Durali Doğan - Sorgun Selam Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYE İLETİŞİM

SOYAŞAD

Namaz Vakitleri

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Şeker Tadında Şiir Dinletisi

Durali Doğan

25 Şubat 2013, 08:09

Durali Doğan

 Geçen hafta Cuma günü Sorgun’daki Şeker Fabrikası’nda gerçekten tadına doyum olmayan şiir “Şiir Dinletisi”inde işçiler ve fabrika personeli ile bir araya geldik.


  SOYAŞAD- Sorgun Şair ve Yazarlar Derneği olarak 15 Aralık 2012’de düzenlediğmiz Sorgun 6. Aşıklar Bayramı, şair Dilek Hokkaömeroğlu’nun düzenlediği Boğazlıyan Şiir dinletisi, Araştırmacı- Yazar gazeteci Ahmet Sargın Beyin başkanı olduğu YOŞAYDER’in düzenlediği yemekli şiir dinletisi, derneğimizin kuruluşunun 10. yılını kutladığımız Arabaşılı Şiir Gecesi’nin ardından Şeker Fabrikası’nda idareci, işçi ve diğer personelinin yoğun ilgisine mashar olduğumuz “Şiirli Buluşma” hepsinin tuzu, biberi oldu ve o gün doyumsuz bir gün yaşadık.

 Programa katılan şair arkadaşlarımızla birlikte öğle yemeğini fabrikada yedikten sonra Cuma namazımızı Şeker Camii’nde kıldık. Daha sonra dinletinin yapılacağı yemekhaneye geçtik.
 Yemekhane çok güzel hazırlanmıştı. Herşey dört dörlüktü. Salonun girişinde şairleri mizin kitaplarının sergileneceği bir bölüm de unutulmamıştı.

 Fabrika personeli yemekha neyi tıklım tıklım doldurmuştu.

 Şeker, şiirle daha da tadlandı ve dinlemeye doyum olmayan güzel bir gün yaşadık.
 Değerli kardeşimiz şair Edip Ali Yazgan’ın çok güzel sunumuyla şairlerimiz kendilerine has üslubu okuma tarzıyla katılımcılara güzel bir gün yaşattılar.

 Başta Fabrika müdürümüz, sendika başkanımız olmak üzere tüm personel aramızdaydı.
 Şeker Fabrikası, Şeker-İş ve SOYAŞAD- Sorgun Şair ve Yazarlar Derneği’nin  ortaklaşa düzenlediği “Şiir Dinletisi ve İmza Günü”ne şu isimler de katılmışlardı: Fabrikanın Personel Müdürü Bekir Aydın, Şeker- İş Şube İdari Sekreteri Musa Taşdemir, Mali Sekreter Hasan Özdemir, sendika yönetim kurulu üyeleri Yusuf Göloğlu, Seyit Çınar, , Baştemsilci Çetin Koç.

 Bu programa büyük katkıları olan  Yozgat Şair ve Yazarlar Derneği Başkanı Ahmet Sargın Hocam, Sarıkaya Şair ve Yazarlar Derneği Başkanı Kelami Akdemir Bey ve  M. Ali İlbaş, Yusuf Koç, Hüseyin Adak, Rıza Kaygısuz, Hüseyin Gök gibi şairler de dinletiye katılarak şiirleriyle destek verdiler.
 Edip Ali bey, güzel sunumuyla katılan şair ve aşıklarımızı tek tek tanıttı.

 Fabrika Müdürümüz sayın Ali Berber konuşmasında “Yozgat’tan yetişen şair, yazar ve ozanların Türk kültürüne önemli hizmetlerde bulunduklarını” vurgularken, programa destek veren  Şeker- İş Sendikası Başkanı Ömer Macit ise “ Bugüne kadar yapılan her türlü kültür ve sanat etkinliğine destek olduklarını ve olmaya devam edecekleri” sözünü verdi.

 Ben de yaptığım konuşmada; “1974 yılında merhum Necmettin Erbakan tarafından Azot Fabrikası olarak temeli atılan fabrikanın, sonradan Şeker Fabrikasına çevrildiğini ve 23 Temmuz 1990 tarihinde merhum Turgut Özal tarafından Şeker Fabrikası olarak temelinin atıldığını, 1998 yılında ise zamanın Başbakanı Mesut Yılmaz tarafından hizmete açıldığını” hatırlattım ve “ İlk defa yapılan  şiir dinletisinin, gelecek yıllarda da devam ettirilmesi temennisinde bulundum.

 Yozgat Şair ve Yazarlar Derneği Başkanı Ahmet Sargın ve Sarıkaya Şair ve Yazarlar Derneği Başkanı Kelami Akdemir’in güzel, anlamlı konuşmalarından sonra şairlerimizin şiirleri ile doyumsuz güzel, eğlenceli saatler yaşadık.

 Şiirlerden sonra Kelami beyin Türk Sanat Müziğinden okuduğu şarkılar da gönüllerimizi hoş etti.
 Katılımcılara hediye takdi minden sonra toplu fotoğrafla o günü ebedileştirdik.
 Daha sonra şairlerimiz kitaplarını imzaladı. Sağolsunlar fabrika hersoneli ve sendika temsilcilerimiz kitaplarımıza büyük ilgi gösterdi. 

 Sözün özü; işçilerimiz de , bizde şiirle gönüllerimiz tadlandı, şeker tadında moral bulduk. Samimi, eğlenceli, zevkli doyumsuz bir gün daha geçirmiş olduk.

 Bize böyle mutlu bir gün yaşatan organizeye çok emeği sinen Edip Ali beye, katkı veren Fabrika Müdürümüz sayın Ali Berber Beye, Şeker- İş Sendikası Başkanı Ömer Macit Beye, Şeker- İş Şube İdari Sekreteri Musa Taşdemir, Mali Sekreter Hasan Özdemir ve sendika yönetim kurulu üyelerine, Yozgat Şair ve Yazarlar Derneği Başkanı Ahmet Sargın Hocama ve Sarıkaya Şair ve Yazarlar Derneği Başkanı Kelami Akdemir’e, programımıza katılan tüm seyircilere, katılan şairlerimize, yemekhanede görevli o gün hizmette kusur etmeyen değerli çalışanlara teşekkür ediyorum.

 Gelecek yıllarda yine bu salonda buluşmak dilek ve arzusuyla...

 

Bu haber 6795 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
HAYAT ÇOK PAHALI22 Haziran 2022

Sorgun Güldestesi


ANKET

Yerel Seçimlerde Partiyemi? Adayamı? Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?
Tüm Anketler

SILAM OFSET


Önce TÜRKÇE!


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: ŞAHİN DİZAYN