Durali Doğan - Sorgun Selam Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYE İLETİŞİM

SOYAŞAD

Namaz Vakitleri

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Ah Şu Alamanya Oyunu Sorgun'un Gerçeği

Durali Doğan

18 Haziran 2013, 07:44

Durali Doğan

İlçemize bağlı Belencumafa kılı Ortaokulu öğrencileri ve öğretmenleri geçen hafta  “Sorgun’un gerçeklerini çeyrek asır önce kaleme aldığım oyunumu “sahneleye rek bizlere ve belde halkına unutulmaz bir gün yaşattılar.


 “Ah Şu Alamanya” oyunumu öğrencilerimiz amatör ruh, profesyonel yetenekle dille anlatılmayacak güzellikle  oynadılar.

 Kanayan bir yaraya parmak bastığım oyunda “Helvacının Salih’in Almanya’ya gidişi, Almanya’da evlenişi ve etrafında gelişen olaylarla gelişen kimlik bunalımı” anlatmıştım.
 Okulun Türkçe Öğretmenleri Serkan YEŞİLYURT ve Süleyman OĞUZ’un birlikte sahneye koyduğu ''Ah Şu Alamanya'' yı gülerek, bazen de hüzünlenerek izledik.

 Salon tıklım tıklım doluydu.

 Özellikle bayanların piyese ilgisi yoğundu.

 Öğrencilerimiz rollerini hiç açık vermeden hakkıyla yaptılar.

 “Ah Şu Alamanya” piyesi bugüne kadar Türkiye’nin birçok yerinde defalarca sahnelendi.
 Oyunda Sorgun’un gerçekleri var. Hikaye 1965’li yıllarda başlıyor. İlçemizdeki kömür ocağından kömür çalıp satarak evini geçindiren Helvacının Salih’in Alamanya’ya serüveni ile devam ediyor.
 “Ah Şu Alamanya” adlı eseri Sorgun civarında yaşanan olayları trajikomik bir şekilde ele alıyor. Sorgun insanının Almanya’ya gidiş serüveniyle başlayan oyun ; insanımızın Almanya’da ne gibi sıkıntılar yaşadığını ve milli benliğinden nasıl koptuğunu çarpıcı bir üslupla işliyor. İnsanımızın ekmeğini kazanmak için gittiği Almanya’dan neleri kaybederek döndüğünü göstermesi açısından oyun izleyicilerine çok önemli mesajlar veriyor.

 O yıllarda yapımı yılan hikayesine dönen Sorgun Şeker Fabrikası’na da göndermeler var oyunda.
 O gün Belencumafakılı Ortaokulu idareci ve öğretmenlerini büyük bir gayret ve dayanışma içerisinde gördüm.

 Okul Müdürü Tuncay Macit, sosyal ve kültürel etkinliklerde olduğu kadar, okulunun eğitim- öğretimde de başarılı olduğunu ifade etti.

 Bu güzel çalışma nedeniyle ziyaret ettiğimiz Belencumafakılı Ortaokulu son yıllarda eğitim alanındaki başarılarıyla da ön plana çıkıyor.  Geçen sene 3 öğrencisi MEB bursu kazanan okul bu sene de birçok öğrencisinin aynı başarıya ulaşacağını düşünüyor.Okulun Fen Lisesi,Anadolu Öğretmen Lisesi gibi önemli eğitim kurumlarına çok sayıda öğrenci yerleştirmesi bekleniyor.Okul Müdürü Tuncay MACİT bunun eğitim kadrosunun özverili ve uyum içinde çalışması sonucu gerçekleşen bir olay olduğunu belirtiyor.

 Sevgili öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz imkan ve fırsat verildiğinde çok şeyler yapabileceklerini bu etkinlikle bir defa daha ispatladılar.

 Kıymetli zamanlarını, yüreklerini, birlik ve dayanışma ruhunu ortaya koyarak güzel bir çalışma sergilediler.

 Sevgili öğrencilerimiz; bu oyunun onların hayatında çok önemli bir yeri olacağını, ömürleri boyunca unutmayacakları bir anı olarak kalacağını, hayatta kendilerini daha iyi ifade edebilmesi ve özgüvenlerini artırması bakımından mihenk taşı olduğunu unutmasınlar.
 Başarıları ile ne kadar övünseler azdır.

 Bu duygu ve düşüncelerle başta okul müdürü Tuncay Macit olmak üzere oyunda emeği geçen öğretmenlerimizi, oyunda rol alan  öğrencileri, destek veren velilerimizi cani yürekten kutluy, başarılarının devamlı olmasını diliyorum.

Bu haber 7062 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
HAYAT ÇOK PAHALI22 Haziran 2022

Sorgun Güldestesi


ANKET

Yerel Seçimlerde Partiyemi? Adayamı? Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?
Tüm Anketler

SILAM OFSET


Önce TÜRKÇE!


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: ŞAHİN DİZAYN