Durali Doğan - Sorgun Selam Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYE İLETİŞİM

SOYAŞAD

Namaz Vakitleri

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Kapaklı Köyü Şenliği

Durali Doğan

14 Mart 2013, 16:50

Durali Doğan

 
İlçemize bağlı Kapaklı köyünde geçen pafta tadına doyum olmayan birlik, kar deşlik, dayanışma gecesinde, Kapaklı hemşehrilerimizle, ozanlarımızla, şairlerimizle bir araya gedik, unutulmaz bir gece yaşadık.
 
 Kapaklı şair Hacı Yiğid’in destanlar yaktığı tarihi eski olan bir köyümüz.
 1530 yıllarında Kanuni Sultan Süleyman zamanında Konar -Göçer Yörükan Taifesinden  Ali beğlü cemaati tarafından kurulan 7 hanelik bir mezra iken, 1840 yıllarında 17 hanelik Bozok Sancağı- Sorgun kazasına bağlı bir yerleşim yeri olarak Temettuat kayıtlarına geçiyor. Sonraki yıllarda Çekerek ilçesine bağlanan Kapaklı, 2005 yılında köy halkının isteğiyle tekrar Sorgun’a bağlanmış.
 Köy çok göç vermiş. Yozgat dışında olduğu gibi, Sorgun’a en az yüzden fazla hanenin göçtüğü söyleniyor. Bu geceye Sorgun’da yaşayan köylülür de büyük ilgi vardı.
 İlkokulun bir sınıfında düzenlenen programı birçok davetli ayakta izlemek mecburiyetinde kalmasına rağmen geç vakte kadar herkes konuşmaları, ozanları, şairleri can kulağı ile dinledi.
 Yoşayder Başkanı Ahmet Sargın hocamın çok güzel sunumuyla türküler söylendi, şiirler okundu, bağlamalar çalındı. 
 Hacı Yiğid, Hüseyin Adak, Mehmet Ali İlbaş, Mustafa Köksal, Edip Ali Yazgan, Yusuf Koç şiirleriyle bizleri duygulandırdılar.
 Bahaddin Avcı hocaefendinin söylediği ilahi ise dinleyenleri manevi aleme götürdü.
 Siniler dolusu arabaşı, kazanlar dolusu hazırlanan çorbalar misafirlere ikram edildi. Arabaşı gerçekten çok güzel olmuştu. Hazırlayanların ellerine sağlık, geçmişlerine rahmet olsun. Sonra Hedik, ardından sıcak çaylar, zaten sıcak olan ortamı daha da ısıttı.
 Bu gece gerçekten güzeldi. Hem dilimiz, hem yüreğimiz tatlandı. Aşık Rıza Kaygusuz, Aşık Kadir öğren ve Ozan Neşet İçöz söyledikleri türkülerle dinleyenleri hoşnut ettiler.
 İl Genel Meclisi Eski Başkanı Üzeyir Arslan, muhtar İlhami Ekinci, dernek yönetim kululu üyesi işadamı Ali Arslan’da konuşmalarında sağolsunlar güzel şeylere değindiler.
 Günün sürprizini Kapaklı dernek başkanı Hacı beye Plaket vererek yaptık. Hacı Yiğid, kültürümüze, şiirimize 5 adet şiir kitabı yayınlayarak önemli hizmetlerde bulunmuştur. Soyaşad’ın her türlü faaliyetlerinde de yönetim kurulu üyesi olarak fedakarca  görev almıştır.  O bakımdan Hacı beyi onore edelim dedik, güzel de oldu. Hacı beyi duygu yüklü anlar yaşadı.
 Gece sıcaktı. kapaklı köyü halkı bizleri bağrına bastı. Gelenek ve göreneklerine bağlı, misafirperver, sıcak insanlar olduklarını bir kez daha gösterdiler.
 Kapaklı’ da sazın, sözün, sohbetin, fıkranın, duygu ve düşüncelerin paylaşıldığı unutulmaz eğlencede hasıl oldu. Ozanlar, şairler, Kapaklı’lar, uzaktakiler, yakındakiler Arabaşı sofrasında, ozanların sazının telinde, şairlerin şiirinin dilinde buluştular, kaynaştılar, bir ve beraber oldular.
 Herşey güzeldi. Bu geceyi düzenleyen Hacı Yiğid ve Ali Arslan’a, dernek yönetim kurulu üyelerine, geceye destek veren Üzeyir Arslan, Osman Polat, köy Muhtarı İlhami Ekinci, okul müdürü Ünal beye, Yoşayder Başkanı Ahmet Sargın hocama, Yerköy Aşıklar Derneği Başkanı Aşık Kadir Öğren’e, şairlerimize, ozanlarımıza programa davetli olarak katılan  Kapaklı köyü halkına teşekkür ediyorum. Sağolun, varolun...Dilerim  bu dayanışma her yaz “Kapaklı Şenliği” ile sürer gider.

Bu haber 7476 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
HAYAT ÇOK PAHALI22 Haziran 2022

Sorgun Güldestesi


ANKET

Yerel Seçimlerde Partiyemi? Adayamı? Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?
Tüm Anketler

SILAM OFSET


Önce TÜRKÇE!


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: ŞAHİN DİZAYN