Durali Doğan - Sorgun Selam Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYE İLETİŞİM

SOYAŞAD

Namaz Vakitleri

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

ONLARI ÖZLER OLDUK

Durali Doğan

17 Ocak 2011, 15:59

Durali Doğan

ONLARI  ÖZLER  OLDUK
Yozgat'ta belki de Türkiye'de bir ilk gerçekleşmişti. Bir ağustos ayında Sorgun merkez cami minarelerinde bir ses yankılandı. Salanın başında daha bu sesi duyduğumda reğim cız etti. Bu ses Sorgun halkı tarafından sevilen, mevlit ve dini merasimlerin geçilmez siması, sesi, sohbeti ve sevilen kişiliği ile orgun’lunun gönlünde taht kurmuş Kazım Hocanın sesiydi. İşte o dedim. Kazım Hoca ahirete intikal ettiğini kendi sesiyle sevenlerine haber veriyordu. Yunus'un o güzel deyişiyle:
“Biz dünyadan gider olduk
Kalanlara selam olsun
Bizim için hayır dua
Kılanlara selam olsun” diyordu.
 Birden irkildim. Huşu içinde Derviş Yunus'un bu ilahisini son kez Kazım Hocanın sesinden dinledik.
 Yozgat'ta belki de Türkiye'de bir ilk gerçekleşiyor, vefat eden Kazım Hocanın sesi ölümünün habercisi oluyordu.
 Her canlının ölümü tattığı gibi, Kazım Hoca da o lezzeti tattı. Ama arkasından kendine özlü bir sevgi, hoş seda bıraktı. Sorgun'un Mükremin (İkikara) köyünde doğan bu asırlık çınar yıllarca Salih Paşa Camiinin hem müezzinliği, hem de bakımını üslenmişti. Kazım Hoca söylediği ilahileri, kasideleri, tatlı üslubu, iman ve ihlasıyla hep örnek oldu.
 Yıllarca hizmet ettiği Salih Paşa Camiinde kılınan cenaze namazına ve defnine iştirak eden halkın çokluğu bile buna şahitlik ediyordu. Sağlığında çok sık ziyaret ettiği Karşıyaka mezarlığında ebedi hayatına uğurlandı. Kazım Hoca ilginç olduğu kadar inanç ve imanlı bir müslümandı. Oğlu öğretmen Musa Şener'in genç yaşta vefatı bile onu dimdik ayakta durmaktan alıkoymadı. Emre itaat etti.
 Oğlu öğretmen arkadaşımız Mehmet Şener'in evinde hayata gözlerini yumdu. Taziye iyaretinde Mehmet Bey bize babasını bir kez daha anlattı.
 "Babam hayattan hiç şikayet etmedi. Belki en kötü günlerinde bile şükür etti, dua etti. Onun bir "garip" tarifi vardı ki deme gitsin.
 Mehmet Bey'in tarifine göre Kazım Hoca "garip"i şöyle tarif edermiş:
-“Garip: Kimsesi olmayana değil, bu dünyada emsalleri ölüpte konuşacak emsal bulamayana garip denir. Benim emsallerimden kimse kalmadı. Asıl garip benim. Allah başka gariplere yardım etsin.”
 Kazım Hoca Sorgun'un yetiştirdiği ender renkli ve faydalı kişilerinden biriydi. Tedbirli ve hazırlıklıydı. Kendi salasını kendisinin vereceği kadar öbür dünyaya hazır. Vasiyeti de yerine getirildi. Böyle insanlar aramızdan tek tek göçüyor.
 Kazım Hoca, Molla Müftü gibi şimdi aramızda kaç kişi kaldı. Hepsinin toprağı bol, mekanı cennet olsun.

Bu haber 7456 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
HAYAT ÇOK PAHALI22 Haziran 2022

Sorgun Güldestesi


ANKET

Yerel Seçimlerde Partiyemi? Adayamı? Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?
Tüm Anketler

SILAM OFSET


Önce TÜRKÇE!


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: ŞAHİN DİZAYN