Durali Doğan - Sorgun Selam Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYE İLETİŞİM

SOYAŞAD

Namaz Vakitleri

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Sorgun'u Düşünen Sorgun Sevdalıları

Durali Doğan

09 Nisan 2013, 08:32

Durali Doğan

ABİDİN POLAT’A TEŞEKKÜRLERİMLE
 
  Sorgun’u zihinlerinde ve gündemlerinde canlı tutan bir grup Sorgun Sevdalısı var ki “Sorgun Düşünce Kulübü” şemsiyesi altında toplanmış Sorgun için mesai harcıyor, başarma yolunda çaba sarf ediyorlar.


 şte onlardan birisi de Sorgun’lu kıymetli hemşerimiz Abidin Polat.

 Kulüp üyesi Abidin Polat bey “Bütün Yönleriyle Sorgun” kitabını Sorgun’dan uzak, ama gönlü , gözü, yüreği Sorgun’da olan bir sevda ile baştan sona okuduğunu, incelediğini SDK’nın sitesinde yayınladığı bir makalede dile getirmiş.

 Abidin bey “Ben 43 yıllık Sorgun’luyum ama bu Durali Doğan'ın “Bütün Yönleriyle Sorgun” eserini okuyarak memleketi daha yeni tanıdım. Allah bu eseri hazırlayanlardan, onlara yardımcı olanlardan razı olsun inşallah.” Diyerek has düşüncelerini ifade etmiş.

 Teşekkürler Abidin bey kardeşim.

 İstanbul’da yaşayan ama gece gündüz Sorgun’u düşünen Sorgun Sevdalılarına selam olsun.
 “Bütün Yönleriyle Sorgun” kitabının; ilçemizin kültürel tarihinde olduğu kadar, benim yazarlık hayatımda da ayrı bir yeri vardır.

 Sorgun Üçlemesi’nin ilk kitabı olarak 1990 yılında  yayınladığım “ Bütün Yönleriyle Sorgun” güzel ilçemizi tanıtan ilk kitaptı.

 O zaman Sorgun belediye başkanı kendisi de sizler gibi bir Sorgun sevdalısı olan sayın Yılmaz Kılıçarslan bastırmıştı. Bu vesileyle bir kez daha kendisine şükranlarımı ifade ediyorum.
 O yıllarda değil Yozgat’ta, Türkiye’de bile bir ilçeyi böyle geniş kapsamlı anlatan bir kitaba rastlamak mümkün değildi.

 Sorgun Lisesi’nde Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenliği yaptığım yıllarda öğrencilerime çevre incelemesiyle ilgili ödevler verirdim.

 “Ailesini, çevresini, doğduğu köyü ve ilçesini, ilini yakından tanıyan gençler, cennet vatanımızı da yakından tanımak ve sevmek mecburiyetini hissetsinler” diye.

 Bu düşünceden hareketle öğrencilerimi araştırmaya, incelemeye, merak etmeye, yazmaya yönlendirdim ve bu yönde yetişmelerine gayret ettim.

Türkçe ve Edebiyat derslerinde yakın çevreyi inceleme ödevi verdiğim öğrencilerimden gururla ifade edebilirim ki bugün şair, yazar, araştırmacı olanlar vardır.

 “Bütün Yönleriyle Sorgun” kitabı benim yıllarımı alan bir eserdir.

 Bu kitabın genişletilmiş renkli basımı “Sorgun Doksan Beş”, Sorgun’u, Osmanlı arşiv belgelerine dayalı olarak anlatan daha geniş kapsamlı tanıtımı ise “Sorgun Güldestesi” 2011 yılında yayınlanmıştır.

 Sorgun; şanlı tarihi ve şerefli geçmişi ile geleceğe umutla bakan bir ilçe.

 Söğütlük, Köhne-i Kebir  ve Sorgun.

 Başbakanlık Osmanlı Arşivinde bulunan kaynaklarda, bu yöre Osmanlı döneminde idari yapılanmada Bozok S. (Yozgat)- Sorkun Nahiyesi sınırları içerisinde Söğüdlü mezrası (tabi-i Karye-i Delübaş) olarak geçmekte olup, bu mezra Salur Boyundan Tatlu Cemaati'ne bağlı Ulu Yörük Taifesindendirler.

Sorgun Nahiyesi merkezi olan Köhne-i Kebir Karyesi'nde 28/S /1321 (Hicrî) M. 1903/1904 tarihlerinde Feyz-i Hamidiye adıyla ibtidaiyeye (ilkokul), açıldığını yine arşiv belgelerinden öğreniyoruz.

  Ekonomik ve ticari bakımdan ta o yıllarda geleceği parlak görünen Sorgun nahiyesinin merkezi olan Köhne-i Kebir karyesine ilk panayır 09/B /1329 (Hicrî) M. 1911 yıllarında kurulmuştur.
 Bundan tam bir asır önce panayır kurulan bir ilçenin bugünkü ekonomik durumu tartışma konusudur.

 Yine 109 yıl önce ilkokul açılan bir nahiyede bugün henüz bir yüksek okul bulunmaması acı bir gerçektir.

 Bütün bunlara rağmen  Sorgun ilçesi ufuk sahibi kendisi için kafa yoran beyinlerin yardımına, işaretine, ufuk açan düşüncelerine ihtiyacı vardır.

 Sadece Sorgun’da yaşayanların değil, Sorgun dışında yaşayan Sorgunluların da sizin yaptığınız gibi “Sorgun için ne yapabiliriz” i zihinlerde ve gündemlerinde canlı tutmalarını istiyoruz.

 Tarihi, kültürü, folkloru, yaşam tarzı, gelenek ve görenekleri, örfü, töresi, aşığı, şairi, yazarı ne ararsan Sorgun’la ilgili her türlü bilgiyi bu kitapta bulabilirsiniz.

 Kıymetli hemşerim Abidini bey,

 Şahsım ve kitapla ilgili kamuoyuyla paylaştığı yazınızı şu ifadelerle bitirmişiniz:
 -“Eskileri yad ettiren, bilgileri tazeleyen, biraz özlem, biraz buruk bir duygu oluşturan bir eser olmuş elinize sağlık Durali Doğan Hocam! “

 Ben de diyorum ki;

 Sizin de kaleminize, yüreğinize, sevdanıza, hasretinize sinmiş olan vatan sevgisi, Yozgat, Sorgun sevgisi daim olsun, eksilmesin Abidin bey!

Teşekkür ediyorum, Sorgun Düşünce Kulübü’nün Sorgun Sevdalılarını saygı ve sevgiyle selamlıyorum.

 Sağolun, varolun!...

Bu haber 6865 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
HAYAT ÇOK PAHALI22 Haziran 2022

Sorgun Güldestesi


ANKET

Yerel Seçimlerde Partiyemi? Adayamı? Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?
Tüm Anketler

SILAM OFSET


Önce TÜRKÇE!


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: ŞAHİN DİZAYN