Durali Doğan - Sorgun Selam Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYE İLETİŞİM

SOYAŞAD

Namaz Vakitleri

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Sorgun'daki Türk Ermeni Dostluğu

Durali Doğan

28 Nisan 2014, 08:26

Durali Doğan

24 Nisan sözde Ermeni Soykırımı’nın her yıl gündeme getirildiği günde, Türk Kızılayı Sorgun Şubesi Başkanı Ali Ateş;
 -Hocam gel sana Paskalya çöreği ikram edeyim. İstanbuldaki Ermeni dostlar göndermişler. Her yıl gönderirler. Ben de onlara madımak, Sorgun Yağlısı gönderirim, dedi.
 Ambalaj içerisinde paketlenmiş Paskalya çöreğinden tatmak bana da nasip oldu.
 Tadı çok güzeldi. Yapanlara ve Ali Ağabeye teşekkür ettim.
 Paskalya deyince akla Sorgun’da yaşayan, geçmişte güzel dostluklar, komşuluklar kurmuş, Sorgun’dan göçtükten sonra irtibat kurduğu kişiler, komşuları arasında güzel intibalar ve dostluklar bırakmış Ermeni vatandaşlarımız hatırlanır.
 Paskalya nedir!
  Paskalya dönemi yaklaşık olarak Mart sonundan Nisan sonuna kadar olan dönemdir. Her sene sabit bir tarihte gerçekleşmeyen ve dünya kiliselerinin çoğunda Pazar günü kutlanan Paskalya Günü ise, Kıyam Yortusu, Diriliş Pazarı ya da Diriliş Günü olarak da adlandırılır.
 Ermeni Diasporası’nın şirretliğinden öte, onların intikam ve kan kokan duygu ve düşüncelerine inat Ermen vatandaşlarımız Sorgun’da izi silinmeyeen dostlar kazanmış, izler bırakmışlardır. Her yıl Paskalya bayramında hediye gönderecek kadar sıcak dostluklar...
 Paskalya Günü için evlerde özel çörekler (Paskalya çöreği) yapılır; yumurta (boyalı paskalya yumurtası) haşlanır; mumlar yakılır; dualar okunur.
 Ali Ağabey Ermeni dostlarının gönderdikleri iki de boyanmış yumurta hediye etti. Biri kırmızıya, diğeri ise yeşile boyanmış.
 Ali ağabey o eski günlerden sitayişle bahsederken;
 -Her yıl Ermeni vatandaşlarımızla hediyeleşmemiz devam eder, diyor.
 Dostluklar baki,  tarihi gerçekler moral bozucu.
 Tarihi gerçeklere bakarsak; 1890’dan sonra başlayan onlarca isyan ve hemen ardından gelen Ermeni katliamları karşısında Osmanlı hükümeti ülke savunmasını sağlamak amacıyla sert önlemler almak zorunda kaldığı malumdur.
 Osmanlı’nın bütün iyi niyetli ikazlarına rağmen, daha savaş başlamadan önce her türlü isyan hazırlığına girişmişler. olan Ermeniler, savaş başlar başlamaz toplu bir isyana yönelmemişlerdir. Ancak, Ermeni çetelerinin cephe gerisindeki faaliyetleri de unutulmaz.
 Ermeni isyanları özellikle Doğu Anadolu'dan başlayarak diğer vilayetlere yayılmıştır. Erzurum ve çevresinde Rus işgalinin genişlemesiyle Ermeniler,  "Bu bölgedeki Müslüman halkı silip süpürmeye başlamışlar”dır. Ermeni çetelerinin bu tür zulüm ve eylemlerini belirtmek lazım.
 Bunun üzerine Ermeni komiteleri 24 Nisan 1915 tarihinde kapatılarak, yöneticilerinden 2345 kişi devlet aleyhine faaliyette bulunmak suçundan tutuklanmış. Dışarıdaki Ermenilerin her yıl "Ermeni soykırımının yıldönümü" diye andıkları 24 Nisan, işte bu 2345 komitecinin tutuklandığı tarihtir ve tehcirle alakalı değildir.

Bu haber 7430 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
HAYAT ÇOK PAHALI22 Haziran 2022

Sorgun Güldestesi


ANKET

Yerel Seçimlerde Partiyemi? Adayamı? Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?
Tüm Anketler

SILAM OFSET


Önce TÜRKÇE!


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: ŞAHİN DİZAYN