Durali Doğan - Sorgun Selam Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYE İLETİŞİM

SOYAŞAD

Namaz Vakitleri

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Sadun Köprülü'nün Vefatı Üzerine

Durali Doğan

23 Temmuz 2014, 08:03

Durali Doğan

Irak Türkmen Cephesi (İTC) Türkiye Eski Temsilcisi, Türkmen Şanı Bağımsız Medya ve Araştırma Merkezi Türkiye Temsilcisi Sadun Köprülü'nün kalp krizi geçirerek vefat etmesinin üzüntüsünü yaşıyoruz.
Sadun Köprülü'nün kardeşi Türkmen gazeteci Ümit Köprülü 15 Aralık 2008 tarihinde Sorgun'da Nevcihan Erkoç ile evlenmiş, o tarihte Kerkük davasından yargılanarak Irak'ta 17 yıl hapishanede kalan damadın ağabeyi Sadun Köprülü gazetemizi ziyaretinde uzun bir sohbetimiz ve röportajımız olmuştu.
O görüşme ve tanışmadan sonra gazetemizin 18 Aralık 2008 tarihli sayısında “Kerkük; gönlümde aşk, yüreğimde sızıdır” başlıklı uzun bir yazı yazmıştım. O röportajı bir kez daha sizlerle paylaşıyor, merhuma Allah’tan rahmet, Türkmeneli’ne ve Türk dünyasına baş sağlığı diliyorum. 
KERKÜK; GÖNLÜMDE AŞK, YÜREĞİMDE SIZIDIR
Yıktılar kalamızı 
Sürdüler balamızı 
Daha can boğazdayken 
Çektiler salamızı.
Elimde bir kitap var.
Büyüt Türk Edebiyatı Tarihçisi Ord. Prof. Dr. Fuat Köprülü'nün yeğenleri olan Sadun ve Ümit Köprülü"nün güneş yüzü görmeden Saddam hapishanelerinde geçirdiği o acı günleri anlatan belgesel bir roman. Yazarı Osman Oktay.
Kerkük davasına kendini adamış büyük dava adamı Sadun Köprülü geçen hafta gazetemizi ziyaret ederek bu kitabı imzaladı hediye etti. 17 yıl Saddam hapishanelerinde nasıl bir hayat geçirdiğini, Türkmen , Türklük davasını, yaptıkları mücadeleleri bizzat ağzından dinlediğim Sadun Köprülü'nün hayatını ve mücadelesini bir de bu kitaptan okuyunca gönlümde ve gözümde Sadun ve Ümit Köprülü kardeşler Türk'ün gönlündeki Kafkas kadar yüceleşti, yüreğindeki Tuna kadar efsaneleşti.
-Babacığım Kerkük nerede" sorusuyla başlayan ve:
-Aha burada oğlum, tam kalbimde, aşkım, sevdam diye devam eden bir uzun meşakkatli hayat. Sadun ve Ümit Köprülü kardeşlerin hayatı.
Büyüt Selçuklu Sultanı Tuğrul beyin 18 Aralık 1055'te fethettiği Irak ve Türkmenlerin yaşadığı dram. Anadolu’dan önce fethetmiş atalarımız Irak'ı.
Sadun Köprülü geceleri hep uykusuz geçirmiş. O Irak'ta Saddam'ın zulmüne uğrayıp Meşhar Abu Garip Hapishanesi'nde tam 17 yatmış, akla gelmedik işkencelere maruz kalmış.
Sadun ve Ümit Köprülü kardeşler Irak'ın kuzeyindeki bir Türk kasabası olan Altunköprü'de dünyaya gelmişler. Kerkük'te katliamı yaşamışlar, kasabalarından geçen Zap suyunun, nasıl azap suyuna dönüştüğüne şahitlik etmişler. Her durumda Türk olduklarını, Türkmen olduklarını haykırmışlar.
Irak"ın Türkmen halkına karşı Saddam Hüseyin yönetimi sırasında yapılan gaddarca uygulamalar¬dan en fazla nasibini alanlar "Türkçülük" yapan ve Türkiye sevdalısı Türkmen aydınları oldu. Bunlardan biri de Hukukçu-Araştırmacı ve Şair Sadun Köprülü ve kardeşi Türkmen gazeteci Ümit Köprülü.
AĞAM SÜLEYMAN PAŞAM SÜLEYMAN
Kitapta okuduğum gibi Kerkük'te verdikleri mücadeleyi ağzından dinledim Sadun Köprülü'nün.
Başbakan Demirel'i Kerkük'te nasıl karşıladıklarını ve nasıl tutuklandığını şöyle anlattı:
-"1967 yılında, Başbakan Yardımcısı Süleyman Demirel, Kerkük"ü ziyaret ediyordu. Kerküklü Türk¬menlerin bayram coşkusu içinde Demirel"i karşılamaya hazırladığı o gün, bekleyenlerin arasında henüz 10 yaşında iken bende vardım. Elimde "Yaşasın Türkiye, Yaşasın Türklük, Hoş geldin Süleyman Demirel" yazılı bir pankart tutuyordum. 10 yaşında bir Türkmen çocuğu olarak, bundan sonraki hayatımın çok büyük bölümünü yürek dağlayan acılarla geçirdim. Yaşadığım tüm acılara rağmen, aile ve yuva hasretiyle karanlık hücrelerde tam 17 yıl geçirmeme rağmen, o gün orada bulunmaktan bir an olsun pişmanlık duy¬madım."
