Durali Doğan - Sorgun Selam Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYE İLETİŞİM

SOYAŞAD

Namaz Vakitleri

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

"Sorgunlu Garip" Bu Yazıdan Utanmış

Durali Doğan

18 Temmuz 2013, 08:13

Durali Doğan

 Gazetemiz Selam’ın 15 Temmuz 2013 tarihli sayısında “ÜÇ TEPELERDEN YÜKSEK OKULU SEYRETMEK” başlık köşe yazımda Sorgun Meslek Yüksek Okulu’na sadece “Muhasebe ve Vergi Uygulamaları” adlı tek bölüm açıldığını, Akdağmadeni ’ne 9, Boğazlıyan’a 2 ve Yerköy’e 4 bölüm açıldığını belirterek bu durumu eleştirmiş “Sorgun’a övgüler yağdıranlar, Sorgun’a vefa borcu olduğunu söyleyenlerin, üvey evlat muamelesi karşısında seslerinin çıkmadığını” yazmıştım.
 

Gazetemizin “BU DA GELİR,BU DA GEÇER “başlıklı haberi ve köşe yazım Sorgun halkı tarafından takdirle karşılanırken, birçok teşekkür telefonu alırken  (onlara yeri gelmişken teşekkkür ediyorum.) habere sadece bir “GARİP SORGUNLU” tepki göstermiş. Gazetemizin sitesindeki haberin ve köşe yazımın altına şu yorumu yazmış. Noktası virgülüne yorum şu:
 “Durali hocam, bir sorgunlu olarak yazınızı okudum ve kendi adıma utandım. yukarıdaki fotoğraf zaten durumumuzu göstermeye yetiyor. Ama biz yine her zaman olduğu gibi suçu başkalarına atıyoruz. fotoğrafta inşaatımız var. bina tamamlanmamış. ayrıca söz verdik üniversiteye protokol yaptık yerine getirmedik. ortada bıraktık üniversiteyi bir de onlara kızıyoruz. kocaman sorgun olarak sözümüzü tutup okulu teslim etmedik, akdağ 17 yıllık okul oldu. üniversite bize 12 bölüm kararı aldı yökten. bunlar okulumuz tamamlandığında açılacak. hiçbir ilçede olmayan bölüm zenginliği bizde olacak. hakkımızı aaramak için ilk önce sorumluluklarımızı yerine getirmeliyiz diye düşünüyorum. acaba siz okulumuzun inşaatı tamamlansın diye ne kadar yardım yaptınız . o okulda ne kadar emeğiniz var.. sizde Alpaslan beyin yaptığı gibi yine suçu atmışsınız.. gazetecilik bu olmasa gerek. acaba bitmeyen okula bölüm açtıkları için son anda tercih kılavuzunu yetiştirdikleri için üniversite yönetimine tşk etmek gerekmez mi. “SORGUNLU GARİP.”

 Sevgili “SORGUNLU GA -RİP” hemşehrim, en azından konuya ilgi gösterdiğin için teşekkür ediyorum. Duyarlı bir Sorgunlusun belli.

 Keşke adını gizlemesen de kim olduğunu medenice ve cesurca yazsaydın, seni daha çok takdir edecektim. Adını yazmayıp “Sorgunlu Garip” demende zaten bir gariplik, kimsesizlik, mahsunluk var. Ha “GARİP SORGUN” ha “SORGUNLU GARİP”

 Sevgili hemşehrim, bizim haberimizden ve yazımızdan utandığını söylüyorsun. Bu ifadeniz üzerine ben yazımı bir daha okudum. Kimseye hakaretimiz, saygısızlığımız olmaz şükür. Yazıyı yazan “benim”, utanan ”sensin” bunda da bir gariplik var!

 Sorgun’un hakkını savunmak “utanmaksa” gel beraber “utanalım”.

 Sorgun Meslek Yüksek Okulu’nun bir an önce tamamlanmasını, yeterli sayıda bölüm açılmasını istemek “utanmaksa” olsun “utanalım”.

 Sorgun’un “hastanesi ne zaman yapılacak, postanesi uçtu mu” demek “utanmaksa”, olsun “utanalım.”

 Sorgun’u lafügüzaf’la sevdiğini söyleyenleri, Sorgun’a hizmet etmeye davet etmek, vefa borçları olduğunu hatırlatmak “utanılacaksa”, olsun “utanalım.”

 Sevgili hemşehrim Sorgun lu Garip;

 Başka illere ve ilçelere yapılan okulları vatandaşlar kendileri mi yapıyor? Devlet yapıyor, okulunu açıyor. Kaldı ki Sorgun halkı okulun bu hale gelmesi için elinden geleni yaptı. Gerçi siz “acaba siz okulumuzun inşaatı tamamlansın diye ne kadar yardım yaptınız . o okulda ne kadar emeğiniz var..” diyerek şimdiden çetele tutmaya başlamışınız maşaallah. 1972’li yıllarda Sorgun doğumlu olan Adalet Partisi Yozgat Milletvekili (M. A. Ü.) “hangi köy partime ne kadar oy vermiş” diye çetele tutardı. Kendisine oy vermeyenleri kapı dışarı ederdi. Şimdi o şahsın esamesi okunmuyor. Merak ediyorum o çeteleci milletvekilimizle bir akrabalağınız var mı!

 Yorumunuzda diyorsunuz ki “Akdağ 17 yıllık okul oldu.” Peki 17 yıl önce şirin Akdağmadeni’ne yüksek okul açılırken Sorgun halkı, siyasetçisi, yöneticileri ne yapıyordu! Bir 17 yıl sonra bugünkü sözü geçenleri suçlamamak için bugün onları uyarıyorsak ve bu da “utanılacak” bir durumsa, olsun “utanalım.”

