Durali Doğan - Sorgun Selam Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYE İLETİŞİM

SOYAŞAD

Namaz Vakitleri

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

SOYAŞAD'da Arabaşı Gecesi

Durali Doğan

30 Aralık 2014, 13:38

Durali Doğan

 Sorgun’un değerli yöneticileri ile “Arabaşı Gecesi ”nde buluştuk.
 “Gönül ne çay ister ne çayhane/ Gönül sohbet ister Arabaşı bahane” darbı meselinin özünde taşıdığı amacı gerçekleştirmiş olduk.
 Güzel Sorgun’umuzun saygıdeğer yöneticileri ve sivil toplum örgütü temsilcileri bu gecede hem Arabaşı yutmanın, hem de  sohbet etmenin keyfini çıkardılar.
 Sazlı-sözlü, eğlenceli geçen gecede ilçemizin tanıtımıyla ilgili bir program hazırlayan Ekin TV “Gönül Bahçesi” ekibi de aramızda idi.
 Gecemizde Belediye Başkanımız Ahmet Şimşek davetlilere Arabaşı ikramında bulundu.
 Davetliler arasında; Ilçe Emniyet Müdürü Hasan Arslan, Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanı Selahattin Gündüz, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Üzeyir Arslan, Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı İsmail Kaplan, Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanı Nurettin Yaşar, Belediye Meclisi üyeleri Ali Gökkaya, Murat Gürbüz, Sacit Arslan, Mustafa Bağcı, Mehmet Saraç, Selahattin Ersoy, Yusuf Telli, Ömer Yücel,  Sorgun Belediyesi Özel Kalem Müdürü Nihat Kümbetli ve Metin Yücel de vardı.
 Derneğimizde otantik döşemesiyle “Yaşayan  Köy Odası” görünümünün yanısıra, zaman zaman düzenlediğmiz programlarla eski köy odalarında yaşanan ve yaşatılan ortamı günümüze taşımaya çalışıyoruz.
 (SOYAŞAD) Sorgun Yazarlar Aşıklar Şairler Kültür ve Araştırma Derneği'nde  Arabaşı bahanesiyle eski oda geleneği havasında o eski günleri yad ettik.
  Köy odası havasında doyumsuz bir gece yaşadık. Aşıklarımız sazı ve sözüyle, şairlerimiz şiirleriyle,   bizleri eski günlere götürdüler. Köy odaları, köylerin sosyal yaşantısının en yoğun, etkin olduğu, insanların toplanıp doyumsuz sohbetlerin yaptığı yerdi. Köy odası, bir halk okulu olarak görev yapardı. Köy odaları, köyde misafirseverlik töremizi yaşatma yeri idi.
  Şimdi bu görevi Sorgun ilçe merkezinde Belediye Başkanımız Ahmet Beyin de destekleriyle derneğimiz yerine getiriyor.
 Sazlı sözlü gecede Aşık Hacı Özkan, Aşık Rıza Kaygısuz, Ozan Yahya kendi bestelerinden oluşan bir türkü demeti sundular.
  Gecede ayrıca şair Hacı Yiğid, Hüseyin Adak ve M. Ali İlbaş, Mustafa Köksal, Hüseyin Gök de şiirlerini seslendirdiler. Aşık Hüseyin Gök ise babası Sıtkı Baba’ya sait olan Semaver kasidesi ile gönülleri fetetti.
 Gecede Belediye Başkanımız Ahmet Şimşek’in hazırlattığı Yozgat’ın artık tescillenmiş yemeği olan Arabaşı ikramı yapıldı.
 Birlik ve beraberliğin dile geldiği, saz ile sözün birleştiği Arabaşı Gecesi renkli görüntülere ve koyu sohbetlere sahne oldu.
 Dernek başkanı olarak şunu açık yüreklilikle ifade etmeliyim ki; “Kültürel ve sosyal ağırlıklı toplantılara ev sahipliği yapmaktan, değerli ilçe yönecilerimizi ağırlamaktan büyük gurur duyuyoruz.”
 Birlik ve beraberliğimizin pekiştirildiği, öz değerlerimizin, geçmişimizin, gelenek ve göreneklerimizin, halk kültürünün konuşulduğu ortamları bir bahane bularak yaşatmalıyız. Birlikte bu kaynaktan beslenmeyi ihmal etmeyelim.
 Düzenlenen program,  Ekin TV’de Recep Şahin’in yapımcılığını yaptığı her pazar yayınlanan“Gönül Bahçesi” programında yayınlanması bekleniyor.
 Derneğimizde Arabaşı ikramında bulunan Belediye Başkanımız  Ahmet Şimşek’e, belediye personeline, teşrif eden daire müdürleri, oda başkanları, aşıklar, şairler ve geceye katılan herkese teşekkür ediyorum.

Bu haber 6154 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
HAYAT ÇOK PAHALI22 Haziran 2022

Sorgun Güldestesi


ANKET

Yerel Seçimlerde Partiyemi? Adayamı? Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?
Tüm Anketler

SILAM OFSET


Önce TÜRKÇE!


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: ŞAHİN DİZAYN