Durali Doğan - Sorgun Selam Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYE İLETİŞİM

SOYAŞAD

Namaz Vakitleri

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

ALLAHÜEKBER DAĞI ŞEHİTLERİ

Durali Doğan

19 Ocak 2011, 16:08

Durali Doğan

ALLAHÜEKBER DAĞI
ŞEHİTLERİ
 
 
Kars Aşıklar Bayramı dönüşü Allahüekber Dağı Şehitler’nin ziyaret edip, ruhlarına fatihalar gönderdik.
 Yol üzerinde bulunan Sarıkamış'ta şehit olan 90 bin şehidin hatırası için yapılan Allahüekber Dağı Şehitleri anıtı heybetlice duruyor.. Duygu dolu 3 günlük yoğun programdan sonra bu anıt bizi tarihin o acı derinliklerine götürdü.
 26 Aralık 1914 günü burada 37 bin asker şehit olmuş. Türk ordusu bu muharebelerde bütün imkansızlıklara rağmen ecdadına yakışır cesaret ve kahramanlıklar göstermiş. Anıtta Mehmetçik bir düşman askerini sırtlamış, bir Mehmetçik’te vatanın ufkunu selamlıyordu. Mermer taşa tüm şehitlerin isimleri yazılmıştı. 19 yaşında Şehit Acemoğlu Nuri isimli Yozgatlı bir askerimiz de Allahüekber Dağlarında şehit olmuş. Bu kahraman şehidimizin ismi de mermer taşta kazılı. Sorgun'da yaşamış Acemoğulları var. Bunun onlardan olup olmadığı bilinmiyor. Mermer taştaki şu kıta bizi çok duygulandırdı:
 "Sana sesleniyorum ey şehit oğlu şehit
Ey göğsünde bin sancak olan yiğit
Aradım kabrini yaslı gözlerle her an
Seni gördüm öyle büyüktün ki seraba vatan"
 Şehitlerimize birer fatiha okuduktan sonra duygu dolu gözlerle ayrıldık.
 Türkiye Cumhuriyeti'ni kuranları ve Atatürk'ü iyi anlayabilmek için 1910 ve 1920 yılları arasındaki 3 hadiseyi iyi anlamak gerek. "Bunlardan biri Balkan faciası, biri Çanakkale diğeri de Sarıkamış'tır.   Sarıkamış'ta şehit düşenleri bugün anlamak lazım. Sarıkamış denilince 2 bin 500 metre yükseklik, geçit vermez kar yığınları, eksi 30 derece soğuk ve birçok olumsuzluğun anlaşılmamalı. Ama orada vatan savunmasına giden ayağı çarıksız, sırtı paltosuz gençlerin yürüyüşünü düşünmek lazım. Bir türküde dendiği gibi,
'Söndü çıram, dalımda yandı gülüm
Mehmedimi aldı anam, bir beyaz ölüm."
 Bizim tarihimizde zaferler kadar acılar da oldukça yer tutar. Yemen kızgın çöllerde, Çanakkale derin sularda, Sarıkamış da dondurucu soğukta yitip giden Anadolu çocuklarının hikâyesini barındırır. Aslında bir imparatorluğun ayakta kalmak ve yaşamak için son çırpınışlarının adıdır bu yerler. Koca çınarımızı içinden kemiren kurtlar, gövdesini kesmeye çalışan düşmanları yüzünden çatırdayarak yıkılırken çıkan feryadın adıdır Yemen, Çanakkale, Sarıkamış. Biz bu kardan topraklara binlerce çocuğumuzu gömdük. Aslında gömmedik, toprak donmuştu ve şehitlerimiz sadece karların içinde kalmıştı. Baharla birlikte karlar eriyince o zaman şehitlerimiz ortaya çıktı, tıpkı kardelen çiçekleri gibi.

Bu haber 7944 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
HAYAT ÇOK PAHALI22 Haziran 2022

Sorgun Güldestesi


ANKET

Yerel Seçimlerde Partiyemi? Adayamı? Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?
Tüm Anketler

SILAM OFSET


Önce TÜRKÇE!


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: ŞAHİN DİZAYN