Durali Doğan - Sorgun Selam Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYE İLETİŞİM

SOYAŞAD

Namaz Vakitleri

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Kınalı Hasan idealini yaşatanlara selam olsun

Durali Doğan

28 Haziran 2013, 08:19

Durali Doğan

            RUHU ŞAD OLDU

 Sorgun’lu Kınalı Hasan’ın ruhu  bir kez daha şad oldu.

  “Kınalı Hasan Başarı” Ödüllerinin” dağıtıldıği, başarı öykülerinin anlatıldığı salonda melaikelerin  korumasındaki şehitlerimizin aziz ruhları dolaştı, inanın ben o uhrevi havayı hissettim.
 “Asım’ın Nesli” diye tarif ettiğimiz nesilden başarı öykülerini dinledik. Başarıya giden yolda yazdıkları destanları bizlerle paylaştılar.

 Herbirinin ayrı ayrı destanı, öyküsü vardı.

 Çakıllı, dikenli, meşakkatli yolları katederek, aşılmaz denilen o karlı boranlı dağları, yol vermez sanılan geçitleri nasıl geçtiklerini anlattılar.

        ORDA BİR KÖY

 Anlatırken hüzünlendiler, ağladılar, heyecandan söylemek istediklerini unuttular, ama hep alkışlandılar.
 Şairin
       “ Orda bir köy var uzakta
 O köy bizim köyümüz” diye şiirler yazdığı köylerimizde karanlığa nasıl ışık olduklarını, öğrencilerinin okuması, başarılı olması , sınav kazanması için neler yaptıklarını, halkın kuru inadını kırmak, istikbal vaad eden çocukları geleceğe taşımak için akıl almaz işlere nasıl imza attıklarını.
 Çilelerini, fedakarlıklarını, hayallalerini, hülyalarını anlattı lar.

 Öğretmeni, imamı, dokto ru, ebesi, hemşiresi ayrı ayrı yollardan aynı başarıyı nasıl yakaladıklarını ve o salonun sahnesine aziz milletimizin huzuruna alnı açık ve pak olarak nasıl çıktıklarını gördük.
 
Herbirinin başarı uyküsü farklı idi. Ama idealleri, amaçları, hedefleri aynı idi:
 
Aziz Türk milletine hizmet, insanımıza, geçmişimize, geleceğimize hizmet.
 
Bu milletin efendisi olmak için hizmetkardılar.
 
Ödül töreninde hizmetleri nin karşılığını aldılar, o topluluğun en efendisi hizmetkarı onlardı.
 
Bu hizmetkarlara, güzel insanlara selam olsun.

 Çanakkakale şehidimiz Kınalı Hasan anasına :
 - Kumandanım senden sormamı istedi. Sahi ana saçımı niye kınaladın. Elime niye kına yaktın.” dediğinde

  Anası Hatçe’nin verdiği cevap şuydu:
  -“Ey oğlum, gözümün nuru  Hasan’ım! Köyümüzde rahat  rahat oturalım mı? Vatan  sevgisi içimizde alev alev  yanıyor. Sen ecdadından,  babandan aşağı kalamazsın. Sen  İsmail’sin. Sen orada şehit  olacaksın inşaallah. Kurbanlık  koçlar nasıl kınalanırsa, ben de senin saçını öyle kınaladım.”
            İşte böyle kahramanlar, böyle analar yetiştiren asil bir milletin evlatları olarak şehitlerimizin ve gazilerimizin mirasına sahip çıkarak kahramanlarımızı gönlümüzde olduğu kadar, yaptığımız başarılı çalışmalarla da yaşatan başarı öykülerine ekmeğine, aşına katık edercesine “ Kınalı Hasan” ruhunu katan bu başarılı insanlara binlerce selam olsun!
 
            İNCE ELEYİP SIK DOKUMUŞLAR

 Edindiğim bilgiye göre, ödül değerlendirme komisyonu ince eleyip, sık dokumuş. İlçe milli eğitim müdürlüğünden 382, Müftülük 40, Sağlık teşkilatı 40 ve diğer kurumlardan olmak üzere 500’ün üzerinde personel ödüle layık görülmüş. Bu büyük bir başarı ve zahmetli seçim.
 Zaman yetersizliğinden ödül alan 30 kadar personele slayt destekli başarı öykülerini anlatma fırsatı verildi.

             BAŞARI ÖYKÜLERİ

 İlginç başarı öyküleri dinledik. Başarı öykülerini anlatırken zaman zaman heyecandan söylemek istediklerini unuttular. Çalışmaları esnasında karşılaştıkları zorlukları dikkat çekici bir üslupla anlattılar. Özellikle stajyer öğretmenlerin başarı öyküleri sık sık alkışlandı.
 Bu kadar personelin hepsinin öyküsünü dinleme fırsatı olsaydı çok şeyler öğrenecektik.
 Ama buna zaman yetmedi. Belki salondaki davetliler zamanın uzun olduğundan yakınabilirler.
 Ama bu başarılı insanları dinlemekten şahsen sıkılmadım.

 Artık kurumsallaşarak devam edeceği anlaşılan bu ödüllerin dağıtım törenleri  zaman, teknik destek ve başka bakımlardan yeniden değerlendirilebilir. Daha akıcı ve başka yollarla daha bir canlılık sağlanabilir.

 Bana göre hoştu, güzeldi, iyiydi, heyecan vericiydi.

