Durali Doğan - Sorgun Selam Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYE İLETİŞİM

SOYAŞAD

Namaz Vakitleri

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Dutlukta kıl çadır pazarı

Durali Doğan

27 Mayıs 2014, 07:50

Durali Doğan

         Sorgun’da geçen hafta içerisinde açılan Sorgun Halk Eğitim Merkezi sergisi davetlileri adeta büyüledi. Kursiyerlerin el emeği göz nuru ile meydana getirdikleri eserler büyük takdir topladı.
          Ardından cumartesi günü Sorgun Ahmet Uslu Dutluk Parkı’na büyük bir canlılık katması beklenen ilçemizdeki bayanların el ürünlerinin satılacağı “Kıl Çadırlar” hizmete girdi.
 Avrasya bozkırının günümüze kadar taşınan “Türk Çadır Kültürü”  Türk kültürünün mirasçıları olan bizlerin otantik hayatına da girmiş oldu.
          Artık Sorgunlu bayanlar ürettikleri el emeği göz nuru ürünlerini devamlı olarak parkta kurulan bu otantik çadırlarda halkımıza satabilecek bir ortama kavuştular.
          Sorgun Kaymakamlığı, Yeni Çeltek Kömür İşletmesi ve Sorgun Belediyesi’nin ortaklaşa işbirliği ile yaptırılan çadırları ilçemiz halkının yanında, ilçemize gelen yabancılar da mutlaka görmeli, burada satılan ürünlerden temin etme yoluna gitmeliler. 
          Bu çadırları ziyaret eden insanlar, hem hediyelik eşya alacak, hem de kadınların sıcak sıcak pişirdikleri gözlemeyi Kıl Çadır’ın serin ortamında yeme imkanı bulacaklar.
          El ürünlerinde; doğal el sabunundan tutun ki, Şahmuratlı köyündeki Ekomerkez’de güneş ile üretilen kurutmalar, reçeller gibi her türlü doğal yiyeceği de bulabilirsiniz.
          Hemşehrimiz Hülya Büyükgöz’ün söylediği şu sözler çok önemli:
 -Bizler geçim sıkıntısı çekiyoruz. Bu sıkınıtılarımızı ürünlerimizi satarak gidermek istiyoruz. Bize destek olun.
          Doğal sabun yapan bir başka hemşehrimiz Zeynep Ertal Altınkuyu’da benzer şeyler söylüyor ve destek beklediklerini vurguluyor.
          Doğrusu, gelin çevremize, bizim insanımızın yaptıklarına, ürettiklerine el uzatalım.
 Sorgun; turizm, madencilik, el sanatları, insan kaynakları bakımından zengin bir ilçe. Bu zenginliğini böyle güzel ortamlarda pazarlama fırsatı yakalamak isteyenlere yardımcı olalım.
          Son günlerde Sorgun’da keşfedilen değerler, ürünler, zenginlik pazar bulmaya başladı. 
          Sorgun’da sivil taplum örgütü temsilcilerinin “Sorgun için neler yapılabilir” noktasında birlikteliği, yapılan sosyal ve kültürel etkinlikler, okullardaki öğrencilerimizin il ve Türkiye genelinde gösterdikleri başarılar göğsümüzü kabartıyor.
          Kaymakamımız sayın Levent Kılıç’ın bu mutlu  ortamın oluşmasındaki enerji ve katkısını belirtmeden geçemeyeceğim.
          Yeni Çeltek ise Sorgun’a olan borcunu ödüyor.
          Bugüne kadar  “Yeni Çeltek Sorgun için ne yaptı” eleştirisine yıllar sonra da olsa olumlu geri dönüşler oldu.
          Özellikle işletmenin genel müdürü Osman Coşkun zamanında Sorgun’a Yeni Çeltek yatırım yapmaya başladı. Yapılacak olan Fen Lisesi’ne 2 milyon verilmesi, Sorgun Belediye Spor’a olan yardımları ve bu Kıl Çadır  Pazarı’nın oluşması için yaptığı destekler..
          Sayın Osman Coşkun’dan bu etkin ve “Bir eliyle aldığını, diğer eliyle Sorgun’a verme” gibi müsbet anlayışın devam etmesini bekliyor ve kendisine ilçemize destekleri için teşekkür ediyoruz.
         Herkesin Dutluk Parkındaki Kıl Çadır Pazarı’nı görmesini ve “çam sakızı, çoban armağanı” el ürünü eşyalardan alış veriş yapmalarını tavsiye ediyoruz.

Bu haber 1746 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
Sorgun Belediye Başkanı Murat Gürbüz'e Açık Mektup07 Haziran 2018

Sorgun Güldestesi


ANKET

Yerel Seçimlerde Partiyemi? Adayamı? Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?
Tüm Anketler

SILAM OFSET


Önce TÜRKÇE!


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: ŞAHİN DİZAYN