Durali Doğan - Sorgun Selam Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYE İLETİŞİM

SOYAŞAD

Namaz Vakitleri

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

ERBAKAN HOCANIN SORGUN'A HEDİYESİ

Durali Doğan

02 Mart 2011, 18:29

Durali Doğan

        Prof. Dr. Necmettin Erbakan dün onbinlerce insanın omuz larında ebedi yolculuğuna uğurlandı.
        Türk siyasi tarihinde izler bırakmış, bir döneme damgasını vurmuş, inanç, ideal, dava adamı olarak ahiret alemine göçtü.
        İyiyi, güzeli,hakkı, hukuku, doğruyu, dürüstlüğü, hakim kılmayı kendisine gaye edindi. Bu gayeye inanması için önü hep kesilmek istendi. Ama o yine hep iyiyi, güzeli, hakkı, hukuku, doğruyu, dürüstlüğü, inanç ve fikir özgürlüğünü, mağruru, mazlumu, muhtacı, yetimi, dulu, esnafı, emekliyi, memuru, amiri, genci, kızı,çocuğu, kadını, vatanı, milleti savunmaya devam etti.
         Erbakan Hoca’ya Allah’tan gani gani rahmet dilerken Sorgun’a yaptığı en büyük hizmeti de zikretmeden geçemiyeceğim.
         Sorgun Şeker Fabrikası O’nun Sorgun’a verdiği en büyük hediye, unutulmaz hatırasıdır.
 1974’lü yıllarda MSP’nin rahmetli Ecevit’le yapmış olduğu ortak hükümette Başbakan yardımcısı iken Sorgun Şeker Fabrikasına uzanan yatırımın temelinde onun kazmasının izi, koyduğu harç vardır.
 O yıllarda Azot Fabrikası kurulmak istenmiş, Cihanşarlı ve Çatmasöğüt köylerinden bugünkü o geniş arazi o dönemde kamulaştırılmıştı.
 Azot sanayinin temeli merhum Erbakan Hoca tarafından 1974 yılında atılmış, Sorgun’a büyük  bir sanayi tesisi yapılmasına izin verilmişti.
          Erbakan Hoca; Sorgun’a olduğu gibi yurdumuzun birçok yerinde sanayi yatırımlarının temelini atarken onun için “Elinde kazması her vardığı yere bir çukur kazıyor, yalancı temeller atıyor” diyerek yaygara koparmışlardı.
          Yine Erbakan Hoca’nın öncülüğünde Yozgat Çalatlı köyü çıkışındaki geniş bir alanda Kumaş Fabrikası kurulması düşünülmüş, bazı olumsuz gelişmeler yüzünden maalesef gerçekleştirilmemiştir.
 Ama o kendisi hakkında böyle diyenlerden farklı düşünüyor, iyi niyetini, kafasından gönlünden geçeni uygulamaya çamlışıyor, yine o yıllarda bu yatırımların yanında “Türkiye kendi otomobilini yapabilir” diyerek vatanını- milletini seven bir bilim adamı olduğunu ifade ediyordu.
          Erbakan Hoca’yı o günlerde anlamayanlar, bugün anlamaya çalışıyor.
 İşte o yıllarda bu tesisler, “Azot Fabrikası kurulması hususunda olumsuz rapor verilince “ altı yıl gibi bir süre öylece atıl kaldı.  
         Daha sonra ANAP hükümeti zamanında  Sorgun ilçe başkanı merhum Zülfü Hatipoğlu’nun büyük gayretleriyle Şeker Fabrikası yapılması kararı verildi.  Fabrikanın temeli tekrar 1990 yılında sekizinci Cumhurbaşkanı Turgut Özal tarafından atıldı. 1998 yılında ise Başbakan Mesut Yılmaz tarafından Yozgat Şeker Fabrikası olarak hizmete açıldı.
 “İnsan ölür eseri, hayvan ölür semeri kalır” demişler.
 Kim ne derse desin bugün ilçemizde bacası tütün fabrika Erbakan Hoca’nın Yozgat’a, Sorgun’a getirdiği, hediye etiği en büyük yatırımdır. Ölümsüz bir hediyedir.  Sorgun’luların O’na büyük bir şükran borcu vardır. Bu borcu O’na fatihalar göndererek  ödeyelim.

Bu haber 7694 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
HAYAT ÇOK PAHALI22 Haziran 2022

Sorgun Güldestesi


ANKET

Yerel Seçimlerde Partiyemi? Adayamı? Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?
Tüm Anketler

SILAM OFSET


Önce TÜRKÇE!


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: ŞAHİN DİZAYN