Durali Doğan - Sorgun Selam Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYE İLETİŞİM

SOYAŞAD

Namaz Vakitleri

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Şairlerin Akdağ buluşması

Durali Doğan

09 Şubat 2013, 17:09

Durali Doğan

         İl Dernekler Müdürü şair- yazar sayın Hakkı Yurtlu; sağolsun geçen hafta gazetemizi ziyaret etti. Sohbet esnasında” Yozgat’ta faaliyet gösteren kültür derneklerinin Yozgat kültürü nün tanıtılmasına önemli katkıda bulunduklarını” söyledi.


          Sohbetimizde Yozgat merkezde, Sorgun’da ve Sarıkaya’daki şair ve yazar derneklerinin bu ilçelerde güzel etkinlikler yaptıklarından bahsettik.

           Akdağmadeni, Çekerek ve başka ilçelerde de “Şiir toplantılarının” yapılması gerekteğini vurguladık.
 Aradan birkaç gün geçmedi ki Hakkı Beyi arayan AKSEV- “Akdağmadeni Sevenler Derneği” Başkanı Avukat Cengiz Gözalan, “Akdağ’da bir şiir toplantısı yapmak istediğini” söylemiş.

          Şairlerin Akdağ Buluşması  fikri böyle doğdu.

          Hakkı Bey’in daveti üzerine geçen hafta  Akdağ’da buluştuk.

          Cengiz Bey’in ve Akdağ’lı şiirseverlerin  sıcak muhabbeti ve ilgisiyle karşılaştık.

          Bizleri mütevazi, sıcak, şiirin sıcaklığıyla daha da ısınan bir salonda misafir ettiler.

          Konuşmalar, şiir, müzik dolu keyifli bir ortamda güzel bir gece oldu.

          Yozgat’ın en eski ve tarihi zenginliği olan bu güzel ilçemizde bir ocak uyandırdığımızı, bu tür şiir gecelerinin devam etmesi gerektiğini oradaki konuşmamda dile getidim
 Yozgat Şairler ve Yazarlar Derneği Başkanı şair- yazar Ahmet Sargın hocam da bu anlamda iyi temennilerde bulundu.
 

           Gecede Araştıramacı- yazar Hakkı Yurtlu, Eğitimci Şair Yusuf Koç, SOYAŞAD yönetim kurulu üyesi şairlerden Hacı Yiğid, Hüseyin Adak, Mehmet Ali İlbaş, Aşık Rıza Kaygusuz ve Kırlar Köyünden Halk Aşığı Cercis Coşar, Muhammed Coşar, Abdurrahim Koçyiğit, Erol Güvenç şiirleriyle ve türküleriyle geceye renk kattılar. Yozgat Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ziyaaddin Özdemir’se Abdurrahim Karakoç’tan bir şiir okudu.

          İlçeden; Ticaret Meslek Lisesi Müdürü Birol Taştan, İcra müdürü Serdar Özçelik, İlçe Tarım Müdür Hamza Ürgen, AKSEV Başkanı Avukat Cengiz Gözalan, TMO Elektrik Teknisyeni Efrail Tunçer, Engelliler Dernek Başkanı Nursi Ünlü, Yeşildere Mahallesi Muhtarı Abdi Küçükakçe, ilçe halkından Hacı Ali Güçlü, Kemal Coşar, Musa Yurdakul gibi şiirseverler katılmışlardı. Hakimiyet Gazetesinden Celalettin Yünel ve Akdağmadeni Doğan Güneş Gazetesinden Yusuf Taştan’da geceye katılanlar arasındaydı.

          Derneğimiz üyesi Aşık Rıza Kaygusuz’un dertli sazı ve yanık türküleri, Kırlarlı Halk Aşığı Cercis Coşar’ın ağıtları, deyişleri ve şiirleri bizleri başka bir aleme götürdü. Okunan şiirler, bu programın fikir babası Hakkı beyin esprileri, Ticaret Meslek Lisesi Müdürü Birol Taştan Beyin fıkraları ile ortam  tadlandı ve unutulmaz bir gece olarak hafızalara kazındı.

          Boğazlıyan ilçemizde şair Dilek Hokkaömer oğlu’nun tek başına gerçekleştirdiği şiir gecesinden sonra, şairlerimizin “Akdağ Buluşması” ile devam eden şiir toplantıları inşallah Çekerek, Şefaatli başta olmak üzere başka ilçelerde de yapılır.

          O gecede Akdağ’lı olan Nida Tüfekçi’yi de andık. Tarihi, kültürel, folklorik zenginliğe sahip bu güzel ilçemize her hizmet yakışır. En yakışanı da kültür hizmeti.

           Akdağ’ın kitabını yazan, tanıtılmasına büyük katkıda bulunan ve bu organizeye emeği geçen Hakkı Beye, AKSEV Başkanı Avukat Cengiz Gözalan’a ve geceye katılan herkese teşekkür ediyorum.

Bu haber 6872 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
HAYAT ÇOK PAHALI22 Haziran 2022

Sorgun Güldestesi


ANKET

Yerel Seçimlerde Partiyemi? Adayamı? Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?
Tüm Anketler

SILAM OFSET


Önce TÜRKÇE!


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: ŞAHİN DİZAYN