Durali Doğan - Sorgun Selam Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYE İLETİŞİM

SOYAŞAD

Namaz Vakitleri

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Kapakıl Köyü Şenliği

Durali Doğan

08 Temmuz 2013, 15:41

Durali Doğan

 Sorgun- Kapaklı köyünde geçen hafta ta dına doyum olmayan şenlikte  hemşehrileri mizle, ozan larımızla, şairlerimiz le bir araya geldik, unutul maz bir gün yaşadık.
 Başkanlığını şair Hacı Yiğid’in yaptığı Kapaklı Kültür ve Yardımlaşma Derneği tarafından ilki düzenlenen şenlik çok güzeldi.
 İlçenin en çok göç veren köyü, halkını şenlikte bir araya getirdi.
 Bu geceye Sorgun’da yaşayan köylüler de büyük ilgi vardı.
 Başarılı sunucumuz Yasemin Doğru’nun takdimiyle konuşmalar yapıldı, türküler söylendi, sazlar çalındı, şiirler okundu.
 Sorgun Belediye Başkanı Ahmet Şimşek,  Sorgun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Üzeyir Arslan, Sorgun eski Belediye Başkanı Yılmaz Kılıçarslan, Sorgun Yazarlar Aşıklar Şairler Kültür ve Araştırma Derneği Başkanı Durali Doğan, Yozgat Şair ve Yazarlar Derneği Başkanı Ahmet Sargın, Aydıncık Eski Belediye Başkanı Ahmet Demirel, Çiğdemli Belediye Başkanı İsmail Biçer, Sorgun Dernekler Büro Şefi Remzi Zeytun, Karakız Belediye Başkanı Durmuş Erdal, Araplı Belediye Başkanı Osman Torun, Sorgun Şoförler Odası Başkanı İsmail Kaplan şenlikteki göze çarpan isimlerdi.
 Sağolsun TRT Sorgun muhabiri Orhan Demir kardeşimiz de bizimleydi.
 Şenlikteki konuşmamda ifade ettiğim gibi “Kapaklı; 1530 yıllarında Kanuni Sultan Süleyman zamanında Konar -Göçer Yörükan Taifesinden  Ali beğlü cemaati tarafından kurulan 7 hanelik bir mezra iken, 1840 yıllarında 17 hanelik Bozok Sancağı- Sorgun kazasına bağlı bir yerleşim yeri olarak Temettuat kayıtlarına geçiyor.
 Sonraki yıllarda Çekerek ilçesine bağlanan Kapaklı, 2005 yılında köy halkının isteğiyle tekrar Sorgun’a bağlanmış.”
 Konuşmalardan sonra aşıkların, şairlerin programına geçildi.
 Sivaslı Aşık Gülçınar, Karslı Aşık Behrami, Çorumlu Aşık Gülsüm, Aşık Rıza Kaygısuz’un birbirinden güzel söylediği türküler, Gülçınar- Behrami atışmaları izleyenlerden büyük alkış aldı.
  Şair Hüseyin Adak, Mehmet Ali İlbaş, Mustafa Köksal, Hüseyin Gök şiirleriyle şenliğe  renk kattılar.
 Hele Aşık Gülçınar ile Aşık Behrami’nin kadın- erkek atışması ile meydanda en fazla alkışı kim alır yarışmasıyla kadınlar ve erkekler alkışta yarıştılar.
 Kapaklı köyü halkı bizleri bağrına bastı. Gelenek ve göreneklerine bağlı, misafirperver, sıcak insanlar olduklarını bir kez daha gösterdiler.
 Kapaklı’ da sazın, sözün duygu ve düşüncelerin paylaşıldığı unutulmaz bir şenlik oldu.
 Ozanlar, şairler, Kapaklı’lar, uzaktakiler, yakındakiler köy meydanında, ozanların sazının telinde, şairlerin şiirinin dilinde buluştular, kaynaştılar, hasret giderdiler.
 Herşey güzeldi. Bu şenliği düzenleyen Hacı Yiğid ve Ali Arslan, Osman Bolat’a, dernek yönetim kurulu üyelerine, geceye destek veren herkese,  köy Muhtarı İlhami Ekinci’ye  Yoşayder Başkanı Ahmet Sargın hocama,  şairlerimize, ozanlarımıza  teşekkür ediyorum. Bu şenliğin geleneksel hale getirilerek sürdürülmesi en büyük dileğimizdir.

 

Bu haber 1910 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
Sorgun Belediye Başkanı Murat Gürbüz'e Açık Mektup07 Haziran 2018

Sorgun Güldestesi


ANKET

Yerel Seçimlerde Partiyemi? Adayamı? Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?
Tüm Anketler

SILAM OFSET


Önce TÜRKÇE!


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: ŞAHİN DİZAYN