Durali Doğan - Sorgun Selam Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYE İLETİŞİM

SOYAŞAD

Namaz Vakitleri

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

HABER ARA


Gelişmiş Arama

SORGUN 6. AŞIKLAR BAYRAMI HAZIRLIKLARI BAŞLADI

Durali Doğan

29 Kasım 2012, 08:21

Durali Doğan

          Sorgun Belediyesinin katkılarıyla ve Sorgun Yazarlar Aşıklar Şairler Kültür ve Araştırma Derneği olarak “Sorgun 6. Aşıklar Bayramı”nı 15 Aralık’ta  gerçekleştireceğiz.
          Bu vesileyle dün derneğimiz yönetim kurulu üyeleri Hacı Yiğid, M. Ali İlbaş, Hüseyin Adak ili birlikte Belediye Başkanımız sayın Ahmet Şimşek’i makamında ziyaret ettik.
         15 Aralık 2012 tarihinde yapmayı planladığımız Sorgun 6. Aşıklar Bayramı’na destek istedik.
 Sayın Başkanımız bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da derneğimizin faaliyetlerine her türlü desteği vereceğini söyledi. Bugüne kadar yaptığımız ve yapacağımız faaliyetleri birlikte değerlendirme fırsatı bulduk.
 Bu tür etkinliklerde yerel yöneticilerin bakış ve davranış şekli çok önemli. Belediye Başkanımız sayın Şimşek’in sadece bizim derneğimizin faaliyetlerine değil, ilçemizde yapılan her türlü etkinliğe destek verdiğini yakınen biliyorum. Gazetemizde de bu konuda sıkça haber yapıyoruz.
           Sorgun Aşıklar Bayramı’nı her yıl olduğu gibi bu sene de Allah nasip ederse belediyemizin katkısıyla düzenlemiş olacağız.
          Kısa adı  SOYAŞAD olan derneğimiz 2003 yılından beri ilimizin ve ilçemizin tanıtımında büyük katkı  sağlamıştır. 1995 yıllarından başlayarak düzenlediğimiz şiir ve Aşık şölenleri devam etsin istiyoruz.
          Yozgat ve çevresinde Türk Edebiyatı’na çok güzel örnekler vermiş, yazar, aşık ve şairler yetişmiş, Yozgat’tan Türk Edebiyatı’na hizmet eden büyük gazeteci, yazar ve ilim adamları çıkmıştır.
 Amacımız bütün bu değerli şahsiyetleri tanımak ve tanıtmak şiir ve aşıklık geleneğini genç kuşaklara taşımak, bu geleneği devam ettirmektir.
          Önceki yıllarda olduğu gibi Aşıklar Bayramı’nda Ahirete intikal etmiş; Aşık Dindari, Şair Kasım Kazancıklıoğlu, Molla Müftü Atıf Kılıç, Aşık Hurşit Atmaca, Aşık Kamil Buhari, Müftü Hasan Coşkun (Demli Molla), Şair Hacı Çay, Şair Ahmet Durukan, Aşık Niyazi Ersoy, Aşık Sıtkı Baba, Şair Bahrı Koçoğlu, Aşık Gülşani, Şair İlhami Meriç, Şair Şevket Saraç, Şair Sami Sarıkaya (Nurani), Şair Veli Varlık, Şair Molla Mehmet gibi Sorgunlu aşık ve şairleri de bu vesileyle anmış olacağız.
 Gecemize katılacak olan isimleri netleşen aşıklar şunlar: Çorum-Alaca’dan Aşık Gülsüm Kahraman, Sivaslı aşıklardan Aşık Eseri, Aşık Kaptani, Aşık Alimi, Aşık Kul Fani, Sorgunlu Aşık Hacı Özkan, Aşık Rıza Kaygısuz..
 Ayrıca proğramda şairlerimiz de şiirlerini seslendirecekler.
 Bizlere her türlü desteği veren Belediye Başkanımız sayın Ahmet Şimşek’e teşekkürü bir borç biliyoruz.
 Dileğimiz ve niyetimiz açıkça şu: Halk kültürümüz, geleneğimiz, milli çalgımız saz kültürü devam etsin, aşıklarımız türkü çığırsın, şairlerimiz susmasın haykırsın.

Bu haber 1968 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
Sorgun Belediye Başkanı Murat Gürbüz'e Açık Mektup07 Haziran 2018

Sorgun Güldestesi


ANKET

Yerel Seçimlerde Partiyemi? Adayamı? Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?
Tüm Anketler

SILAM OFSET


Önce TÜRKÇE!


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: ŞAHİN DİZAYN