Süleyman Demirel, o gün kendisini ünlü Kerkük türküsü "Ağam Süleyman, Paşam Süleyman" ı söyleyerek karşılayan Türkmenler arasındaki o minik çocuğu yıllar sonra da hatırlıyordu. Hatta kendisine kucağındaki minicik bebeği göstererek "Kurtarıcımız geldi" diye bağıran 10 yaşındaki Sadun"un annesi Şeker"in, "Sana bu kucağımdaki çocuğu kurban diye veririm" sözlerini de... O gün Saddam Hüseyin"in is¬tihbarat ve Emniyet güçleri, Türkmenlerin fotoğraflarını çekmiş, daha sonra da her birini tek tek ev-lerinden toplayarak götürmüştü. Aralarında Sadun ve annesi Şeker Hanım da vardı elbette. Sadun Köprülü, 8 ay kaldı Saddam"ın hapishanelerinden birinde. Türlü işkencelere maruz kaldı. Sürekli olarak O"na, "Sana o pankartı kim verdi? O türküleri kim söyletti?" diye soruyorlardı."
Mesut Barzani'nin babası Molla Mustafa Barzani Türklere karşı yapılan 1959 katliamında baş rolü oynayanlardan biri idi. Şimdiki Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani ve kardeşi Nur Talabani ellerinde silahlarla cadde ve sokaklarda Türkmen avına çıkarmışlardı. 
AYIRDI YOLLAR BİZİ
Yollar bizi 
Ayırdı yollar bizi 
Nerden bir ruzgar esse 
Kerküg'e yollar bizi
Can Kerkük, canan Kerkük 
Her söze ganan Kerkük
Galıpdı yardan uzak
Mum kimin yanan Kerkük
Kerküklüler, Kerkük'ün tapu senetleri olan bu hoyratlarla hep özgürlüklerini beklediler. Yıl 1979... Bağdat Hukuk Fakültesi"ni yeni bitiren genç avukat Sadun Köprülü, Kerkük"e ailesinin yanına geldiğinde, Türkiye"deki Ortadoğu gazetesine yazılar yazan kardeşi Ümit Köprülü"nün Saddam"ın milisleri tarafından götürüldüğünü öğrenir. Suçları ise Türkçülük yapmak ve Türkiye sevdalısı olmaktır. Sadun Köprülü"nün tutuklanma gerekçesi Türkiye ile olan bağlantısıdır.
Köprülü, o gün ve o günü takip eden yıllar boyunca, gördüğü tüm işkencelere rağmen, Türklük sevdasını inkar etmez,
Hukuk Fakültesi"ni bitirmesinin hemen ardından tutuklanan Sadun Köprülü için 1 yıl 4 ay süren hücre hapsi de başlamış oldu. Bu süre zarfında yaşadıklarını paylaşırken, özellikle babasının gözleri önünde işkenceye maruz kaldığı günü yaşlı gözlerle anlatıyor Köprülü..."Ben tutukluyken babamın ve kardeşim Ümit"in de orada olduğunu söyledi subaylar. Bir gün beni yine "Ameliyat Odası" dedikleri işkence odasına götürmüşlerdi. Oranın yetkilisi, Saddam"ın üvey kardeşi Barzan El-Tikriti"ydi. Gözlerim bağlıydı. Meğer babam da ağzı bağlı şekilde o odadaymış. Bana işkence ederlerken seyrettirmişler babama. Sonraları anlattı babam. "Tırnaklarını gözümün önümde söktüler." dedi.
Irak-İran Savaşı"nda ön cepheye Türkmenler sürülmüş.
TÜRKLÜĞÜME SAYGILIYIM
Irak"ta baskılar sürerken, bir avuç Türk genci de Kerkük"te kurdukları gizli teşkilat bünyesinde, kendileri gibi Türk sevdalısı gençler yetiştirme telaşındaydı. Pek çok Kerküklü Türkmen genci Türkiye"den getirilen o kitaplarla öğrenir Türklüğü, Türkçülüğü ve Türkiye"yi...
Sadun Köprülü matematik öğretmeninden yediği tokatı hiç unutmadı. eli yüzü kanlar içinde öğret¬menine şöyle haykırdı:
-Bak öğretmenim. Ben Türk'üm ve Türklüğüme saygılıyım. Dilimi unutamam. Türklüğümden vazgeçemem.
Sadun Köprülü'nün hayatını ve mücadelesini anlatan kitapta yazar Atatürk'ün Musul için söylediği şu sözlere de yer vermiş. Atatürk bir konuşmasında Amerikalı diplomata şunları söylüyor: "Allah nasip eder, ömrüm vefa ederse Musul, Kerkük ve adaları geri alacağım. Selanik'te dahil Batı Trakya'yı Türkiye hudutları içine katacağım." Atatürk'ün ömrü ne yazık ki vefa etmedi. 
Bilmem ben haralıyam 
Al giyip karalıyam 
Kurbanım o dile ki 
Diyer "ben Turaniyam"

