Durali Doğan - Sorgun Selam Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYE İLETİŞİM

SOYAŞAD

Namaz Vakitleri

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Çanakkale'de Düğün

Durali Doğan

05 Haziran 2015, 08:45

Durali Doğan

ÇANAKKALE’DE
DÜĞÜN

 Bahadın Şehit Ali Akdoğan Ortaokulu öğrencilerinin sahneledikleri “Çanakkale’de Düğün” oyununu büyük bir zevkle, Çanakkale ruhunu yaşayarak izledik.
 Sevgili öğrencilerimiz Çanakkale Zaferi’nin 100. yılına yakışır bir tiyatro gösterisi ortayla koydular.
 “Oyunu Çanakkale Zaferi’nin 68. yılıdönümünde yazdım. Yıl 1983. Aradan geçen 32 yıl sonra şanlı zaferin 100. yılında Kınalı Hasanları bir kez daha rahmetle yad etme fırsatı bulduk. 32 yıldır Sorgunlu Kınalı Hasan’ın hikayesi sahnelerde bu oyunla anlatıldı.
 Türkiye’nin bir çok okulunda, yöresinde bu geceki gibi aynı ruh ve heyecanla oynandı.
 Saçının kınasıyla Çanakkale’de şehit olan Sorgunlu Kınalı Hasan ve Yozgatlı yiğitlerin Çanakkale Savaşında gösterdikleri kahramanlıkları  hatırladık.
 Oyunu sağolsunlar Bahadın Belediye Başkanı Dilaver Özcan, Sorgun İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Ekinci, Sorgun Eski Belediye Başkanı Yılmaz Kılıçarslan, Yozgat Makina Mühendisleri Odası Başkanı Tahir Demirel, PTT Bahadın Şubesi  Müdürü Yurtsever Bozdemir, öğretmenler, öğrenciler ve Bahadın halkı, kadını, erkeği ile birlikte izledik.
 Geceye bayanların her programda olduğu gibi yine bayanların yoğun ilgisi vardı..
 Oyunu okul öğretmenleri Nihan Yıldız ve Metin Yaşar birlikte sahneye koymuşlur. Bazı bölümlerde de oyunu daha da zenginleştiren, güzelleştiren eklemeler yapmışlar. Bunların yanısıra kostüm, makyaj ve sahnede görev alan öğretmenlerimiz birlik içerisinde örnek bir çalışma yaptıkları anlaşılıyor.
 Bahadın halkı ve davetliler büyük ilgi gösterdi. Bahadın Ortaokulu salonunda sahnelenen oyun izleyenlerden tam not aldı. Geçen yıl da yine benim eserim olan “Hilal Doğdu” adlı oyunu sahnelemişler, oyun çok ses getirmiş, çok konuşulmuştu.
 Çanakkale’de Düğün de çok konuşulacak.
 Her zaman söylerim: Öğrencilerimize yeteneklerini sergileme fırsatı verilirse kendilerine güven duyacak, daha büyük başarılara güvenle imza atacaklardır.Hayatları boyunca da  sosyal ve kltürel etkinliklerde görev almanın faydasını göreceklerdir. Öğrencilerimizin kendilerine olan özgüvenleri artacaktır.
 Bir iki cümle de okulda açılan Tübitak Bilim Fuarından bahsetmek istiyorum. Tiyatroya geçmeden önce Bilim Fuarı’nı gezdik. Öğrencilerimizin çok değişik dikkat çeken projeler hazırladıklarını gördük. Elektrikle çalışan projelerden tutun ki Halk Kültürü içerikli projelere kadar her öğrenci veya öğrenci grubu bir porje hazırlamış. İstanbul’un fethi, hızlı tren, güneş, ay ve dünyanın hareketleri gibi projeler en dikkat çeken projelerdi.
 Bilim Fuarı’na emeği geçen öğretmen ve öğrencileri tebrik ediyorum.
 Bütün bu etkinlilerin lokomotifi okul müdürüdür.
 Okul müdürünün izin vermediği, destek olmadığı hiçbir sosyal ve kültürel faaliyet olmaz.
 Bu bakımdan Okul Müdürü Alper Kapan hocamı kutluyorum. Görev yaptığı her okulda örnek başarılara, etkinliklere imza atıyor. Birlikte çalışma ve dayanışmanın meyvelerini topluyor ve bizlere ikram ediyor.
 Ayrıca oyunu sahneye koyan Nihan Yıldız ve Metin Yaşar ile diğer tüm öğretmenleri  oyunda rol alan sevgili öğrencilerimizi, destek veren velilerimizi kutluyorum.
 Son söz: 
 Gelin hep birlikte Kınalı Hasan gibi kahramanlarımıza sahip çıkalım. Kınalı Hasan’ın adını değiştirerek sahiplenmek isteyenlere meydanı boş bırakmayalım.

Bu haber 6516 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
HAYAT ÇOK PAHALI22 Haziran 2022

Sorgun Güldestesi


ANKET

Yerel Seçimlerde Partiyemi? Adayamı? Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?
Tüm Anketler

SILAM OFSET


Önce TÜRKÇE!


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: ŞAHİN DİZAYN