Durali Doğan - Sorgun Selam Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYE İLETİŞİM

SOYAŞAD

Namaz Vakitleri

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Dubai'de 72.5 Millet Var

Durali Doğan

21 Ocak 2014, 08:05

Durali Doğan

DUBAİ’DE 72.5 MİLLET VAR

           Namazdan sonra Dubai Marina’ya giderken ilk bilgileri rehberimizden aldık.
             Dubai’de 72.5 millet var. Dünyanın her tarafından gelmiş insanlar yaşıyor burda. Afganlısı, Pakistanlısı, Hint, Çin her ülkeden. Ençok zenci insanlar dikkatimizi çekiyor.
            Zenciler, Arap Şeyhlerinin evlerinde çok az ücretle çalışıyorlar.
            Dubai Marina’ya 20 dakika sonra varıyoruz. Sabah kahvaltımızı bir otelde yapıyoruz. Sıcak simit, poğaça, duble çaylar keyifli  bir sabah kahvaltısı ile birazcık olsa da yol yorgunluğunu üzerimizden atmaya çılışıyoruz.
           EĞRİ BÜĞRÜ GÖKDELENLER
            Kahvaltı yaptığımız otelin karşısında estetik ve mimarisi dikkatimizi çeken yüksek özellikle eğri bürü yapılmış yüksek gökdelenler... Hele bir gökdelenin mimarisi bizleri büyülüyor. Urgan gibi kıvrımlı yükselen bir gökdelen. Bu güzelliği arkamıza alarak fotoğraf çektiriyoruz.
            YENİ DUBAİ
            Halkın Yeni Dubai dedikleri bu bölge 10 yıl öncesine kadar kum yığınından ibaretmiş. Ama şimdi üzerinde bu şaheser binalar yükseliyor. 10 yılda bu bölge parmakla gösterilecek bir modernliğe kavuşmuş. Yeni bir şehir, Yeni Dubai kurulmuş.
 Birleşik Arap Emirlikleri' nin lüks yaşantısı ve modern şehircilik anlayışıyla meşhur emirliği Dubai'de bu ayda çok rahatça kısa kollu gömlek, tişörtle gezebiliyorsunuz. Biz de ceketleri valizlere koyarak tişörtlerimizi, kısa kollu gömleklerimizi giyindik.
            PALMİYE ADASI
            Dubai deyince ilk akla gelen yapay adadan oluşan Palmiye Adası akla gelir. Harikaların yaratıldığı bu ada gökdelenlerle, lüks binalarla  dünya şahikası bir yer.
Ada Palmiye şeklinde, 8 palmiye ağacı yaprağından oluşmuş.  Yerleşim yerinde, serbest alan ve eğlence merkezleri var.
           Adada villalar, apartmanlar, marinalar, su konulu eğlence parkları, alışveriş merkezleri, spor tesisleri, sağlık kaplıcaları ile birlikte toplam 100 lüks hotel var..
           Palmiye Adası daha proje halindeyken üzerindeki tüm binalar 72 saat içerisinde kapış kapış tamamen satılmış. Güzelliğini kelimelerle anlatmak kifayetsiz... Lüks villaların önünden geçip denizin altına dalıyoruz. Öbür tarafa denizin altından geçiyoruz. Deniz kıyısı boyunca uzanan dalga kıran yapılmış. Bu şeritte arabamızla bir tur atıp, hatıra fotoğrafları çektiriyoruz.
           YELKEN OTELİNDE YOK YOK
           Bu kıyı şeridinde çok lüks, 5-7 yıldızlı oteller var. Dubainin simgesi haline gelmiş otellerden birisi olan Yelken Otel'i arkamıza alarak fotoğraf çektiriyoruz. Otelin en üst katında helikopter pisti var. Anlatıldığına göre; otelin müşterilerine yok yok. Dünyada ne istekleri varsa 24 saatte emrine getiriliyormuş. Otel müşterileri havalimanından helikopterle alınıyormuş.
Bu bölgede bir de ticari liman var. İran kendisine uygulanan ambargoyu, bu gemilerin İran'dan Dubai'ye taşıdığı yüklerle deliyormuş.
