Durali Doğan - Sorgun Selam Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYE İLETİŞİM

SOYAŞAD

Namaz Vakitleri

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Sorgun 7. Aşıklar Bayramı Hazırlıkları

Durali Doğan

28 Ekim 2013, 09:00

Durali Doğan


Bu yıl yedincisini düzenleyeceğimiz Sorgun Aşıklar Bayramı’nın hazırlıklarına başladık.

Bu vesileyle  derneğimiz yönetim kurulu üyeleri Hacı Yiğid, M. Ali İl baş ve Rıza Kaygısız ile birlikte Belediye Başkanımız sayın Ahmet Şimşek’i makamında ziyaret ettik.

 Sorgun Belediyesinin katkılarıyla ve Sorgun Yazarlar Aşıklar Şairler Kültür ve Araştırma Derneği olarak bu yıla kadar devam ettirdiğimiz ve 29- 30 Kasım tarihlerinde de yedincisini gerçekleştirmeyi düşündüğümüz “Geleneksel Sorgun 7. Aşıklar Bayramı” için yine destek istedik.

   Belediye Başkanımız sayın Ahmet Şimşek bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da derneğimizin faaliyetlerine her türlü desteği verme sözü verdi. Bugüne kadar yaptığımız ve yapacağımız faaliyetleri birlikte değerlendirme fırsatı bulduk.

  Kültürel etkinliklerde yerel yöneticilerin konuya yaklaşma ve davranış şekli çok önemli.    Sayın Şimşek, sadece derneğimizin faaliyetlerine değil, ilçemizde yapılan her türlü etkinliğe destek veriyor. Gerek kitap yayınlarıyla, gerekse yazar ve şairlerimizin kitaplarını alarak her zaman katkı verdiğini biliyorum.

 Sorgun Aşıklar Bayramı’nı her yıl olduğu gibi bu sene de Allah nasip ederse belediyemizin katkısıyla düzenlemiş olacağız.

          Kısa adı  SOYAŞAD olan derneğimiz 2003 yılından beri ilimizin ve ilçemizin tanıtımında büyük katkı  sağlamıştır. 1995 yıllarından başlayarak düzenlediğimiz şiir ve Aşık şölenleri devam etsin istiyoruz.

          Yozgat ve çevresinde Türk Edebiyatı’na çok güzel örnekler vermiş, yazar, aşık ve şairler yetişmiş, Yozgat’tan Türk Edebiyatı’na hizmet eden büyük gazeteci, yazar ve ilim adamları çıkmıştır.
 Amacımız bütün bu değerli şahsiyetleri tanımak ve tanıtmak şiir ve aşıklık geleneğini genç kuşaklara taşımak, bu geleneği devam ettirmektir.

 Bu yıl ki programı iki günde yapmayı planladık. Bu düşüncemizi belediye başkanımıza da açtık. O da sağolsun çok olumlu karşıladı, farklı bir çalışma olacağını ve her türlü desteği vereceğini ifade etti.
  Allah izin verirse, 29 Kasım cuma günü akşamı Aşıklar Gecesi, 30 Kasım cumartesi günü de “Eser Sahibi Sorgunlulara Vefa Günü” şeklinde bir program düzenleyeceğiz. Hangi meslekte olursa olsun başta Profesör olan akademisyen/ öğretim görevlileri olmak üzere eser sahibi Sorgunlu hemşehrilerimizi Sorgun halkıyla buluşturarak onore etmek istiyoruz.
 Bugünden itibaren çalışmalara başladık. Eser sahibi Sorgunlu hemşehrilerimizi tesbit ederek  o güne davet edeceğiz.

 Bu iki günde hem özel davet edeceğimiz ünlü aşıklarımızı, hem de Sorgun’lu şairleri, kültür adamlarını, akademisyenlerimizi ilçemizde ağırlamak istiyoruz.

 Niyetimiz belli: Halk kültürümüz, geleneğimiz, milli çalgımız saz kültürü devam etsin, aşıklarımız türkü çığırsın, şairlerimiz susmasın, haykırsın.

 Bugüne kadar kadar olduğu gibi bu programa da destek veren Belediye Başkanımız sayın Ahmet Şimşek’e çok teşekkür ediyorum.

Bu haber 1955 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
Sorgun Belediye Başkanı Murat Gürbüz'e Açık Mektup07 Haziran 2018

Sorgun Güldestesi


ANKET

Yerel Seçimlerde Partiyemi? Adayamı? Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?
Tüm Anketler

SILAM OFSET


Önce TÜRKÇE!


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: ŞAHİN DİZAYN