Durali Doğan - Sorgun Selam Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYE İLETİŞİM

SOYAŞAD

Namaz Vakitleri

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Sorgun ve Medeniyet

Durali Doğan

04 Nisan 2013, 08:29

Durali Doğan

RECEP DAĞDEMİR’E TEŞEKKÜRLERİMLE

 Recep bey,


“Sorgun ve Medeniyet” başlıklı şahsım ve yayınlamış olduğum üç eser ” Bacımın Gelinliği, Senem’in Turnaları ve Meçhul Öğretmen.” hakkındaki değerlendirme yazınızda gönlümü hoş eden ifadelerin yanında, layık olmaya gayret edeceğim çok önem arzeden tespitlerde de bulunmuşunuz.
 Öncelikle bu oyunlarımı okuma ve değerlendirme lütfunda bulunduğunuz, duygu ve düşüncelerini halkımızla paylaştığınız için teşekkür ediyorum.

 Altını çizerek vurguladığınız ;“Sorgun kültür ve sanatta ne kadar gelişmişse toplumun ekonomik üretkenliği de o oranda gelişecektir.” Düşüncenize yürekten katılıyorum.

 Sorgun ilçesi; kültürel, sosyal ve ekonomik birikimiyle geçmişi zengin olduğu kadar, istikbali de parlak gelecek vadeden şirin bir ilçe.

 Çok eskilere dayanan tarihi, kültürü, sanatı, maddi ve manevi potansiyeli ile bizim olan öz değerlerimizi içinde barındırmaktadır.

 Dinimize göre; zengin olan malının zekatını, ilim sahibi de ilmini çevresine vermek, yaymak, paylaşmak zorundadır.

 Bu anlayıştan hareketle güzel ilçemizle ilgili canlı kaynaklardan, Osmanlı ve Cumhuriyet arşiv belgelerinden istifade ederek yaptığım araştırmalarımı halkımla paylaştım.

 Bunun yanında yazdığım tiyatro eserlerinde de özellikle Yozgat, Sorgun Halk kültürünün zenginliğinden faydalandım. Siz bunu ifadeye çalışırken şunları söylüyorsunuz yazınızda:
-“ Medeniyet yolunda bir Sorgun’lu olarak somut bir katkının olması gerektiğini düşünen eğitimci, yazar ve araştırmacı özelliği olan biri karşımıza çıkıyor. Kendi kültürel yapımızla ilgili eserler kaleme alıyor. Köy köy dolaşıp kaybolmaya yüz tutmuş bu beldeleri kayıt altına alıyor. O beldelerin tarihsel gelişimini tek tek dinliyor ve tarihe not düşercesine yayınlıyor. Dilin özgünlüğünden uzaklaşıldığı bu dönemde, halkın duygu dilini tiyatro eserleriyle diri tutan bir kişi: Durali Doğan Hoca…”

 Tespitiniz çok doğru. Aynen öyle yaptım. Oyunlarımın dili köylerde konuşulan halk dili, dekoru basit, sahnedekiler yaşanan olaylar. Galiba ondandır ki oyunlarımı seyreden bir daha seyretmek, aynı anda gülmek, ağlamak, hüzünlenmek, kendine bir ders çıkarmak istiyor.

 “Bacımın Gelinliği” yaklaşık 25 yıldır oynanıyor. Kurtuluş Savaşı’nda Yozgat’ta yaşanmış gerçek bir hikayeden yola çıkarak yazdığım bir oyun.

 “Senem’in Turnaları” ise Sorgun”da yaşanmış folklorik bir hikayenin tiyatroya aktarılmasıdır.
 “Meçhul Öğretmen” oyun ise sevgili öğrencilerim ile duygu ve düşüncelerimi paylaştığım, hesaplaşma veya bir çeşit helalleşmedir.

 Milli kültürümüzün‚ tarihimizin ve kimliğimizin temeli olan Türkçemiz hele hele köyümüzde, mezramızda, beldemizde konuşulan Türkçe katıksız ağzımızdaki anne sütü kadar temiz ve faydalı.
 Sizin de işaret ettiğiniz gibi “İşlenen anlamlı konular ve yöresel konuşmalarla” yazdım piyeslerimi.
 İstanbul’da hayat meşakkati içerisinde kültür ve sanat eserlerine zaman ayırarak, özellikle Sorgun için düşünce üreten, projeler planlayan Sorgun Düşünce Kulübü üyeleri olarak tarihi bir sorumluluğunuzu yerine getirmektesiniz.

 Ayrıca “Sorgun’da kültür-sanat faaliyetlerini çeşitlendirmek ve bir eğitim sistematiği içerinde çalışmalar yapmanın hepimizin görevi” olduğunun altını çizerek “Sorgun ve Medeniyet” başlıklı yazınızı “Hedef yeni Durali Doğan’ları yetiştirmektir.” Mesajıyla bitirmektesiniz.
Dilek ve temennimiz ortak.

Bu güzel ilçemiz için her şeyi yapmak boynumuzun borcudur.
Aziz kardeşim Recep bey,

 Eserlerimi okuma, inceleme, değerlendirme zahmetinde bulunarak SDK’nın sitesinde yayınladığınız, bu vesileyle Sorgun’la ilgili düşüncelerinizi bizlerle paylaştığınız için size, Sorgun Düşünce Kulübü’nün kıymetli üyelerine ve tüm İstanbul’daki Sorgunlu hemşerilerime selam ve sevgilerimi sunuyorum.

Bu haber 1929 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
Sorgun Belediye Başkanı Murat Gürbüz'e Açık Mektup07 Haziran 2018

Sorgun Güldestesi


ANKET

Yerel Seçimlerde Partiyemi? Adayamı? Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?
Tüm Anketler

SILAM OFSET


Önce TÜRKÇE!


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: ŞAHİN DİZAYN