Durali Doğan - Sorgun Selam Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYE İLETİŞİM

SOYAŞAD

Namaz Vakitleri

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Boğazlıyan Şairler Buluşması

Durali Doğan

03 Aralık 2012, 08:41

Durali Doğan

BOĞAZLIYAN ŞAİRLER BULUŞMASI
 
       Geçen hafta Boğazlıyan'da düzenlenen şiir dinletisine katıldık.
        Programı şair Dilek Hokkaömeroğlu organize etmiş. Kısa adı SOYAŞAD olan Sorgun Yazarlar Şairler, Aşıklar Kültür ve Araştırma Derneği yönetim kurulu üyesi arkadaşlarım Hacı Yiğid, M. Ali İlbaş ve Hüseyin Adak ile birlikte sayın Ahmet Sargın Hocamın daveti üzerine proğramda biz de bulunduk.
        Boğazlıyan ilçemizde ilk defa böyle bir şiir buluşması
gerçekleştiriliyordu. Bu organizeye ilk adımı atan bir ev kadını şair Dilek Hokkaömeroğlu olması ayrıca dikkat çekiyordu.
        Büyük cesaret ve fedakarlık göstererek şiir dinletisi tertipleyen bu şair kardeşimizi yürekten tebrik ediyorum.
        Yıllarca bu tür faaliyetlerin içerisinde bulunmuş, Yozgatlı Şair ve Yazarlar üzerine iki kitap yayınlamış birisi olarak samimiyetimle ifade ediyorum ki Dilek Hanım bir ilki gerçekleştirerek tarih yazmış oldu.
        Dinletiye ilginin yoğun olduğunu gördüm.
        Kayseri Şairler Yazarlar Derneği Başkanı Süleyman Karacabey ve ekibi, Sarıkaya Şairler Yazarlar Derneği Başkanı Kelami Akdemir, Yozgat Şairler ve Yazarlar Derneği'nden Eğitimci-Yazar Ahmet Sargın hocam ve yönetim kurulu üyesi arkadaşlar da proğrama iştirak etmişlerdi.
        Dilek hanıma Kelami bey ve Ahmet Sargın Hocam büyük destek oldular. Ayrıca Boğazlıyan ilçesindeki müzik öğretmenleri de geceye enstrümanlarıyla renk katmışlardı.
        Bugüne kadar şiir dinletisi düzenlenmeyen, şairlerin bir araya gelmediği başka ilçelerimize örnek olur Boğazlıyan buluşması.
        1996 yılından beri Ahmet Sargın Hocamla devam ettirdiğimiz Şiir Şölenleri yıllar sonra meyvesini vermeye, gelenekselleşmeye ve yapılmayan bakire ilçelerde, beldelerde de yapılmaya başlandı.Türk kültürünün, yerel kültürümüzün, Yozgat kültür folklor ve şiir kültürünün gelişip yaygınlaştırılmasında şölenlerin, şiir dinletilerinin büyük payı vardır. Öğretmenevinde yapılan bu mütevazi şiir dinletisinde ne yazık ki ilçenin ileri gelenleri yoktu. İlçe Kaymakamını, belediye başkanını, ilçe milli eğitim müdürünü ve diğer daire müdürlerini de görmek isterdik.
        Gecenin bu eksikliği organizeden mi yoksa başka birşeyden mi kaynaklandı bilemiyorum ama bu sitemimi de dile getirmeden geçemeyeceğim.
        Şiir dinletisinin ilk konuşmasını ben yaptım. Şahsıma bu görevi verenlere teşekkür ediyorum. Konuşmamda söylediklerimi bu sütunda da tekrarlayayım:
        İlki yapılan şiir dinletisi gelecek yıllarda da devam etmeli.
                Boğazlıyan'ın , Yozgat'ın, tüm Türkiye'nin şanı şerefi olan Milli Şehidimiz Kemal Beyin ismi verilerek geleneksel hale getirilmeli.  Başta mülki idare, belediye olmak üzere sivil toplum kuruluşları tarafından desteklenerek daha geniş çaplı yapılmalı.
        Dilek hanım Boğazlıyan'da bir "çıngı" ile bismillah dedi.
        İyi oldu, faydalı oldu, güzel oldu.
        Ama yetmez.
        Eksikleri tamamlanarak tekrarlanmalı.
        Çünkü şairlerin, aşıkların, yazarların katıldığı böyle proğramlar o yörenin tanıtımına büyük katkı sunmakta, en ucuz yatırımla, en pahalı, kalıcı etkili reklam yapılmaktadır.
        Dilek hanımı, Kelami beyi, Ahmet Sargın Hocamı ve emeği geçen herkesi kutluyorum.
        Proğrama katılan şairlerimizi, yazarlarımızı, ozanlarımızı de tebrik ediyorum.
        Nice şiir dinletilerinde buluşmak dileğiyle...

Bu haber 7078 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
HAYAT ÇOK PAHALI22 Haziran 2022

Sorgun Güldestesi


ANKET

Yerel Seçimlerde Partiyemi? Adayamı? Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?
Tüm Anketler

SILAM OFSET


Önce TÜRKÇE!


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: ŞAHİN DİZAYN