Durali Doğan - Sorgun Selam Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYE İLETİŞİM

SOYAŞAD

Namaz Vakitleri

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

HABER ARA


Gelişmiş Arama

"Sorgun'da MHP neden kaybetti"

Durali Doğan

08 Nisan 2014, 07:56

Durali Doğan

           5 Eylül 2013 tarihli “Sorgun’da MHP Nereye Gidiyor” başlıklı köşe yazımda en çok tartışılan olumlu ve olumsuz tepkiler aldığım şu paragraf olmuştu:
            -" Türkiye’nin bir çınar gibi kökü derinlerde olan, Türk milletinin ve devletinin birlik ve beraberliğinin çimentosu olan Milliyetçi Hareket Partisi’nin Yozgat’ta ve Sorgun’da kaybettiği kaleleri yeniden ele geçirmesi vereceği siyasi ve ekonomik mesajlara bağlı olduğu kadar, hem MHP tabanı, hem de Sorgun halkının istediği;  inançlı, duruşu kadar geçmişi ve geleceğiyle güven veren, “Davasının Adamı” tarifine uyan, hem MHP teşkilatı hem de Sorgun’un içinden yetişmiş, toparlayıcı bir adayla mümkündür."
            30 Mart tarihinde sandıklar açıldıktan sonra yaklaşık 7 ay önce vurgulamak istediğim gerçeklerle yüzleştik.
             O günlerde yine Sorgun MHP'nin dışardan yönlendirilmeye çalışıldığı hususunda demiştim ki;
            "-Sorgun; bu MHP’de olsa sorunlarını çözmede kendi iradesini ortaya koymaya, yönetmeye, doğruları bulmaya muktedir bir ilçedir. Halkı da sağduyuludur. Yeter ki;  ufku Yozgat Saat Kulesi’nin gölgesini bile aşamayan zihniyet Sorgun’u idare etmeye kalkmasın. Sorgun halkı kendi kendine yeter."
            Peki MHP Sorgun’da nasıl ve neden kaybetti!
            Bu sorunun cevabını bana göre şu on maddede açıklayabiliriz:   
 
           BİR - MHP aday belirleme sürecinde hata yaptı. Bir kere aday adayları arasında kamplaşma oldu. Ülkücü dört adayla, milli görüş çizgisinden gelen aday birlikte görüntü verdi. Aralarında diyaloğu kesmedi. Diğer aday ise hep tek başına hareket etti. Ergin Gül, adaylığı açıklandıktan sonra da diğer aday adaylarından tamamen koptu. “Başkanlığı çantada keklik” görerek, başta aday adayları olmak üzere, kendisini eleştirenlere küstü. Ta ne zamana, seçime on beş gün kalana kadar. Son haftada zoraki bir araya getirilen, gönülleri alınan aday adaylarının destek açıklamaları kazanmaya yetmedi.
 
 
           İKİ - Sosyal demokrat bir siyasi geçmişi olan, ANAP ilçe başkanlığı, ANAP'tan milletvekili adaylığı, CHP Yozgat milletvekili adaylığı sırasında Lütfullah Kayalar'a destek vermesi gibi siyasi faaliyetleri olmuş birisinin aday gösterilmesi MHP camiasında olağan üstü bir durum var gibi algılandı ve tasvip görmedi. Halbuki aynı kişi AKP'den aday gösterilseydi bu kadar tartışma yaşanmazdı. Her nedense MHP gibi temeli ideolijiye dayanan partiler her adayı kabullenmiyor, kabullenemiyor. Sazı ve sözüyle bugünkü milliyetçi gençliğin yetişmesinde büyük rol oynayan Ozan Arif'in bile dışlandığı, parti merkezinden içeri giremediği bir dönemde bu durum sürpriz olmadı. Bile bile lades denildi.
 
 
           ÜÇ - Yine aday adaylığı sürecinde meclis üyeliği için birçok kişiye söz verildi. Aday açıklandıktan sonra söz verilen kişilerle değil de, yeni hatta sürpriz isimlerle yola devam edildi. MHP içinde küskünlere bir grup daha eklendi..
 
            DÖRT - Başka argümanlar bir tarafa bırakılarak MHP'de sadece paralı adaylar arandı. Kamuoyuna "Bu seçim parayla alınır. İktidar; makarna, kömür dağıtıyorsa, biz daha fazlasını dağıtırız  ve bu seçimi alırız. Alamazsak bize yazıklar olsun" iddiasıyla yola çıkıldı. Görüldü ki ne kadar para harcarsanız harcayın, elin oğlu parayı alıyor, makarnayı alıyor, kömürü alıyor, kurbanlığı alıyor, lokumu, çikolatayı yiyor ama oyunu yine arzu ettiği partiye veya adaya veriyor. Bu gerçeği ne iktidar, ne de muhalefet maalesef değiştiremez.
 
 
           BEŞ - Türkiye genelinde olduğu gibi Sorgun'da da MHP-CHP- Cemaat ittifakı yapıldı. 2009 seçimlerinde belediyede 195 oyu olan CHP'ye havlu atıldı. Cemaatin oyunun da sonucu belirlemede hiçbir etkisi olmadığı görüldü. Adı geçen cemaatin dışında ilçedeki tüm cematlar iktidar partisine oy verdiler. Bu ittifak diğer cematları, mütedeyyin seçmeni, sağ seçmeni birbirine kenetledi. Zaten ne zaman MHP- CHP kol kola girse, bazı il ve ilçelerde belediyeyi kazansa bile, her iki partinin bundan zararlı çıktığını bu seçimlerde de gördük. Bu ittifaka tepki oyları bile AK Parti'nin kemikleşmiş oylarını artırdı.
 
