Durali Doğan - Sorgun Selam Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYE İLETİŞİM

SOYAŞAD

Namaz Vakitleri

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Eser Sahibi Sorgunlular Buluşması

Durali Doğan

04 Aralık 2013, 07:53

Durali Doğan

 Belediyemizin katkılarıyla bu yıl yedincisi düzenlenen “Sorgun Aşıklar Bayramı”nın ikinci günü “Eser Sahibi Sorgunlular Buluşması” adıyla çok güzel bir etkinlik gerçekleştirdik.
  Sorgun Yazarlar Aşıklar Şairler Kültür ve Araştırma Derneği  olarak düzenlediğimiz  toplantıda eser sahibi Sorgunlu aşıklar, yazarlar ve şairleri bir araya getirdik.
 Tarihi buluşma denecek kadar kıymetli bu tür toplantı Yozgat’ta bir ilk olduğu kadar, Türkiye’de eşi benzeri az görülür bir birliktelikti.
 Sorgun’la ilgili şiirlere, tasvirlere sinmiş olan ilçemizin güneyindeki  Üç Tepeler’de Sorgun Belediyesi Sosyal Tesisleri'nde bir araya geldik. Sorgunlu şair, aşık, yazar, ressam, ahşap sanatçıları buluşmasıydı bu.
 Kültür ve edebiyatımıza Sorgun toprağından çıkmış değerli üstatların buluşma adresiydi Üç Tepeler...
 Kaymakam sayın Levent Kılıç, Belediye Başkanı sayın Ahmet Şimşek, İlçe Emniyet Müdürü sayın İbrahim Üney, Belediye Başkan Yardımcısı sayın Hikmet Vural bu güzel günü bizlerle paylaştılar.    Ayrıca bu etkinlikte Yozgat Makina Mühendisler Odası Başkanı Tahir Demirel, Sorgun Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Erdal Kaygısız, Yozgat Veteriner Hekimler Odası Başkanı Volkan Lale, Dicle Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hamdi Temel, Ordu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nuri Yılmaz, Kayseri Türk Ocakları Başkanı Doç. Dr. Bayram Durbilmez, Tarihçi- şair- yazar M. Uluğtekin Yılmaz ve Sorgunlu eser sahibi yazarlar, şairler ve ozanlar hepsi oradaydı.
 Konuşmalar yapıldı. Anılar anlatıldı. Şiirler okundu. Fıkralarla güldük...
 Bu birliktelikte Prof. Dr. Nuri Yılmaz, Prof Dr. Hamdi Temel, Doç. Dr. Bayram Durbilmez gibi Sorgun’un gururu olan akademisyenlerimizin konuşmalarından çok istifade ettik.
 Tarihçi araştırmacı yazar Mevlüt Uluğtekin Yılmaz ağabeyin az ve öz konuşmasında verdiği şu mesaj toplantıya damgasını vurdu: “Dünya insanlık tarihinde Türk milletinin ayrı bir yeri olduğunu, Türk milleti derken; kutsiyeti, aidiyet, anlayışı, kabulü ve kendini öyle saymayı anlıyorum. Doğru olan da budur.”
Sonra;
Mehmedim,
Canevim,
Bilenmiş öfkem!
Eğilme sakın sen,
Ben eğilir
Gözlerinden öperim!
  Dizeleriyle biten “Mehmet çik’e Mektup şiiri gözlerimizi yaşarttı.
 Yıllardan beri hayalini kurduğum, acaba, nasıl yaparız” diye iç geçirdiğim bir projeyi gerçekleştirmenin mutluluğu ile dinledim konuşmacıları, şiir okuyanları.
 Bu düşüncelerimi önce dernek yönetim kurlumuza, sonra belediye başkanımıza, sonra da sayın Kaymakamımıza açtığımda sağolsunlar hepsi de yürekten destek vermişlerdi.
 İşte o desteğin meyvelerini, hem de en olgunlarını toplamaya başladık bile..
 Sevgili öğrencilerimi dinledim. Hamdi Temel’i, Bayram Durbilmez’i, Süleyman Elhan’ı, Hacı Yiğid’i, Ebuzer Gıfari Bakır’ı, Kadir Olcay’ı daha sayayım mı...
 İlçe Emniyet müdürümüzün dediği gibi “Bugün Sorgun yaşayan bir şehir.”
 Aşık Gülçınar ile Aşık Behrami’nin  türküleri ve şiirleri programın adeta tadı tuzu olmuştu. 1983 yılında yazmış olduğum “Meçhul öğretmen” piyesinden bir sahne hatırladım. O sahnede Meçhul Öğretmen öğrencilerine şöyle sesleniyordu:
 - Hüseyin pilot olmuş, şeref uçuşu yapmakta, Şakire tiyatro sanatçısı olmuş, Hürrem Sultan'ı oynamakta, Sadi doktor olmuş, elinde neşter can kurtarmakta, Muzaffer avukat olmuş adaleti savunmakta. Ayşe, öğretmen olmuş, öğrencilerine ders anlatmakta, Müzeyyen, hemşire olmuş şehit yarası sarmakta... Ya İhsan?...
 İşte o “İhsan” hayatta yüreğimi hep paramparça etmişti. Sadece o yok içimizde! 
