Durali Doğan - Sorgun Selam Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYE İLETİŞİM

SOYAŞAD

Namaz Vakitleri

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Sorgun Sevdası ve Sorgun Düşünce Kulübü

Durali Doğan

29 Mart 2013, 09:45

Durali Doğan

2007 yılında  İstanbul’ da yaşayan bir grup “Sorgun Sevdalıları”nın kurduğu “Sorgun Dü-şünce Kulübü”nün sitesine girdiğimde benim için de büyük sürpriz olan şu başlıkla karşılaştım:


  DURALİ DOĞAN: Bir Sorgun Sevdalısı
 Sitenin ana sayfasına konmuş bu başlıkla başlayan ve devam eden tanıtım yazısı hayatımda ilk defa duyduğum şu güzel cümlelerle devam ediyordu:

“Durali Doğan Sorgun'un son 30 yılına damga vurmuş önemli bir şahsiyet. Sorgun kültür ve edebiyatına tek başına yapmış olduğu katkı ile adını şimdiden tarihe yazdırmıştır.

Sorgun Düşünce Kulübü olarak başlıca misyonlarımızdan biri Durali Hoca gibi değerleri daha iyi tanımak, tanıtmak ve hak ettikleri değeri elimizden geldiğince vermektir.”

 Gerçekten öyle miydi!

 Evet.  Yazmaya 1977 yıllarında Sorgun Lisesi’nde Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni iken başlamış, 12 Eylül 1980 İhtilali arefesinin mayıs ayında “Bir Hilal Uğruna” oyununu yazmış, öğrencilerimle birlikte sahnelemiştim.

 İlk kitabımı ise “Çanakkale’de Düğün” adlı yine bir tiyatro eseri olarak 1983 yılında yayınlamıştım.
 Gerçekten tamı tamına 30 yılı geride bıraktığımı hatırlattı bu kıymetli hemşehrilerim bana.
 Sorgun Düşünce Kulübü’nün Sorgun Sevdalısı gönüllü hizmetkarları, Sorgun’un karasevdalıları benim geçmişimi su gibi okurcasına içimi cız ettiren, yüreğime ılık ılık inen bir seslenişle kendilerinin taşıdığı üstün hasletleri pay etmek, paylaşmak cömertliğinde bulunarak beni “Bir Sorgun Sevdalısı” diye ilan etmişler.

 Ne mutlu ki hayatımda en çok sevdiğim kavramlardan, içini hayatta hep doldurmaya çalıştığım, eserlerimde “Her aşığın bir ahı, her yazarın, şairin de bir sevdası vardır” diyerek kaleme aldığım eserlerimde ne sevdalar anlattım ama, Sorgun için sevdalı olduğumdan haberim yoktu sanki...

 Bana bu sevdayı hatırlatanlara, yakıştıran lara ne kadar teşekkür etsem yine de azdır.
 İstanbul’da bile Sorgun’u düşünen, yazan, Sorgun için kafa yoran, fikir üreten, ince duygular besleyen, Sorgun Sevdası’nı bizlere de hatırlatan değerli kardeşlerime çok hak veriyorum.
 
Sorgun sevdalısı olmasaydım; “Bütün Yönleriyle Sorgun -1990), Sorgun Dokşan Beş -1995) ve Sorgun Güldestesi -2011) olmak üzere tam üç adet “Sorgun Üçlemesi” kitaplarını yazabilir miydim! Bu kitaplar ki hayatımı hasrettiğim, ilçemizin taşını, toprağını, tepesini, çayını, deresini, tekkesini, türbesini, köyünü, beldesini, mezrasını adım adım gezip fotoğraflayıp yazdığım ölümsüz eserlerdir.
 
Yozgat Sevdası olmasaydı; Yozgat Halk kültürü, Yozgat’ın kıymet yetmez değerleri olan Aşıklarımız, ozanlarımız, şairlerimiz, yazarlarımız, bilim adamlarımız, din alimlerimiz bir başka çalışma, araştırma alanım olur muydu?

Bu alanda “Yozgat Şair Yazarları- 1988) ve Yozgat Şair ve Yazarlar Ansiklopedisi -2006) olmak üzere iki adet geniş kapsamlı kitap yayınlayabilir miydim!
 Şiir kitabı ve aşık incelemeleri...
 