 
           ALTI - Bu seçimlerde de şunu açıklıkla gördük ki; genel siyasetin konuşulduğu bir ilçede, beldede muhalefet kaybediyor. Yozgat'ta MHP'nin tek kazandığı Sarıkaya dışındaki 13 ilçe ve Yozgat merkezde AK Parti'nin kazanmasının yegane sebebi Başbakan Tayyip Erdoğan hakkında söylenen yolsuzluk iddiaları, son haftada yayınlanan dinleme kasetleri olayları geriden izleyen sessiz çoğunluğu AKP'ye itti.
 
 
           YEDİ - Araplı beldesi hariç Sorgun'da merkez dahil tüm beldelerde AK Parti'nin adayları kazandı. Aldığım duyumlara göre mesela; Gülşehri beldesinde MHP'nin adayı Aziz Kaya'nın kazanmasına kesin gözüyle bakılırken, beldede yapılan konuşmalarda Başbakan hakkında söylenen ağır ithamlar, sert eleştiriler yüzünden MHP'nin  başkanlığı AKP'ye kaptırdığı söyleniyor.
 
 
           SEKİZ - Belediye Başkanı Ahmet Şimşek hakkında da kara propaganda yürütüldü. Sorgun belediyesinde yapıldığı öne sürülen yolsuzluk iddiaları MHP'ye kazanç olarak dönmedi. Aksine sosyal medyada güya Ergin Gül'e destek mesajları, sert söylemler, Ahmet Şimşek"e yöneltilen ağır ithamlar kamuoyunda yankı bulmadı. Varan-1, Varan -2 gibi iddialar seçim döneminde yıpratmaya yönelik iftiralar olarak değerlendirildi.
 
 
           DOKUZ - Aslında bu seçim  Ahmet Şimşek ile Ergin Gül arasında değil, Bekir Bozdağ ile Sadir Durmaz arasında geçen bir seçim oldu. Beni bağışlayın. Bakalım, "Bekir mi kazanacak, Sadir mi" dendi. Çünkü; daha bir yıl önce Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, adayının Ahmet Şimşek olduğunu açıklamıştı. MHP'de ise Yozgat ve ilçelerinde adayları Sadir Durmaz belirledi. Özellikle kendi ilçesi olan Yerköy ve Sorgun'da belirleyici oldu. Sadir Durmaz, kendi ilçesinin yanı sıra Sorgun'u da kaybetti. Bu seçimde Bekir kazandı, Sadir kaybetti.
 
 
           ON - MHP iktidara karşı mücadele etti. Bu süreçte Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Milletvekili Ertuğrul Soysal adeta Sorgun'a post attılar. Diğer bakanlar da hakeza. Enerji Bakanı Taner Yıldız, Başbakanın Başdanışmanı Yalçın Akdoğan gibi ağır toplar etkili konuşmalarıyla Ahmet Şimşek'e destek verdiler ve sonucu belirlediler. Bakan ve milletvekillerinin Sorgun'a önemli yatırımlar yapacaklarını söylemeleri etkili oldu. Seçimin son haftasına girildiğinde seçimi AKP 'nin kazanacağı açıkça belliydi. Ama ne kadar fark atar o tartışıldı. Kararsızlar, iki parti arasında gidip gelenler "Acaba" sorusunu kafasından atarak, son haftada AKP karargahını tıklım tıklım doldurmaya başladılar.
 
 
           ONBİR -Bir iddialı seçim daha bizim gördüğümüz, göremediğimiz tartışmaların gölgesinde sonuçlanırken, görüldü ki, dünkü yazımda bahsettiğim üzere  Sorgun’un yerel siyasi tarihinde yarış MHP ve diğer partiler arasında geçiyor, gelecekte de öyle olacak.
 
            Bu seçimden tüm partilerin çıkaracağı sonuçlar var. En çok da üst üste üç dönemdir kaybeden MHP'nin.
            Ağustos ayında yapılacak Cumhurbaşkanı seçimleri ve 2015 yılında yapılacak genel seçimler hepimiz için büyük önem taşımaktadır.
            "Cumhurbaşkanlığı seçiminde MHP-CHP ittifakı" gibi MHP için yeni bir tuzak hazırlandığını tahmin etmek kehanet olmaz.
 
           30 Mart'tan itibaren Sorgun MHP ilçe teşkilatı başta olmak üzere kaybeden ilçelerde taşlar yerinden oynamıştır. MHP tabanı ve aday adayları bu sonuca tepkilidir.
 Sorgun'da bundan sonra neler olur? Düşüncelerimi sizlerle paylaşacağım. 

Bu haber 1778 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
Sorgun Belediye Başkanı Murat Gürbüz'e Açık Mektup07 Haziran 2018

Sorgun Güldestesi


ANKET

Yerel Seçimlerde Partiyemi? Adayamı? Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?
Tüm Anketler

SILAM OFSET


Önce TÜRKÇE!


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: ŞAHİN DİZAYN