 O gün gördük ki; Sorgun zengin madeni, jeotermal enerjisi, uranyumu kadar kültürel zenginliğine de kıymet biçilmez bir ilçe.
 Asıl bu zenginliğe sahip çıktığımız derecede varlığımızı ve birliğimizi daim kılarız.
 İlki yapılan bu buluşmanın her yıl tekrarlanarak geleneksel hale getirilmesini kararlaştırdık...
 Ya kısmet.. Kim ölür, kim kalır onu yüce Mevla bilir ama; bu fidanı birlikte diktik, gelen nesiller buna gözü gibi bakarak sulamalı, korumalı ve çınar gibi dal kol saldığını yaşayanlar görmelidir.
 Buluşma üç saatten fazla sürmesine rağmen çok çabuk geçti. Tadına doyamadık, tarifi mümkün olmayan bir kültür lezzeti tattık hep birlikte...
 Toplantının sonunda katılımcılara günün anısına Kaymakam Levent Kılıç ve Belediye Başkanı Ahmet Şimşek tarafından plaket ve hediye verildi.
 O günü toplu yemek ve toplu fotoğrafla noktaladık.
 Yeri gelmişken söylemeliyim. Sayın Kaymakamımız Levent Kılıç, Belediye Başkanımız sayın Ahmet Şimşek, programı su içer gibi akıcı üslubuyla çok güzel sunan Yozgat Şair ve Yazarlar Derneği Başkanı  sayın Ahmet Sargın beye, katılan tüm kültür adamlarına, akademisyenlerimize şükranlarımı ifade etmeden geçemeyeceğim.
 Kaymakamımız sayın Levent Kılıç, dün gazeteme teşrif ederek çok anlamlı bir ziyarette bulundular. Çay içtik, birlikte Aşıklar Bayramı ve Eser Sahibi Sorgunlular Buluşması’nı değerlendirdik.  Memnuniyetini ve yaşanan güzellikler sonunda yaşadığı mutluluğu ifade ettiler.  Kaymakam bey bu iki günde yapılan faaliyetlerle ilgili aynen şunları söyledi:
- “Çok güzel ve duygulu anlar yaşadık. Akademik kariyere sahip Profesörlerden ilkokulu bitirmiş ancak ortaya eser çıkarmış Sorgunlular bir araya geldiler. Orada şunu müşahade ettim ki birçok kişinin eser ortaya koymasında sizlerin büyük destekleri var. Size bu organizasyon için teşekkür ediyorum. Bayramın 7.si düzenlenmesine rağmen eser sahipleri ilk defa bir araya geliyorlar. Seneye daha büyük organizasyon yapmak için neler yapabiliriz. Şimdiden açıkçası düşünmeye başladım. Tüm katılımcılara da çok çok teşekkür ediyorum.”
 Ben de sayın Kaymakamı mıza teşekkür ederek şunları söyledim:
 -Değerli Kaymakamım, birlikten, beraberlikten güç doğduğunu, güzellikler ortaya çıktığını Eser Sahibi Sorgunlular Buluşması'nda bir kez daha birlikte gördük. Zati alinizin ve belediye başkanımız sayın Ahmet Şimşek'in destekleri, değerli akademisyen, yazar, şair, aşık kardeşlerimizin, hemşehrilerimizin katkılarıyla hepimizi mutlu eden o güzel buluşmayı gerçekleştirdik. Bu buluşma bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz etkinlerin bence en güzeli, en etkileyicisi, en faydalısı, en sıcağı, daha da önemlisi bir ilk olması münasebetiyle cesaretlice atılan bir adımdı. Dilerim ki gayretimiz inşallah o yolda olur ve gelecek yıllarda ikinci, üçüncü, dördüncü buluşma adıyla devam eder gider.
 Sözün özü yazımı şöyle noktalamak istiyorum:
 Sorgun’un şairleri, aşıkları, yazarları, kültür adamları, akademisyenleri bir cesur adım daha atmışlardır.
 Güvendiğimiz ve gurur duyduğumuz yöneticilerimiz,
 Aşıklarımız, şairlerimiz ve yazarlarımız. Değerli bilim adamlarımız, akademisyenlerimiz,
 Sorgun için düşünmeye, yazmaya, konuşmaya, başlamışlardır. Surda bir gedik açılmıştır.
Bu daire gittikçe büyüyecektir.
Onun için yürekten diyorum ki;
Teşekkürler değerli yöneticilerimiz
Teşekkürler değerli kültür adamları
Teşekkürler Sorgun, Yozgat.
Teşekkürler Türkiye’nin gönlü güzel insanları!
 İLELEBET PAYİDAR OLUN....

Bu haber 7201 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
HAYAT ÇOK PAHALI22 Haziran 2022

Sorgun Güldestesi


ANKET

Yerel Seçimlerde Partiyemi? Adayamı? Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?
Tüm Anketler

SILAM OFSET


Önce TÜRKÇE!


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: ŞAHİN DİZAYN