Durali Doğan - Sorgun Selam Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYE İLETİŞİM

SOYAŞAD

Namaz Vakitleri

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Murat Duman'ın Kaleminden

Durali Doğan

17 Ocak 2013, 14:15

Durali Doğan


MURAT DUMAN’IN KALEMİNDEN

YOZGAT VE GURBET

Bozok Yaylası’ndan gurbete geldik,
Hasretler çekerek zor düzen kurduk,
Bir somun ekmeği biz beşe böldük,
Zorluklar çekerek zor düzen kurduk,..

Namerde, densize, eğmedik başı,
Kuru suvan yedik çatmadık kaşı,
Soframızı bulduk kavim gardaşı,
Helalden kazanıp kâr düzen kurduk…

İman bahçesinde hakla dirildik,
Densize kızarak her gün gerildik,
Gerçek insan olup beşe sarıldık,
Dünya fani dedik dar düzen kurduk…

Töre hüküm sürer bilmeyen kınar,
Gelenek çok ağır kor alev yanar,
Oğlumuz kızımız pervane döner,
Saygıyla kalkarak kor düzen kurduk..

Ara başı bizim töre aşımız,
Densiz cahillere değer taşımız,
Din düşmanlarıyla olmaz işimiz,
Kuranın emriyle nur düzen kurduk…

Yaşlılar baş tacı tende kanımız,
Evlatlar torunlar canda canımız,
Töreye saygıdır bizim yönümüz,
Onlarla birlikte bir düzen kurduk…

Cesurdur yiğitler bilenler bilir,
Önce vatan için bozoklum ölür,
Bayrağa sarılmış Şehidim gelir,
Gözyaşı dökerek har düzen kurduk…

Dumanoğlu derki Çamlığa girsek
Sıcak bazlamayı sofraya sersek,
Testi kebabıyla ziyafet versek,
Sürmeli diyerek yâr düzen kurduk...


 Yozgat, Orta Anadolu’nun tam ortasında bulunan bir İlimizdir. Bozok yaylası olarak bilinen, rakım olarak yüksek coğrafi yerde kurulan ilimiz daha çok ova topraklara sahip olmakla birlikte şehir merkezinin coğrafi yapısı Çamlık tepesi ve Nohutlu tepeleri arasındaki vadide yer alır.

  İlimizin gelir kaynağı, tarım ve hayvancılık üzerine kurulmuştur. Ancak, geliri giderlerine kifayet etmeyen, sanayi kuruluşlarının olmaması nedeniyle, Yozgat halkının bir çoğu bu gelir-gider dengesi yüzünden gerek yurt içi, gerekse de yurt dışına sürekli göç vermektedir.

 Yine bu yüzdendir ki, gurbete giden gençlerimiz, hep hizmet verme konumunda kalmışlar, yine gelir düzeyi düşük işlerde çalışmışlar ve çalışmaktadırlar. Ancak bu geri planda hizmet vermek kader değildir. Bunun değişimi için hepimize görev düşmektedir. . .     

 Yozgat insanının bağlı bulunduğu topraklardan özellikle yurt dışına göç etmeleri epey bir zaman olmuş, ikinci kuşak olan gençlerimiz, Avrupaya açılan her Türk vatandaşı gibi kendi öz kültüründen uzaklaşma noktasına gelmişlerdir. Çok olumsuz şartlardan yine evlatlarının geleceklerini kurtarmak, onlara güzel yarınlar hazırlamak isteyen ebeveynler geri hizmetlerde, ağır işlerde çalışmaktan öteye gidememişlerdir.

 Ekonomik özgürlükleri yeterli olmadığından zar zor okuttukları yavrularına daima; “Bir işi olsun, devlet dairesinde, hayatını garanti altına alsın.” diyerek telkinde bulunmuşlardır. Okuyan gençlerimizin de birçoğu hizmet veren konumunda olmaktan öteye gidememişlerdir. Ata yurtlarını bırakarak göç eden insanlarımız müteşebbis hâle gelememiş ekonomik özgürlüklerine ulaşmamışlardır.