Erlik günü geldiğinde 
Yiğitlere şan görünür 
Yığın yığın harcanmağa 
Nice yüzbin can görünür
Sadun avukat olur. Kardeşi Ümit 16 yaşında öğrenci iken o da tutuklanır. Anacığı Sadun'a sarılıp Ümit için destan yakar: Sadun'um geldiye hani Ümid'im Ümitsiz dünyayı ben neler edim Türk olmak suçmu ki ey güzel Allah Ömrümü tükettim yoktur Ümidim
İki kardeş için hapishaneli ve işkenceli yıllar... Sadun ve Ümit için Ebu Garip Hapishanesi aynı za¬manda bir okul oldu.
Ümit fazla kalmadı ama Sadun tam 17 yıl yattı. 1996 yılında BM insan hakları aracılığı ile özgür kaldı. Sonra da Saddam rejiminden kaçarak ailesiyle birlikte 15 kişi Türkiye'ye yerleşti.
Sadun ve Ümit Köprülü kardeşler gazetemiz Selam'da bizleri ziyaret ettiler. Türkmen Şair Ümit Köprülü, kader bu ya o acı günlerden sonra Sorgun'da Hayati Erkoç'un kızı Nevcihan ile hayatını bir¬leştirdi.
Türkmen Gazeteci Ümit Köprülü "Kaderi ilahi. Yolum Sorgun'a düştü. Sorgun'da Nevcihan Erkoç ile evlenmenin saadetini yaşıyorum. Çok mutluyum." dedi.
Sadun ve Ümit Köprülü kardeşlere aileleriyle birlikte bir ömür mutluluk ve haklı mücadelelerinde başarılar diliyorum.
Selam gazetesi olarak Erkoç ve Köprülü ailelerini ayrıca tebrik ediyor, Ümit ve Nevcihan çiftine de mutluluklar diliyoruz.

Not: Bu röportaj merhum Sadun Köprülü’nün gazetemizi ziyaretinde 18 Aralık 2008 tarihli gazetemiz Selam’da yayımlanmıştır.

Bu haber 6541 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
HAYAT ÇOK PAHALI22 Haziran 2022

Sorgun Güldestesi


ANKET

Yerel Seçimlerde Partiyemi? Adayamı? Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?
Tüm Anketler

SILAM OFSET


Önce TÜRKÇE!


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: ŞAHİN DİZAYN