 Gelecek yıllarda daha güzelleşeşeğini umuyorum.

            BEN DE ÖDÜLÜMÜ ALDIM

 “Yayınladığım eser ve yazılarımla Türk kültürü ve edebiyatına katkılarımdan” dolayı banada ödül verildi. Ödülümü Belediye Başkanı sayın Ahmet Şimşek’in elinden aldım. Bana bu ödülü layık görenlere teşekkür ediyorum.

            GAZETECİLERİN KÜÇÜK BİR SİTEMİ

             Bütün bu faaliyetleri kamuoyuna fedakar gazetecilerimiz duyurmaktadır. Sorgun’da 16 yıldır yerel gazete çıkaran, Sarı Basın Kartı sahibi bir gazeteci olarak şunu gördüm ki: bazı kamu kurum ve kuruluş yöneticileri, sivil toplum örgütü temsilcileri yerel gazetecileri sadece haberini yayınlatmak, etkinliğini duyurmak istediği zaman hatırlıyor. Bugüne kadar her etkinlikte katkısı olanlara plaket verilir. Ama o haberi kamuoyuna duyuran gazeteciler hep es geçilir, bir teşekkür plaketi çok görülür nedense!

             KINALI HASAN KİM

      Kına Türk aile hayatında, askerliğe gidişte çok önemlidir.
 Evliliğe ilk adımı atan gençler kınalanarak nişan yaparlar. Sonra koç katımı... Özellikle köylerimizde koçlar kınalanır.

           Gelin olan kızlar kınalanır.

 Kına hikayesi toplumun her kesiminde bu ortak motif, duygu ve düşünceler çerçevesinde yorumlanır.

          Kınalı Hasan o zaman Sorgun’a bağlı olan (Şimdi Sarıkaya ilçesine bağlı olan Karayakup köyü Terzili köyü ile birleşerek 1956 yılında belediyelik olmuştur)  Karayakup köyü doğumlu olduğu rivayet edilen bir kınalı kuzu.  Çanakkale Savaşına katılmış ve şehit olmuş. Annesine yazdığı mektup ile gönüllerde taht kurmuş büyük kahraman.

          ÇANAKKALE’DE DÜĞÜN

          Ben de yazdığım oyunlarda kına motifini çok işledim. 1983 yılında yazmış olduğum “Çanakkale’de Düğün” piyesinde bu kına motifini işlemiştim. Piyeste köyde nişanlı iken Çanakkale savaşına kınalanarak giden üç gencin cephede şehit oluş hikayesini anlatmıştım. Bu hikayede Kınalı Hasan’da vardı.

          Daha sonra 1988 yılında yazdığım ve  belki Türkiye’de oynanmadık okul kalmayan “Bacımın Gelinliği” piyesinde yine Yozgat’lı bir gencin sevdası Kurtuluş Savaşı’na kınalanarak gitmesi, cephede bir bacağını kaybetmesi hikayesi ve Yozgat’ta eşkıyalık yapan Aynacıoğullarını anlatmıştım.
 
        HİLAL DOĞDU

         Yine 1996 yılında yazdığım ve Türkiye birincisi olan “Hilal Doğdu” oyununda ise anasının kınaladığı gencin güneydoğuda bölücü terörle mücadelede şehit olması ve şehit ailesinin yaşadığı dramı anlatmıştım.

            KINALI MEHMEDİN TÜRKÜSÜ

        İşte o günlerde (1995) şehitlerimizi  Bayrak TV’de yayınlanan “Kınalı Mehmedin Türküsü “ adlı yüz yirmi dakikalık bir amatör filmle anlattım.

            KINAMIZ DERS KİTAPLARINDA

 Yine, kınalanarak “Yozgat’ta Gençlerin Askere Uğurlanışı” başlıklı yazım Türkiye genelindeki  çok sayıda dergi ve gazetede yayınlandığı gibi Milli Eğitim Bakanlığınca 2008-2009 öğretim yılından beri  ders kitabı olarak okutulan ortaokul 8. sınıf Türkçe Ders Kitabına girdi.
 
            TEŞEKKÜRLER

 Artık bizim de Sorgunlu Kınalı Hasan, Sorgun’lu Karacaoğlan gibi değerlerimiz var. Başarı öykülerini dinlediğimiz güzel insanlarımız var.

 Hepsine de sahip çıkmak, başarılarını paylaşmak ve ödüllendirmek heyecan veriyor.
 Bu heyecanı Sorgun’da ilk defa yaşatan Kaymakamımız sayın Levent Kılıç’a aynı zamanda Türkiye’de örnek gösterilecek bir projeye öncülük yaptığı için teşekkür ediyor, şükranlarımı sunuyorum.  Ayrıca Belediye Başkanımız Ahmet Şimşek’e, İlçe Milli Eğitim Müdürümüz sayın Yusuf Yazıcı’ya, teknik personeline ve değerlendirme komisyonu üyelerine teşekkür ediyorum.
 Kınalı Hasan’a layık ve sahip olanlara, ruh ve  ideallerini yaşatanlara selam olsun!

Bu haber 5049 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
Bu Tipsizden Milletvekili Olmaz02 Temmuz 2020

Sorgun Güldestesi


ANKET

Yerel Seçimlerde Partiyemi? Adayamı? Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?
Tüm Anketler

SILAM OFSET


Önce TÜRKÇE!


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: ŞAHİN DİZAYN