Durali Doğan - Sorgun Selam Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYE İLETİŞİM

SOYAŞAD

Namaz Vakitleri

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

İstiklal Marşımıza Meydan Okuma

Durali Doğan

15 Ekim 2012, 09:36

Durali Doğan

 

                Son günlerde  bölü cü vatan hainleri al çak saldırılarını giderek artırırken, bayra ğımıza ve İstiklal Marşı’mıza da alçakça dil uzatmakta, çocuklarımızı cehaletten kurtaracak olan öğretmenlerimizi kaçırmaktadırlar.       

                Önceki gün de Dicle Üniversitesi’nin açılışında bir grup hain İstiklal Marşımız okunurken ayağa kalmayarak adeta devlete, kanunlara, milli ruha meydan okuma pervasızlığında bulunmuşlar.

                Alçaklar ne yaparsa yapsınlar “Türk’ün Şehnamesi” olan İstiklal Marşı’nın Türk milleti olarak hepimizin gönlünde ayrı bir coşkusu vardır. Ciltler dolusu nesir kitapları yazılsa  bu mana ve coşkuda milletimizin yedi düvele karşı verdiği mücadele  anlatılamaz.

            Adını İstiklal Marşı’na bir bayrak gibi sararak giden Mehmet Akif Ersoy milli mücadelenin kalem kahramanıydı. Yunanlılar Polatlı’ya kadar geldiklerinde, Ankara’nın camilerinde dualar yükselirken, Anadolu semalarında da İstiklal Marşımızın dizeleri yankılanıyordu.

            İşte bu ruh, bu kutsiyet milletimizin her ferdinin yüreğine sinmiş olmalı ki eli kalem tutan, adını yazmaya çalışan her öğrenci İstiklal Marş ile dünyaya uyanır. Doğan güneşle birlikte selamlarız onu.

                Dünyada yazdığı eseri ile ahirete uğurlanma şerefi sadece Vatan Şairi Mehmet Akif’e aittir.

                O bakımdan her yıl yapılmakta olan İstiklal Marşını ezbere okuma yarışması çocuklarımıza milli ruhu vermesi, istiklal aşkı aşılaması bakımından çok önemlidir.

                Öğrenciler öğrendikleri, ezberledikleri bazı bilgileri unutabilirler, ancak İstiklal Marşı’nı duyarak, yaşayarak, ağlayarak okuyan bir öğrencinin hayatı boyunca bu coşkuyu içinden atması mümkün değildir.

          İstiklal Marşı, Çanakkale Şehitleri, Bayrak, Sakarya Türküsü gibi ruh kökümüze hitab eden, bize bizi anlatan bu tür şiirleri ezberlemek, taşıdıkları anlamları öğrencilere, genç nesillere öğretmek mecburiyetinde olduğumuzu unutmayalım.

            Vatanımızın ve milletimizin birlik ve beraberliğini ebed müddet yaşatmak istiyorsak şiirimizi, edebiyatımızı, tarihimizi sevmeliyiz ve sevdirmeliyiz.

           Tek reçete budur.

                Bu reçeteye sarılan her Türk sevmeyi bırak bu mukaddes değerlerine halel gelmemesi için canını seve seve verecektir. Veriyor da.

 Gözümün önünde canlanan Seyit pehlivan, Nene Hatun’un kan döktüğü bu vatanı kimseler bölemeyecektir.

                Bu ruhu içimizde kimse söküp atmaya çalışmasın, sökemez “Şehitler ölmez, vatan bölünmez” sözü artık bir söz olmaktan çıkmış ve bu Asım’ın neslinin yüreğine kazınmıştır. 

               Diyarbakır’da helikopter kazasında şehit olan ve Bursa’da toprağa verilen Sorgun’un Burunören köyünden olan şehidimiz İlyas Genel’e Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı dilerim.

                Ruhu şad olsun.

Bu haber 6935 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
HAYAT ÇOK PAHALI22 Haziran 2022

Sorgun Güldestesi


ANKET

Yerel Seçimlerde Partiyemi? Adayamı? Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?
Tüm Anketler

SILAM OFSET


Önce TÜRKÇE!


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: ŞAHİN DİZAYN