Durali Doğan - Sorgun Selam Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYE İLETİŞİM

SOYAŞAD

Namaz Vakitleri

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

HABER ARA


Gelişmiş Arama

SORGUN TEMETTUAT DEFTERLERİ

Durali Doğan

02 Şubat 2011, 16:30

Durali Doğan

SORGUN
TEMETTUAT DEFTERLERİ

İlçemizin 1844- 1845 yıllarındaki yerleşim yerlerinde yaşayan kişilerin topyekun mal varlığı ve yaşayan soyların yer aldığı “ Sorgun Temettuat Defterleri”nin basına ve daire amirlerine tanıtım toplantısına katıldık.
 Bozok Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü öğrencisi sayın Serkan Polat’ın tez çalışması olarak  hazırladığı arşiv bilgilerini içeren kitap hakkında Belediye Başkanı sayın Ahmet Şimşek bilgi verdi ve toplantıya katılanlara birer takım hediye etti.
 Öncelikle kitabı hazırlayan Serkan Polat Beyi ve yayınına destek veren sayın Ahmet Şimşek’i tebrik ediyorum. Gayri ahlaki, sanat ve ilmi değeri olmayan  kitapların değil de, böyle ilmi eserlerin kültürümüze kazandırılmasını cani gönülden destekliyoruz.
 Sorgun Temettuat Defterleri; bundan yaklaşık 170 yıl öncesine ışık tutan ve yerleşim yerlerinde yaşayan ailelerin her türlü variyetinin kaydedildiği bir defter anlamına geliyor.
 Üç ciltlik kitap iki bölümden oluşmuş. 14 sayfa gibi kısa tutulan yüzeyden geçilmiş bir tarihçe ve ikinci bölüm de tamamen Arşiv defterlerinin tercümesi şeklinde hazırlanmış.
 Sorgun hakkında 1990 ve 1995 yıllarında olmak üzere iki kitap çıkardım. Üçüncüsü olan Güldeste/Sorgun Üçlemesi” nin de hazırlığını tamamlamak üzereyim. Sorgun’un gitmediğim yeri, çıkmadığım dağı, konuşmadığım insanı olmadığına inanıyorum.
 Bir araştırmacı olarak bu güzel çalışma hakkında olumlu veya olumsuz düşüncelerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.
 Herşeyden önce şu iyi bilinmelidir ki; “Tarih yazan, tarih yapandan” daha mesuliyetlidir.
 İçinde olduğum için söylüyorum. Hicbir araştırmacı bilerek hata yapmaz. Bu bir araştırma kitabıysa ister ki eksiği, hatası, olmasın. Tezlerini ağlam kaynaklara dayandırsın.
 Ama yapılan bazı hatalar var ki , artık o sizden çıkar, topluma mal olur. Hatanızı yıllar boyu sizin eserinizden faydalanan insanlar doğru bilerek sahiplenir, savunur. Bu işin sevabı da var, büyük vebali de.
 Aslen Sivas’lı olan Serkan Polat Bey’in, Sorgun’un sosyal dokusunu, yerleşim durumunu bilmediği için kitapta iki temel yanlışa düştüğünü tesbit ettim.
 Hem de düzeltilmeden kitapların dağıtılmamasını gerektiren su götürmez önemli hatalar. Bu da hazırlayan ve yayınlayan için büyük bir şanssızlık.
 Bunları sırf bu kitabı eleştirmek için yazmıyorum. İki de bir “Yüzeysel araştırma “ diyerek bilerek veya bilmeyerek Sorgun’un geçmişine, geleceğine ışık tutmuş yazdığım iki kitabı küçümseyenler bakalım bu kitapta yapılan hataları nasıl değerlendirecek, onu çok merak ediyorum!
 Sorgun merkez ve köylerinin 1522- 1530 tarihlerine ait önemli bilgileri ve 1841- 1844-1845 tarihlerine ait tüm yaşayan soylar ve temettuatı bende de var. Üç yıldır bunun üzerinde çalışıyorum. 
 Bu güzel çalışma bana göre; bir araştırma kitabı değil, güzel bir tercüme eserdir.
 Toplantıda da söyledim. Keşke  kitap yayınlanmadan önce bu çalışma birkaç kişiyle paylaşılsaydı yarın bahsedeceğim hatalara düşülmezdi.

Bu haber 2886 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
Sorgun Belediye Başkanı Murat Gürbüz'e Açık Mektup07 Haziran 2018

Sorgun Güldestesi


ANKET

Yerel Seçimlerde Partiyemi? Adayamı? Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?
Tüm Anketler

SILAM OFSET


Önce TÜRKÇE!


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: ŞAHİN DİZAYN