 Sorgunlu Garip, “hakkımızı aramak için ilk önce sorumluluklarımızı yerine getirmeliyiz” diyorsunuz. Bu ifade Sorgunlulara yapılan en büyük haksızlıktır. Sorgun halkı  her zaman sorumluluğunu yerine getirmiştir, getirmektedir.   

 Ve sevgili hemşehrim güya her şeyi biliyorsun ya, “gazetecilik bu olmasa gerek” derken bize gazetecilik öğretmeye kalkarak kusura bakma ama biraz haddini aşmışın.

 Şunu bilmeni isterim ki; yaptığımız haber ve yazdığım yazılarda zülfüyare dokunsakta senin, çocuklarının hakkını da, geleceğini de bizim savunduğumuzu unutma!

 Ve onurlu, haysiyetli yaşadıktan, harama el uzatmadan, helal rızıkla ailemizi geçindirdikten, riya ve gösterişten uzak kaldıktan birilerine yalakalık yapmadıktan sonra “utanmak” kelimesi   seni bilmem ama bizim lügatımızda olmaz.

 Utanmak; birilerini eleştirmekse, hakkımızı aramaksa, sessiz insanların sesi olmaksa gel birlikte utanmaya devam edelim ”Sorgunlu Garip” hemşehrim.

 O utandığın yazıyı bir kez daha yayınlıyorum. Okumayan okusun diye. Bakalım senin gibi utanacak kaç kişi çıkar!


ÜÇ TEPELERDEN YÜKSEK OKULU SEYRETMEK

 Üç Tepelerden Sorgun’u seyretmeye, Sorgun için hayaller kurmaya, Sorgun sevdasını anlatmaya devam ediyorum.


 Bugün Sorgun’la ilgili özel bir konu yazmayı düşünürken, 2013-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Konten janları Kılavuzu’nda  tercih listesinde Sorgun ’a sadece Muhasebe ve Vergi Uygulamaları  Bölümü’nün yer alması benim de gündemimi değiştirdi.

 Üç Tepelerden Sorgun’u seyre daldığınızda Yozgat tarafında inşaat halinde ki Sorgun Meslek Yüksek Okulu’nun  binasını görürsünüz.

 Alınışı, yapılışı ve uzun süreçteki hikayesini dinlediğinizde “vah vah” diye iç geçirirsiniz.
  İşte binası da bir türlü bitirilemeyen o yüksek okula sadece tek bölüm açıldığı ilan edildi.
   Sorgun’a Üvey evlat muamelesinin en açık örneği.

 Diğer ilçelerden her alanda önde olduğumuz lafügüzaf. Sorgun’un yüksek okuldaki aslan payını diğer ilçelere kaptırmasının altında bir “bit yeniği” olsa gerek.
 2013-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’nda Akdağmadeni’nde bulunan yüksekokula, “Bahçe Tarımı, Bankacılık ve Sigortacılık, Bankacılık ve Sigortacılık (İÖ), Bilgisayar Programcılığı, Elektrik, Makine, Muhasebe ve Vergi Uygulamaları, Otobüs Kaptanlığı, Turizm ve Seyahat Hizmetleri” olmak üzere  tam dokuz program açılmış.

 Yüksekokulu bulunan Boğ azlıyan’da Bilgisayar Programcılığı, Gıda Teknolojisi olmak üzere iki, Yerköy’de ise Adalet, Adalet (İÖ), Sosyal Güvenlik, Sosyal Güvenlik (İÖ) olmak üzere dört program açılırken, Sorgun’un ağzına “bir parmak bal çalar gibi” sadece bir bölüm açılması nasıl izah edilir.
  Yozgat’ımızın her ilçesine en iyi hizmetler gelsin, en güzelleri yapılsın. Buna seviniriz. Neticede yapılan hizmetler ilimize, çok sevdiğimiz ülkemize yapılıyor.

 Sorgun’a övgüler yağdıranlar, Sorgun’a vefa borcu olduğunu söyleyenler, üvey evlat muamelesi karşısında ses çıkarmıyorlar.

 Cumhurbaşkanımız sayın Abdullah Gül; 22 Temmuz 2007 seçimlerinden önce Dışişleri Bakanı iken Sorgun mitingine katılmış., “Ben altıncı milletvekilinizim” demişti.

 Hatta“Yozgatlı Lütfullah mı, Kayserili Abdullah mı?” pankartı siyasetin en dikkat çekici pankartı olmuştu. Günlerce tartışılmıştı!

 Daha o günlerde Sorgun’a Tıp Fakültesi yapılacağı bile dillendirilmişti.

 Sayın Cumhurbaşkanımız, o gün Sorgun’a yapılacak bütün yatırımların takipçisi olacağını söylemişti.
 Aradan yıllar geçti. Tıp Fakültesini bırak, Sorgun daha bir yüksek okula bile kavuşamadı.
 Halbuki ilçemiz; ilköğretim ve ortaöğretim bazında eğitim durumu iyi, sosyal ve kültürel etkinliklerde, ülke genelinde yapılan yarışmalarda çok başarılı bir ilçe.
 Ama Sorgun’a bir fakülte ve yüksek okul kazandırmadaki hezimet ortada.
 Yüksek okulu, hastanesi, postanesi yılan hikayesi olmuş bir ilçe.
Hani Sorgun’u seviyordunuz!
 Hani Sorgun her şeyinizdi!
 Hani Sorgun’a vefa borcunuz vardı!
 Hani! Hani!...

Bu haber 6967 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
HAYAT ÇOK PAHALI22 Haziran 2022

Sorgun Güldestesi


ANKET

Yerel Seçimlerde Partiyemi? Adayamı? Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?
Tüm Anketler

SILAM OFSET


Önce TÜRKÇE!


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: ŞAHİN DİZAYN