Durali Doğan - Sorgun Selam Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYE İLETİŞİM

SOYAŞAD

Namaz Vakitleri

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Simurg Ateşi

Durali Doğan

26 Şubat 2014, 12:33

Durali Doğan

              Geçen hafta pazar günü “10 Şehir- 10 şair” projesi kapsa mında Yozgat’ta düzenlenen progra ma, Yozgat Şairler ve Yazarlar Derneği Başkanı  Ahmet Sargın’ın davetine icabet ederek,  Sorgun’dan derneği miz üyelerinden Hacı Yiğid, M. Ali İlbaş, Rıza Kaygısız, Hüseyin Adak ve Mustafa Köksalla birlikte katıldık.
              Programa 10 ayrı ilden gelen şairlerle Hayri İnal Konağı’nda buluştuk.
              Dernek Başkanı Ahmet Sargın hocamın organize ettiği buluşmaya yaklaşık 30 civarında şair, şiir dostu, dernek başkanı iştirak etti.
 Projeye katılan şairlerin şiirlerinin yer aldığı “ Simurg Ateşi” adlı antoloji kitabı tanıtıldı.
 Projede yer alan şairler kendi şiirlerinden, Ahmet beyin şiirlerinden örnekler sundular. Yozgat’tan katılan şairler de şiirlerini okudular.
             Simurg Ateşi programına Kayseri’den Ali Özkanlı, Samsun’dan Süleyman Altunbaş, Nevşehir’den Ayşe Paslanmaz, Antalya’dan Şafaknur Yalçın, Manisa’dan Mehmet Metin Baş, Tokat’tan Hasan Akar, İzmir’den Birgül Sevil Tekinay katılmıştı. Ayrıca programa Kayseri’den katılan Kayseri Halk Ozanları Derneği Başkanı Turgut Aydın’da düzenledikleri Çanakkale konulu şiir yarışması hakkında bizleri bilgilendirdi.
 İki buçuk saatlik bir toplantıdan sonra antolojide yer alan şairler birlikte çıkardıkları “Simur Ateşi” adlı kitabı imzaladılar. Bu projede görev alan şairler her ay bir ilde buluşup kitaplarını imzalamaya devam edecekler.
           Türk edebiyatında çeşitli akımlar vardır. Bunlardan birisi de beş hececilerdir.
           Faruk Nafiz Çamlıbel gibi şairlerin yer aldığı Beş Hececiler; Memleket sevgisi, yurt güzellikleri, kahramanlık ve yiğitlik gibi konuları işlemişler, hecenin bu beş şairi millî edebiyat akımından etkilenmiş ve aruzu bırakarak şiirlerinde heceyi kullanmaya başlamışlardır.
 Yanlış anlamadıysam, Simurg Ateşi’nde yer alan şairlerimiz de günümüzde yeni bir akım veya yol çizme  anlayışını dile getirmektedirler. Ben demekten ziyade, biz anlayışıyla böyle bir yola çıktıklarını ifade ettiler. Ama beni bağışlasınlar şiirimizin hangi özelliği, hangi ortak düşünceleri etrafında birleştiklerini anlayamadım.
          Şiirimiz, edebiyatımız adına güzel, faydalı bir çalışma. Bu çalışmada Ahmet Sargın hocamın da büyük emekleri var. Dilerim bu proje, antoloji yayınlamadan öte, Türk şiirinin gelişmesi, halka yayılması, benimsenmesi hususunda yararlı olur.
          Acı ama gerçek.
 Bir hususu yazmadan edemeyeceğim. Yozgat’ta düzenlenen kitap imza günlerine halkımızın ilgisizliği. Bu beni çok üzüyor.
          Başka illerde de böyle mi bilmiyorum.
          O günkü programa 30 civarında kişi katılıyor. Ama kitap imzalatmaya gelince bir 10 kişi imzalı kitap almıyor. Düzenlediğimiz imza günlerine bırakın halkı, şairimiz, yazarımızın kendisi bile ilgisiz.
 Her neyse eksiği de olsa tertiplenen her kültürel etkinliğin faydalı olduğunu düşünüyorum.
 Bu projede ilimizi temsil eden değerli Ahmet Sargın hocamı, tüm gönüldaşları mızı kutluyorum.

Bu haber 6895 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
HAYAT ÇOK PAHALI22 Haziran 2022

Sorgun Güldestesi


ANKET

Yerel Seçimlerde Partiyemi? Adayamı? Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?
Tüm Anketler

SILAM OFSET


Önce TÜRKÇE!


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: ŞAHİN DİZAYN