Durali Doğan - Sorgun Selam Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYE İLETİŞİM

SOYAŞAD

Namaz Vakitleri

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Sorgun M.Y.O. Masaya Yatırıldı

Durali Doğan

28 Nisan 2013, 22:06

Durali Doğan

Gazetemiz Selam’ın “Binası Sorgun’da, öğrencisi Yozgat’ta” manşetiyle çıktığı gün Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tamer Uçar Sorgun’da M.Y.O. ile ilgili bir toplantı düzenledi.

 

Geçen hafta Cuma günü, Sorgun Büyük Termal Otel’in Sultan Sofrası’nda Sorgun Meslek Yüksek Okulu ,Yozgat Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tamer Uçar’ında katıldığı bir toplantıda masaya yatırıldı.

Toplantıya Sorgun Kaymakamı Levent Kılıç, Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tamer Uçar, Belediye Başkanı Ahmet Şimşek ve sivil topum örgüt temsilcileri katıldı.

Toplantıda ilk sözü alan Belediye Başkanımız ”Sorgun’a şimdiye kadar üniversitenin bölümlerinin çoktan açılmış olması gerektiğini, fakat imkânsızlıklar ve bazı aksaklıklardan dolayı bu zamana kadar geciktiğini, 5-6 ay gibi bir zaman zarfında yapım işleminin gerçekleşmesini beklediklerini dile getirdi.

 

Kaymakam Levent Kılıç da “Sorgun'un, bulunduğu konum itibariyle çok büyük ve çok zengin bir yere sahip olduğunu vurguladı ve tek tek esnafları gezerek üniversitenin şehrimize gelmesi için maddi manevi desteklerini aldıklarını, yüksekokulu eğitim öğretime yetiştirmeye çalıştıklarını ”söyledi.

 

Toplantıda konuşan Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tamer Uçar ise özetle şunları söyledi: Bu kadar büyük bir ilçede meslek yüksek okulunun olmaması büyük eksiklikti. Senatomuz ve çalışma arkadaşlarımızla bunu değerlendirdik. Protokole rağmen üniversite olarak Sorgun Meslek Yüksek Okulu'nun inşaatının tamamlanması için devraldık. Şu anda ihale aşaması tamamlandı. İnşaatında yapımı Kasım 2013 kadar tamamlanmış olacak. İnşaatın ve diğer altyapı üst yapı çalışmalarının tamamlanmasının ardından Sorgun Meslek Yüksek Okulu öğrenci alımı yapacak. Ancak şu anda okulumuzun inşaatı tamamlanmadığı için tamamlanana kadar alınacak öğrencilerimiz Yozgat merkez kampüsümüzde eğitim görecek."

 

Rektör Uçar’ın açıklamaları Cuma günü gazetemiz Selam’da “Binası Sorgun’da, öğrencisi Yozgat’ta” manşetiyle Sorgun Meslek Yüksek Okulu inşaatının gecikmesine gösterilen tepkileri dile getiren habere adeta bir cevap niteliğindeydi.

 

Toplantıda Sorgun halkından gelen tepkilere cevap veren Rektör Uçar, “Sorgunluların hiç kaygı duymasına bir neden yok. Okulun inşaatının tamamlanması için ihalesi yapıldı. Bu yıl tamamlanacak” diyerek birazcık olsun yüreğimize su serpti.

 

Ben de toplantıda söz alarak bugünlere nasıl gelindiğini kısaca özetledim:

 

Yıl 1997. Sorgun Öğretmen evinde yemekli bir toplantı yapılmıştı. Toplantıya tüm daire amirleri ve yerel yöneticiler katılmıştı.

 

Amaç, Sorgun’a bir fakülte veya yüksek okul kazandırmaktı.

 

 İlk adım atılarak Sorgun’a Fakülte Kurma ve Yaşatma Vakfı kurulmuş, yöneticileri belirlenmişti.

 

 O taplantıda konuşan hemşehrimiz ünlü emlakçı Salim Taşçı bir milyar bağışta bulunmuş, yaptığı heyecanlı konuşmada “ Sorgun’a can kurban, Sorgun’a Sorbon yakışır” demişti.

 

Aradan tam 16 yıl geçti hala Sorgun yüksek okuluna kavuşacak!

Şeker fabrikasına tamı tamına 24 yılda kavuştuk.

MYO için daha kaç yıl bekleyeceğiz .

Halkımız bu duruma tepkili.

Bütün bu kaygılarımızı gazetemiz Selam’da  kamuoyuyla paylaştık. Tevafuk oldu. Rektör Uçar’a; “Bu tepkileri nasıl değerlendiriyorsunuz”, dedim.

Rektör bey soruma cevap olarak; Sorgun Meslek Yüksek Okulu'nun inşaatının ihale aşamasının tamamlandığını, inşaatında yapımının bu yıl içerisinde kasım ayında tamamlanacağını söyledi.

Temeli 2010 yılında atılan ve kaba inşaatı biten okulun tamamlanma ihalesinin yeni yapıldığını toplantıda Rektör beyden öğrendik.

Bu toplantı fevkalade faydalı oldu.

Kaymakamımız, belediye başkanımız ve sivil toplum örgütlere, yerel medya ilçemizin gecikmiş hakkı olan yüksek okuluna kavuşması için cansiperane gayret gösteriyor.

Gördüm ki Rektör sayın Uçar’da bu konuda samimi, içten Sorgun’un MYO’na kavuşmasını istiyor. Konuşması, tavrı ve eleştirilerimize olan tahammülünden bu neticeyi çıkardım.

Selam gazetesi olarak, ilçemize yapılacak olan her türlü hizmetin destekçisi, eksik,yanlış, geciktirilen hizmetleri de eleştirerek takipçisi ve halkımızın sesi olmaya devam edeceğiz.

Bu haber 6807 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
HAYAT ÇOK PAHALI22 Haziran 2022

Sorgun Güldestesi


ANKET

Yerel Seçimlerde Partiyemi? Adayamı? Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?
Tüm Anketler

SILAM OFSET


Önce TÜRKÇE!


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: ŞAHİN DİZAYN