Durali Doğan - Sorgun Selam Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYE İLETİŞİM

SOYAŞAD

Namaz Vakitleri

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

SES VER ARAM USTA SES!

Durali Doğan

28 Ocak 2016, 08:24

Durali Doğan

SES VER
ARAM USTA SES!

 Ben sinemayla Sorgun Ortaokulu’na öğrenci olarak girdiğimde tanışmıştım. Bugün altmış bin nüfuslu Sorgun’da bir sinema bulunmazken, 55-60 yıl önce Köhne diye anılan Sorgun’da sinema vardı.


ARAM’IN SİNEMA
BİR KÜLTÜR MERKEZİYDİ
 Sorgun'da kalan son Ermeni vatandaşlarımızdandı.. Renkli bir kişiliğe sahipti. Sorgun’da uzun süre berberlik, sinema işletmeciliği ve gazete bayiliği yaptı.
 Aram Usta Sorgun’da ilk sinema işletmeciliği yapan kişiydi. O yıllarda Aram Usta’nın sineması meşhurdu.    Haftanın belirli günlerinde öğretmenlerimizin nezaretinde sinemaya giderdik. Özellikle Çarşamba günü öğleden sonra sinemaya gittiğimizi hatırlıyorum. Bir de o günlerde hafta sonu tatili Cumartesi öğleden sonra ve Pazar günü olmak üzere bir buçuk gündü. Hafta sonlarında mutlaka köye giderdik. Gitmediğimiz haftalarda Cumartesi veya Pazar günü haftada en az bir defa sinemaya giderdik. Akşamları sinemaya gitmek kesinlikle yasaktı.


 MALKOÇOĞLU, TARKAN, KARAOĞLAN…
 O yıllarda Cüneyt Arkın’ın “Malkoçoğlu, Battal Gazi, Fatih’in Fedaisi”, Yılmaz Güney’in “Çirkin Kral, Zavallılar, Yiğit Yaralı Olur, Cesur, Yedi Belalılar”, Kartal Tibet’in “Bir Millet Uyanıyor, Tarkan, Bizanslı Zorba, Boş Kalan Çerçeve, Karaoğlan Geliyor” adlı sinema filmleri, o yıllarda rüyalarımıza giren ve en revaçta olan filmlerdi.
 Hele bu filmler ikisi bir arada oynuyorsa Aram’ın sinema tıklım tıklım dolardı. Işıklar sönüp film başladığında kimseden çıt çıkmaz filmin senaryosuna bırakırdık kendimizi. Tam heyecanlı bir yerde zaman zaman elektriklerin gittiği, filmin sesinin kısıldığı anlar da olurdu.


 SES VER ARAM USTA!
 O zaman seyircilerden ıslık sesleri yeri göğü çınlatır;
 -Ses ver Aram Usta ses ver, diye bağırırlardı.
 Elektrikler gelmeyecek veya film kopmuşsa filmin yarıda kaldığı matinelerde Aram Usta ödediğimiz paraları tek tek geri verirdi.
 “Bir Millet Uyanıyor, Malkoçoğlu “ gibi filmler bize heyecan, milli ruh veriyor ve atalarımızın kahramanlıklarından yola çıkarak öz güven ve cesaretimizi artırıyordu.


 İRİŞKİLİ EKMEK
 Pazar günü sinemadan çıktıktan sonra merhum sucukçu Hacı’nın dükkâna dalar, yirmi beş kuruşa ya sucuk ekmek (irişkili ekmek), ya çemen ekmek, ya ekmek arası helva alır karnımızı doyururduk. Ah o ekmek arası sucuğun, çemenin tadına doyum olmazdı.
 Karnımızı doyurduktan sonra daha o yıllarda şiir ağırlıklı çıkan, özellikle her sayısında Ümit Yaşar Oğuzcan’ın şiirlerinin yayınlandığı magazin içerikli haftada bir çıkan “Hafta Sonu” gazetesini alır, noktası virgülüne varıncaya kadar okurdum.


 BİR HİLAL UĞRUNA
 Aram Usta’nın sinemada sadece film seyretmezdik. Sinemanın sahnesi de vardı. Film oynamadığı bazı günlerde tiyatro gösterisi de yapılırdı. Turneye çıkan tiyatro ekipleri oyunlarını Sorgun’da Aram’ın sinemada oynarlardı.
 Yine o yıllarda Namık Kemal’in “Zavallı Çocuk” ve “Vatan Yahut Silistre” oyunlarını öğretmenlerimizin nezaretinde bu sinemada seyrettiğimi hatırlıyorum. İlk defa Zavallı Çocuk oyununu seyrederken ağladığımı unutamam.
 Yine o günlerde seyrettiğim bir kahramanlık destanı olan Vatan Yahut Silistre oyunun etkisinde kalarak yıllar sonra Sorgun Lisesi’nde öğretmenken (1980) “Bir Hilal Uğruna”  adlı oyununu yazarak tiyatro yazarlığına başlamış ve 19 Mayıs 1980 tarihinde sevgili öğrencilerimle birlikte sahnelemiştim.

Bu haber 6331 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
HAYAT ÇOK PAHALI22 Haziran 2022

Sorgun Güldestesi


ANKET

Yerel Seçimlerde Partiyemi? Adayamı? Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?
Tüm Anketler

SILAM OFSET


Önce TÜRKÇE!


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: ŞAHİN DİZAYN