Durali Doğan - Sorgun Selam Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYE İLETİŞİM

SOYAŞAD

Namaz Vakitleri

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Şekerin Geçmişi Geleceği

Durali Doğan

28 Şubat 2018, 18:12

Durali Doğan

ŞEKERİN
GEÇMİŞİ GELECEĞİ


Türk siyasi tarihinde izler bırakmış, bir döneme damgasını vurmuş, inanç, ideal, dava adamı olan Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ı vefat yıldönümünde rahmetle anıyorum.
İyiyi, güzeli,hakkı, hukuku, doğruyu, dürüstlüğü, hakim kılmayı kendisine gaye edinen Erbakan’ı anarken gelmiş geçmiş siyasetçiler arasında ilçemiz Sorgun’a en büyük hizmeti rahmetli Erbakan ile rahmetli Özal’ın yaptığını bir kez daha hatırlatmak istedim..
 Sorgun’daki Yozgat Şeker Fabrikası’nın özelleştirilmesi tartışmaları ile Erbakan’ın vefat ının 7. yıldönümünün aynı güne rastlaması bir tevafuk olsa gerek.
 Şeker fabrikasının temelinin esasında Erbakan tarafından atıldığını çoğumuz bilmez.
 Sorgun Şeker Fabrikası O’nun Sorgun’a verdiği en büyük hediye, unutulmaz hatırasıdır.
 1974’lü yıllarda o zaman ki Erbakan’ın başında olduğu Milli Selamet Partisi’nin (MSP) rahmetli Ecevit’le yapmış olduğu ortak hükümette Başbakan yardımcısı iken Sorgun Şeker Fabrikasına uzanan yatırımın temelinde onun kazmasının izi, koyduğu harç vardır.
 O yıllarda Azot Fabrikası kurulmak istenmiş, Cihanşarlı ve Çatmasöğüt köylerinden bugünkü o geniş arazi o dönemde kamulaştırılmıştı.
 Azot sanayinin temeli merhum Erbakan Hoca tarafından 1974 yılında atılmış, Sorgun’a büyük  bir sanayi tesisi yapılmasına yol açılmıştı.
          Erbakan Hoca; Sorgun’a olduğu gibi yurdumuzun birçok yerinde sanayi yatırımlarının temelini atarken onun için “Elinde kazması her vardığı yere bir çukur kazıyor, yalancı temeller atıyor” diyerek yaygara koparmışlardı.
           Ama o kendisi hakkında böyle diyenlerden farklı düşünüyor, iyi niyetini, kafasından gönlünden geçeni uygulamaya çamlışıyor, yine o yıllarda bu yatırımların yanında “Türkiye kendi otomobilini yapabilir” diyerek vatanını- milletini seven bir bilim adamı olduğunu ifade ediyordu.
          Erbakan Hoca’yı o günlerde anlamayanlar, bugün anlamaya çalışıyor.
  İşte o yıllarda bu tesisler, “Azot Fabrikası kurulması hususunda olumsuz rapor verilince “ altı yıl gibi bir süre öylece atıl kaldı. 
         Daha sonra ANAP hükümeti zamanında  Şeker Fabrikası yapılmasına karar verildi.     Fabrikanın temeli tekrar 1990 yılında sekizinci Cumhurbaşkanı Turgut Özal tarafından atıldı. 1998 yılında ise Başbakan Mesut Yılmaz tarafından Yozgat Şeker Fabrikası olarak hizmete açıldı.
  “İnsan ölür eseri, hayvan ölür semeri kalır” demişler.
 Kim ne derse desin bugün ilçemizde bacası tütün fabrika Erbakan Hoca’nın, sonra bu yatırımı Şeker Fabrikası olarak Yozgat’a getiren Turgut Özal’ın Yozgat’a, Sorgun’a  belki de Cumhuriyet tarihinde ilimize yapılmasına vesile oldukları en büyük yatırımdır. Her ikisine de vefa borcumuz var. Mekanları cennet olsun.
 Şimdi bize düşen görev ah vah etmeden elimizdeki her fırsatı değerlendirip, birbirimizi itip kakmayı bırakarak Şeker Fabrikasının satılmasına karşı çıkmaktır.

Bu haber 5290 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
HAYAT ÇOK PAHALI22 Haziran 2022

Sorgun Güldestesi


ANKET

Yerel Seçimlerde Partiyemi? Adayamı? Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?
Tüm Anketler

SILAM OFSET


Önce TÜRKÇE!


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: ŞAHİN DİZAYN