Durali Doğan - Sorgun Selam Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYE İLETİŞİM

SOYAŞAD

Namaz Vakitleri

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Bahadın'da Gün Battı Hilal Doğdu

Durali Doğan

05 Haziran 2014, 07:22

Durali Doğan

           Önceki gece Bahadın Şehit Ali Akdoğan Ortaokulu öğrencileri profesyonel tiyatroculara taş çıkartarcasına  güzel bir oyun ortaya koydular, “Hilal”in destanını yeniden yazdılar.
            1995 yılında yazdığım “Hilal Doğdu” hepimizi ağlattı.
            19 yıl öncesi gözlerimin önünden geçti.
            Sorgunlu şehit öğrencimin ailesini ziyaretimde beşikteki kız çocuğunun adının “Hilal “olduğunu öğrenince beynimde yıldırımlar, şimşekler çakmıştı.
            Oturmuş Hilal Doğdu oyununu yazmıştım.
            Bu oyunun final sahnesini bir pazar günü ağlayarak tamamladığımı hatırlarım.
            O yıl bu oyun çok ses getirdi. Türkiye birincisi oldu.  Birçok profesyonel tiyatro gurupları ve okul öğrencileri tarafından defalarca sahnelendi. 
            Bacımın Gelinliği’nden sonra en çok oynanan oyunlarım dan birisi Hilal Doğdu oldu. 
            Aynı yıl kitap olarak yayınlandı.
            Onun için bu oyun bana ayrı bir heyecan veriyor, içimi burkuyor. 
            Oyunu izlemeye Sorgun Eski Belediye Başkanı Yılmaz Kılıçarslan, Yozgat Makine Mühendisleri Odası Başkanı Tahir Demirel ve sevgili oğlum Alparslan Gazi Doğan ile birlikte gittik. 
            Bahadın Belediyesi Yazı İşleri Müdürü Yurtsever Bozdemir ve eşi sevgili öğrencim Bahadın beldesinin ve sağlık çalışanlarının gururu, Türkiye’de yılın Ebesi seçilen Kezban Bozdemir bizleri bizleri misafir ettiler, ağırladılar. Yurt dışından emekli olarak beldeye dönen ve güzelbir tesis, yüzme havuzu yaptıran Ercan Tunç beyin lokantasında bize yemek ikram ettiler.
            Öğrencim Kezban hanım -dan nasıl yılın ebesi seçildiğini, bunda oğlu Efe’nin nasıl katkıda bulunduğunun ilginç hikayesini dinledim. Önümüzdeki hafta Efe’nin Hikayesi’ni yazacağım.
            Özel ilgilerinden dolayı Yurtsever bey ve Kezban hanıma teşekkür ediyorum.
            Sonra oyunun oynanacağı salona geçtik.
            Sağolsunlar geceye Kaymakamımız sayın Levent Kılıç, İlçe Milli Eğitim Müdürümüz sayın Yusuf Yazıcı ve Türk Eğtim Sen Yozgat Şubesi Başkanı sayın Seyfi Bayrak’ta teşrif etmişlerdi.
 Okul öğrencilerinin hazırladıkları Ebru sergisini gezdik. Gerçekten çok güzel eserler sergilenmişti.
 Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması, Okul Müdürü Alper Kapan’ın açılış konuşmasından sonra oyun başladı.
              Okul öğretmeni Emre Kayhan’ın sahneye koyduğu oyuna Bahadın halkı ve davetliler büyük ilgi gösterdi.  Hele final sahnesinde gözyaşlarımızı tutamadık. Öğrenciler o kapkara, yüreklerin yanıp kül olduğu günleri yaşayarak anlattılar.
            Bir Hilal uğruna toprağın kara bağrına düşen Mehmetler geride hilaller bırakarak ebedi aleme göç ettiler. Dünyamız, Türk’ün ufku artık o hilallerle aydınlanacak.
            Oyunun sonunda oyuncular birlikte haykırıyorlardı:
 “Gün battı, hilal Doðdu. Karanlýklar Hilalle aydýnlanacak, vallahi þafak Hilal’le sökecek.”
 Evet þafak söktü. Ankara’da Bahadın’da doðuþuyla birlikte þafak söktü. Oyun bitti ama hayat bitmedi. Şimdi Bolu Üniversitesi Kamu Yönetimi Birinci Sınıfı Öğrencisi olan O Hilal’in türküsü hep söylenecek.
  Hilal Doğdu kadrosunu, seyirciler heyecanları dorukta olarak gözyaşlarıyla alkýþladý lar. Oyuncular bir bir tanıtıldı. Alkış üstüne alkış...
  Bahadın Ortaokulu Müdürü Alper Kapan iyi bir tiyatro üstadı olmuş. Bir önceki yıl “Bir Nesil Yargılanıyor”, geçen yıl “Bacımın Gelinliği” oyunları ile bizlere de unutulmaz bir gece yaşatmışlardı.
   Bu gece de öyle oldu. Hilal Doğdu oyununu izleyenler bu geceyi hayatları boyunca unutmayacaklardı.
 Oyunda; Topuç’a güldük, şehit kardeşi Kadir’in asaleti ile düşündük, Mehmet ile hüzünlendik, Gündeş’in emanete sahip oluşu ile gururlandık, Seyfi dayı, Hacer ana ile birlikte yaşadık. Ve Hilal ile ağladık.
  Bahadın’dan oyunu seyretmek için gelen anne ve babalar oyunda rol alan çocuklarının yeteneklerini seyretmenin gururunu yaşadılar.
  Her zaman söylüyorum. Bahadın beldemiz; eğitim ve kültür seviyesi yüksek bir yerleşim yeri. Beldeden çıkmış birçok şair, yazar ve ozan ismi sayabiliriz.
 Oyun bittiğinde salonda sevgili öğrencilerimize, öğretmenleri mize ve emeği geçenlere takdir alkışı vardı.
 Bu alkışı başta Alper bey hak ediyor.
 Öğrencilerimize yeteneklerini sergileme fırsatı verilirse kendilerine güven duyacak, daha büyük başarılara güvenle imza atacaklar dır.
 Bu etkinliklerin baş mimarı Sorgun İlçe Milli Eğitim Müdürümüz sayın Yusuf Yazıcı’yı gayretli çalışmalarından ve bu etkinliklere desteklerinden dolayı kutluyor ve teşekkür ediyorum.
 Sorgun’da her türlü etkinlik ve Sorgun’a faydalı işlerde, güleryüzü, tebessümü , alçak gönüllülüğüyle yanımızda gördüğümüz değerli Kaymakamımız Levent Kılıç beye de özellikle teşekkür ve şükranlarımı sunuyorum.
  Ayrıca okul müdürü Alper Kapan, oyunu sahne ye koyan Emre Kayhan, tiyatroda ve halk oyunlarında emeği geçen herkesi ve oyunda rol alan sevgili öğrencilerimizi, destek veren velilerimizi kutluyorum.
Allah bu millete ne İstiklal Marşı, ne de bir Hilal Doğdu oyunu yazdırmasın.
Not: Perşembe günü Ankara’da “Bacımın Gelinliği” oyunumu oynayacaklar. Allah’tan bir mani keder olmazsa oyunu izlemeye gideceğim.

Bu haber 6646 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
HAYAT ÇOK PAHALI22 Haziran 2022

Sorgun Güldestesi


ANKET

Yerel Seçimlerde Partiyemi? Adayamı? Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?
Tüm Anketler

SILAM OFSET


Önce TÜRKÇE!


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: ŞAHİN DİZAYN