 
Türkiye Sevdalısı ol masaydım; Yazdığım 13 adet oyunda özellikle Sorgun ve Yozgat halk kültürünü, hikayelerimizi, destanlarımızı sahneye aktarabilir, vatan, millet, bayrak, sancak sevgisi, aile bağları, milli ve manevi değerlerimizden oluşan bir demet tiyatro sunabilir miydim!

 Bu çalışmalarım tam otuz yılımı aldı. Zaman nasıl geçti bilmiyorum ama gerçekten bunun bir sevda olduğunu yeni fark ettim.

 Kim fark ettirdi? Sorgun Düşünce Kulübü.

 Büyüklerimizden kalan şu altın sözde denir ki ;
 -“İşi ya hırsla, ya sevdayla yapacaksın.”
 Acizane hiçbir zaman hırsla yola çıkmadım.
Geriye ne kalıyor: Sevda...
 Demek ki otuz yılımız bu sevdayla geçmişte haberimiz yok..

 İstanbul’da Sorgun’u Düşünmek gibi kendilerine bir sorumluluk yüklemiş bir grup insan.
İstanbul'da yaşayan Fatih Şahbaz, Abdullah Alpaydın, Adnan Korkmaz, Recep Dağdemir, Ali Kaplan, Salih Açan, Abidin Polat, Hatip Sorgun, Nuri Kaya gibi (adını yazamadığım hemşehrilerim lütfen kusura kalmasın) Sorgun sevdalılarından oluşan bir grup Sorgunlu üniversite mezunu tarafından kurulan gönüllüler kervanı.

Kısa adı SDK olan Sorgun Düşünce Kulübü kervanı İstanbul’dan Sorgun için hayati öneme haiz çok projelerle yola çıkmış:

 Nedir bu projeler:

 Sorgun Düşünce Kulübü'nün "özgün", "faydalı" ve "yapılabilir" düşünce üretimi örneklerinden işte birkaçı:

  “Abbas Sayar Okumaları, Sorgun Makaleleri, Sorgun Düşünce Kulübü İnternet Sitesi, Sorgunlu Üniversiteliler Kataloğu Projesi, Sorgun Ansiklopedisi Projesi, Sorgun Kronolojisi, Sorgun Bibliyografyası, Salih Paşa Camii 200. yıl Anma Kitabı Projesi, Sorgun Bilgi Kaynaklarını Toplama Projesi, Yıllık Sorgun Kahvaltıları, Sorgunlu Akademisyenlerle Buluşma Projesi.”

 DURALİ DOĞAN’I OKUMA ÇALIŞMASI

 Bu çalışma beni çok mutlu etti.
  “Durali Doğan: Bir Sorgun Sevdalısı” adlı çalışmayı başlatan bu güzel insanlara,  bütün hemşehrilerime şükranlarımı sunuyorum.
 Bu çalışmayla ilgili SDK’nın sitesindeki yazıda şöyle deniyor: “Bu doğrultuda planladığımız işlerden biri de 2013 yılında bugüne kadar çok sayıda esere imza atmış olan ve yazdığı oyunları ülkemizin her yanında oynanan Araştırmacı -Yazar Durali Doğan hocamızın bugüne kadar ortaya koymuş olduğu eserlerini inceleyip web sitemizde değerlendirme yazıları şeklinde yayınlamaktı. Ne mutlu bize ki bu çalışma tamamlanmış olup; "Durali Doğan: Bir Sorgun Sevdalısı" başlığıyla web sitemizin ana sayfasına konulmuştur. Bu çalışma 1 ay boyunca ana sayfamızda yer almaya devam edecektir. Sayfanın linki aşağıdadır:

Bu özel çalışma için teşekkür ediyorum.

 SDK’nın Sorgun için gerçekleştirmeyi düşündüğü projelerin gerçekleşmesi hususunda elimden geleni yapacağımı belirtiyor, yazımda adı geçen Sorgun Düşünce Kulübü üyeleri ve tüm İstanbul’daki Sor gunlu hemşerilerime selam ve sevgiler sunuyorum.

Bu haber 7191 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
HAYAT ÇOK PAHALI22 Haziran 2022

Sorgun Güldestesi


ANKET

Yerel Seçimlerde Partiyemi? Adayamı? Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?
Tüm Anketler

SILAM OFSET


Önce TÜRKÇE!


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: ŞAHİN DİZAYN