi alt yapı sorunları olmamalı.
 -Önemle dikkatine sunmak istediğim bir hususta ana caddeler üzerindeki boş arsalar. Bu arsalar adeta çöplük gibi. Mesela Atatürk Bulvarındaki boş arsalar ve şehir merkezindeki kavak ağaçları. Kargalar burada mikrop üretiyor. Bu durumdan mahalle sakinleri ve bulvar esnafı çok muzdarip. Bu örnekleri çoğaltabiliriz.
 En başta “Temiz bir Sorgun” istiyoruz. Ana caddelerde tozdan dışarı çıkamıyoruz.  Mesela biz Atatürk Bulvarı esnafı olarak tozdan çok rahatsızız. Diğer ana cadde esnafı da hakeza öyle. Belli aralıkla bu caddelerin yıkanmasını istiyoruz.
 -Bir önemli sorun da trafik ve park sorunu. Hala ilçemizde bir araba parkı yok. Sorgun’un trafik sorununu da dikkatlerinize sunuyorum. Caddeler ve sokaklar sağlı sollu araba park ediliyor. Zaten dar olan caddelerden geçmek ne mümkün.  Sokak ve cadde başlarında kaldırım önlerine park edilen arabalar vatandaşların geçişlerini engelliyor.  Özellikle engelli vatandaşlarımız bu durumdan çok rahatsız.
 -Bazı caddelere gereksiz konan engeller. Şehir içinde okul ve trafiğin yoğun olduğu caddelere konan engeller bir ihtiyaç olabilir. Ama  mahallenin en ücra cadde ve sokaklarına bile engel konmuş. Bu engellerin çoğu kırılmış. Başka ilçelerde yumuşak geçişli daimi engeller konuyor. İlçemizde de bu engellerden pekala yapılabilir.
 -Kaldırımların işgali de diğer bir şikayet konusu. Kaldırımlara konan eşyalardan, atılan masa ve sandalyelerden yaya vatandaş geçemiyor.
 -Üzerinde durulması gereken bir husus da çevre ve şehircilik anlayışı. Sorgun belediyesi bugüne kadar ağaçlandırma konusunda güzel şeyler yaptı. Ancak bu ağaçların, budanması, bakımı önemli. Mesela. Beğendik’te çevre yolu bulvarındaki orta refüj kaderine terkedilmiş durumda. Yabancı otlar adam boyu olmuş. Neden çiçeklendirilmez, güzelleştirilmez.
 -Söz Beğendik’ten açılmışken göletten de bahsetmek istiyorum. Mükremin Göleti sahipsiz ve bakımsız. Bu gölet güzelleştirilerek bir mesire yeri, halkımızın ailesiyle birlikte gezip, stres atabileceği bir mekan haline getirilemez mi!
 -Başıboş gezen köpekler ayrı bir sorun. Bu önemli soruna da bir çare bulunmalı.
 -Sorgun belediyesinin genel bütçeden başka, yerel kaynaklardan büyük gelirleri var. Bu gelirler tasarruf edilerek, doğru yönlendirilmeli, doğru harcanmalı. Hizmet siyasete değil, halka dönük olmalı.
 -Belediyenin borcu, derdi var mı! Varsa ne kadar borcu var. Bu rakamın açıklanmasını istiyoruz.
 Sayın Başkanım,
  Sorgun’a hizmet edenlerden her kim olursa olsun Allah razı olsun.
  Hizmetin büyüğü küçüğü olmaz diye düşünüyorum.
  Unutulmamalıdır ki; yaptıklarınız göreviniz, yapmadıklarınız kusurunuzdur.
  Bizim isteklerimiz olacaktır. Sizin de mutlaka mazeretleriniz ve haklı gerekçeleriniz olabilir.
 Ancak zat-ı aliniz icra mevkiinde bulunmaktadır.
 Sorgun’un modern bir Anadolu kenti olabileceğine inancımızı korumak istiyoruz. Sorgun’un “Marka Kent” olması için sizlerden gayret bekliyoruz.
 -Sorgun; Yozgat’ta olduğu kadar, Orta Anadolu’da parlayan yıldız olmalıdır.
 -Sorgun; Termal ve Turizm kenti olmaya namzet bir ilçe. Jeotermal enerjisi, Kerkenes Harabeleri ve sahip olduğu kaynaklar iyi değerlendirilmeli.
  -Beş yıldızlı termal otellerle donatılmış Turizm Merkezi olan bir Sorgun arzuluyoruz.
            -Sorgun’un estetik ve göze hitap eden güzelliklere kavuşturulmasını istiyoruz.
 -Sorgun meslek yüksekokulunda yeni bölümler açılarak öğrenci sayısı artırılmalı. Ayrıca söz verilen veterinerlik fakültesi yapılmalı.
 -Bütün bu sorunların çözümü insana dayanıyor. Halkı dinlemek. Hizmete odaklanmak. Koordinasyon, takip ve kontrol etmek. Sonlandırmak. Ama işin en iyisini yapmak. İş yapacak insanları seçmek.
 Sayın Başkanım,
 Bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da -yanlış anlaşılsak bile- ilçemizin hatırı için yapıcı eleştirilere devam edeceğiz.
 Kraldan çok kralcı olanların,
            İş yapandan çok , iş yapar gibi gözüken işgüzarların,
            “Her şeyi ciddiye alanların yanında, “adam sen de” diyenlerin,
            Her şey insan için, insana güzel olan her şey layık diyenlerin yanında, “adam sen de neyine yetmiyor” diyenlerin var olduğunu hiç unutmayınız! Artık halkımızın bu zihniyete tahammülü yoktur.
 Mevlana diyor ki;
            Sahte sevgilere gül olmaktansa, gerçek sevgilere diken ol !  Yorulacaksan zorlanacaksan şikayetçi olacaksan keşkelere sığınacaksan söze ama diye başlayacaksan girme Aşk yoluna. Dibi yosun tutan denizlerle ilgilenme, sen dağları seyret.
 Bu duygu ve düşüncelerle, içten en iyi dileklerimle size başarılar diliyorum.
  Yazımı Şeyh Edebali’nin Osman Gazi hazretlerine söylediği şu nasihatle bitiriyorum.
  “Ey Oğul! Beysin! Bundan sonra öfke bize; uysallık sana...    Geçimsizlikler, çatışmalar, uyumsuzluklar, anlaşmazlıklar bize; adalet sana.. 
 Üşengeçlik bize; uyarmak, gayretlendirmek, şekillendirmek sana.. 
                Saygılarımla...

Bu haber 6318 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
HAYAT ÇOK PAHALI22 Haziran 2022

Sorgun Güldestesi


ANKET

Yerel Seçimlerde Partiyemi? Adayamı? Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?
Tüm Anketler

SILAM OFSET


Önce TÜRKÇE!


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: ŞAHİN DİZAYN