 Orta Anadolu insanının olmazsa olmazları vardır. Genci, yaşlısı, Çoluğu, çocuğu oldukça vatanseverdir. Bayrağına, namusuna, evine, ailesine canlarını hiç çekinmeden feda etmekten asla çekinmezler. Bu topraklarda yetişen yiğit gençlerimiz bu yeteneklerini atalarından alırlar.
 Özellikle gençlerimiz vatan sevgisi, büyüklerine saygı, küçüklerine sevgiyle yetiştirilirler. Kızlarımız mükemmel bir aile ve anne olmada kusursuzdur. Pısırık, tembel, evlerine arkadaşlarını davet edip içki masası kurduran kocalarına düşman kesilirler. Mükemmel bir annedirler, azla yetinmesini bilir, eşlerinin kazancına göre kendilerini ayarlar, tutumlu olmaktan asla imtina etmezler.

 Yozgat insanı; “Havası sert insanı mert” olarak bilinir. Gerçekten de öyledir. Aza kanaat etmeyi bilir, haksızlığı sevmez, dürüstlüğünden ise asla ödün vermezler.

 Yukarıda belirttiğimiz Orta Anadolu insanının özellikleri Yozgat insanında fazlasıyla vardır. O hâlde yapılması gereken geleceğe yatırım yapmaktır. Yatırım sadece maddi anlamda değil; örf, âdet, gelenek, görenek gibi manevi değerler içinde olmalıdır. Maddi kazanımlar, manevi unsurlarla desteklenmelidir. Şu durum gözden kaçırılmamalıdır; daralan iş dünyasında gençler vasıflarını gözden geçirerek saltanat ve ihtişam sunan görsel medya ve ihtiyaçların artması nedeniyle geleceğe yatırım yapmalı, dünya ticareti konusunda bilgilerini gelişen medya ve iş dünyası sayesinde geliştirmelidirler. Peygamber mesleği olan ticaret konusunda bilgilerini sürekli tazelemeli, görsel, yazılı ve diğer iletişim araçlarını kullanmaktan asla imtina etmemelidirler.
 Burada medyaya da büyük görevler düşmektedir. Dünya ticaretinin nasıl yapıldığı konusunda; alanında uzmanlar, iş adamlarına yönelik programlara yer vermeli, gençlerin ve ticaret yapanların ufku açılmalıdır.

 “Cesaretin mekan bulmadığı.” tabirinden yola çıkarsak tek başına ahlakın da yetersiz kalacağı kanaatindeyim. Burada yapılması gereken, bir metod geliştirerek gençler özendirilmeli onların ufku açılmalıdır. kaldı ki; bu durum Yozgat’ın Yiğit ,Vatansever,dürüst gençleriyle sınırlı kalmayarak yukarıda dile getirdiğim temenniler yurt genelinde yaygınlaştırılarak sürdürmelidir. Yüksek eğitim odaklı dil ve ticaret okulları açılmalı bu gençlere diş ülkelerde staj yapma imkânları sağlanmalıdır.
 
Kaliteli mal üreterek ticaret yapılacak memleketlerin ihtiyaçları belirlenmeli ve bu çalışmaları yapabilecek kalifiye insanlar yetiştirilmelidir.Kaldı ki, ekonomik özgürlüğü olmayan toplum ve şahısların ne a ilede, ne toplumda, ne de dünyada mutlu ve başarılı olması asla mümkün değildir.
 
Yozgat’ımızın ve Yozgatlımızın geleceği için, daha güzel müreffeh bir toplum olabilmek için İş adamlarımız,şirketlerimiz,sanatkarlarımız,esnafımız ve siyasetçilerimizin hep birlikte el ele vermesinin ve güç birliği yaparak ilerleme hamlesinin başlatılması zamana gelmiştir. Yozgat’ımızın ve Yozgatlımızın ilerlemesi için haydi hep birlikte ayağa kalkalım.

 Hepinizi saygı ve sevgiyle selamlar, mutlu ve sevgi dolu ömürler dilerim…
 
Murat DUMAN

Bu haber 6997 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
HAYAT ÇOK PAHALI22 Haziran 2022

Sorgun Güldestesi


ANKET

Yerel Seçimlerde Partiyemi? Adayamı? Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?
Tüm Anketler

SILAM OFSET


Önce TÜRKÇE!


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: ŞAHİN DİZAYN