Bu güzellikleri, görkemli otelleri seyre doyum olmuyor...
           EMİR’İN SARAYI
           Oradan ayrılıyoruz. Tur arabamız bir sarayın yaklaşık 300 metre aşağısında duruyor. Saraya giden çift yolun bu noktasında bir polis arabanın içinde nöbet tutuyor. Araba devamlı çalışıyor. Bu noktadan sonrası yasak bölge.
           Uzaktan seyre daldığımız saray, Dubai emiri Şeyh Muhammed El Makdum'un kaldığı malikanesi..
           Emir, Dubai'yi bu saraydan yönetiyor. Sarayın giriş kapısının üzerinde 5 adet devasa at heykeli var. Bu heykelleri İngiltere Kraliçesi hediye etmiş.
Hemen orada tavus kuşları uzun rengarenk kuyrukları, tüylerindeki ebem kuşağındaki renkler kadar parlak büyüleyici güzellikte.
Sarayı uzaktan seyrederken Tavus kuşlarının sıcaklığı, güzelliği ile teselli oluyoruz.
Şeyh Muhammed El Makdum'un birden fazla hanımı varmış.  2004 yılında Ürdün kralı Hüseyin’in kızı Prenses Haya bint El-Hüseyin ile evlenmiş. Daha çok Tunus Kralı'nın kız kardeşi olan eşi ile halka görünüyormuş.
Dubai’de her yerde Emir’in fotoğraflarını görmek mümkün. 
            AT SEVDALISI EMİR
            İnsanlar da Emir’lerini çok seviyor, tabi bu sevgi içten bir sevgi mi yoksa korkudan mütevellit bir göstermelik sevgi mi onu bilmiyoruz. Kimse hakkın da kötü konuşamıyor.
 Çünkü, Allah’tan sonra en çok inanılan kişi Emir ve hanedan. Ama Dubai’nin bugünlere gelmesinin sebebi de onlar. 
            Ayrıca büyük bir at yarışı sevdalısı, tüm hanedan olarak bir çok dereceleri var at yarışı konusunda. Dünyanın bir çok ülkesinde, kendisine ait at çiftlikleri var ve sahip olduğu atlar at yarışı turnuvalarında birincilikle dönüyor.
           Konu çok eşliliğe gelince rehberimiz Cem Apaydın şunları söylüyor: Dubai"de çok evlilik oranı düşük. Çocuk sahibi olma teşvik ediliyor.
Dubai'deki ilk günümüzün son durağı Dünyanın en yüksek binasının bulunduğu Burç Kule'nin yanındaki alışveriş merkezi oluyor.
           Uzaktan boy fotoğrafını çektiğimiz , geriden hayranlıkla baktığımız dünyanın en yüksek binasına çıkmak için kişi başı 35 dolar (75.00Tl) bir gün sonrası için bilet alıyoruz. Birgün sonra Burç Kule'ye çıkıp Dubai'yi 828 m. yükseklikten seyretmek istiyoruz.
En azından 'Dünyanın en yüksek binasına çıktım" diye biraz da hava atalım ne dersiniz!
Çok lüks ve pahalı olan alışveriş merkezini gezdikten sonra ilk geceyi geçireceğimiz Seavıew Hotel'e gidiyoruz.
           4 yıldızlı otelimizin tek kişilik odalarına yerleşiyoruz.
           Gezmek çok güzel ama, yorgunlukta onun cabası. 
           Dubai'de hayat gece başlıyor ama bu yorgunluktan ve uykusuzluktan bir adım atmaya mecalimiz yok.
           Sabah ola hayrola... 
           YARIN:
           DUBAİ’DE ÇÖL SAFARİSİ

Bu haber 2160 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
Sorgun Belediye Başkanı Murat Gürbüz'e Açık Mektup07 Haziran 2018

Sorgun Güldestesi


ANKET

Yerel Seçimlerde Partiyemi? Adayamı? Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?
Tüm Anketler

SILAM OFSET


Önce TÜRKÇE!


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: ŞAHİN DİZAYN