Durali Doğan - Sorgun Selam Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYE İLETİŞİM

SOYAŞAD

Namaz Vakitleri

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Değerlerimize Sahip Çıkıyor muyuz?

Durali Doğan

26 Kasım 2016, 15:57

Durali Doğan

DEĞERLERİMİZE
SAHİP ÇIKIYOR MUYUZ?

Geçen hafta Antalya’nın Serik ilçesindeki bir kadın heykelinin altına Alcılı Kasım’ın “Baş olanlar övünmesin” adlı şiiri yazılarak altına da “Anonim” yazıldığını, bu şiirin Kasım beye ait olduğunu hatırlatan bir mektup yayınlamıştım.
Serik Belediye Başkanı Sayın Prof. Dr. Ramazan Çalık’a yazdığım mektup Serik’te günlük çıkan “Ayyıldız Toros” gazetesinde de aynen yayınlandı. Mesaj yerine ulaştı sanırım. Bu yanlışlığın en kısa zamanda düzeltilmesini umuyor ve bekliyorum.
Bu konuyla alakalı olarak sosyal medyada çok yorum yapıldı.
Sonuçta konu şurada düğümleniyor: Bizler değerlerimize, kıymetlerimize yeterince sahip çıkamıyor, tanıtamıyoruz.
Serikteki olay masumane bir yanlışlıktan kaynaklanıyor olabilir. Ama bahsi geçen şiire birçoklarının da çekinmeden benim diye sahip çıktıklarını görüyoruz.
Adını yazmak istemediğim Türkiye’de tanınan bir ozan bile çıkardığı şiir kitabının başına bu şiiri almış altına da kendi ismini yazmış. Tabii gereken tepkiyi aldı.
Yine Sorgun’da yaşamış ve ebediyete göçmüş olan rahmetli Aşık İhsan Şaşar’ın çok meşhur bir “Kuzum” redifli diyeşeti vardır. Kızı gelin olurken söylemiş. Bu diyeşeti de birilerinin sahiplendiğine şahit oldum. O kişinin bu ağıtı “benim diyerek” bir müzik kanalında okuduğunu duyunca çok şaşırdım.
Bu konu gündeme gelince şiirin üstadı Eğitimci- Şair Yusuf Özcan, Hüzni Baba’nın o meşhur şiirinin de çalındığından bahsetti.
Yusuf beyin ifadeleriyle aktarıyorum: “Aynı durum Hüzni Babanın " Bir kıpti ufacık mesnet alınca/Sadrazam gibi payesine bak..." şiirinde olmuştur. Dinlediğim TRT FM proğramında, harika bir şekilde bestelenen bu şiir, Sanatçımız Cengiz ÖZKAN tarafından yorumlanmıştır. Ancak üzücü olan, şiir İzzeti'nin olarak okunmaktadır. THM.Sanatçımız Cengiz Özkan'ın uyarılması hususunda, arkadaşı sanatçı İlyas Şimşek Bey'e (Kulcan) gerekli ikazda bulundum. Teşekkür etti ve gerekeni yapacağını tarafıma telofonla bildirdi. Neticeden daha haberim yoktur.”
Ben de bizzat yaşadım böyle bir şey. 1983’lü yıllarda yazdığım ve senelerce sahnelerde oynanan “Bir Nesil Yargılanıyor” adlı oyunumu yine bir adam diyemeyeceğim, adam müsveddesi demeye de terbiyemin müsaade etmediği bir şahıs alıyor, adını “Cehalet” olarak değiştiriyor, oyunun birkaç sayfasında da değişiklik yapıyor güya ve yazarı benim diye sahneliyor. Tabii konu davalık oldu.
Bilmeden bunu yapanlara sözümüz yok. Ama bilerek yapanlara, başkasının eserlerinin altına kendi adını yazanlara çok sözümüz var ama burada ifade etmek imkansız.
 Bütün bunların önüne nasıl geçilebilir?       
Yetiştirdiğimiz değerlerin, kıymetlerin farkına vararak onlara sahip çıkarak…
Yozgat ve çevresinde Türk Edebiyatý’na çok güzel örnekler vermiþ, yazar, aþýk ve þairler yetiþmiþtir. Yozgat ve çevresi Türk Edebiyatý’na hizmet eden büyük gazeteci, yazar ve ilim adamlarý da yetiþtirmiþtir.
Yozgat’ın; Hüzni Baba, Kasım Kazancıklıoğlu, Aşık Dindari, Sıtkı Baba, Yozgatlı Karacaoğlan, Nazi gibi şairleri, Kınalı Hasan, Gazi Osman Çavuş gibi kahramanları var. Bunlar gibi birçok değerimize, onların eserlerine, ruhuna başkası sahip çıkmadan biz sahip çıkmalıyız. Bu kişiler ve eserleriyle sokaklarımızı, caddelerimizi, meydanlarımızı süslemeliyiz, güzelleştirmeliyiz.
Burada başta mülki amirler, belediye başkanları ve sivil toplum örgütleri olmak üzere herkese önemli görevler düşmektedir.
İl kültür müdürlüğü ve yetkili kişiler de bu hususta üzerine düşen görevi yapmalıdırlar.

Bu haber 5944 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
HAYAT ÇOK PAHALI22 Haziran 2022

Sorgun Güldestesi


ANKET

Yerel Seçimlerde Partiyemi? Adayamı? Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?
Tüm Anketler

SILAM OFSET


Önce TÜRKÇE!


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: ŞAHİN DİZAYN