Durali Doğan - Sorgun Selam Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYE İLETİŞİM

SOYAŞAD

Namaz Vakitleri

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Aşık Sefil Döndü

Durali Doğan

15 Eylül 2010, 17:58

Durali Doğan

EVLAT ACISIYLA AŞIK OLDU
 Evlat acısı kimilerini veli, kimilerini deli yapar derler. Aşık Sefil Döndü Akdemir’de genç yaşta kaybettiği evladı Mehmet’in acısı ile aşık olmuş
 Sorgun ilçesine bağlı Çayözü köyünde fakir, çilekkeş bir hayatın içerisinde yüzlerce şiir yazarak, bir de kitap yayınlayarak, köyünde bir kültür elçisi gibi çalışarak hayata tutunma gayretinde olan bir garip Aşık Sefil Döndü.
 1990’lı yıllarda tanıdım Sefil Döndü’yü. O yıllarda yaptığım radyo ve  Yozgat Bayrak TV’de yaptığım Kültür Sofrası programına defalarca çıkardım. Yozgat böyle tanıdı Sefil Döndü’yü.
 İşte o yıllardan beri yazmaya devam etti. Evini geleneksel el sanatları ile döşedi. Heybemizi, kilimimizi, nakışımızı yeniden diriltti şiiri dirilttiği gibi Sefil Döndü. Curfalıkta hem kilim dokudu, hem şiir yazdı.
 Bu kezki görüşmemde bitkin ve hayata küsmüş, dostlara sitemkar gördüm. Her gelen ondan birşeyler almış, defterine birkaç övücü söz yazmış bir daha ne selamünaleyküm, ne aleyküm selam.
 Yardım sözü verenler, evini müze haline getirelim diyenler Döndü ablayı unutmuşlar. O yine de ümitvar olarak hayatını şiir ve el sanatları üzerine kurmuş devam ettirmeye çalışıyor.
HAYATI ÇİLE İLE GEÇMİŞ
 Çileli bir hayat geçiren Sefil Döndü özgeçmişini anlatırken o çileli günleri hatırlar gibi oluyor:
 “1942 yılında Çayözü’nde fakir bir ailenin kızı olarak dünyaya gelmişim. İlkokulu köyümde bitirdim. Okumak istedim ama ailemin ekonomik durumu buna müsaade etmedi. 17 yaşında iken evlendim. 5 çocuk annesiyim. Hayatım çile ile, malcılık, davarcılık ile geçti. Küçük yaşlarından beri dokumacılık yaptım. Koyunun sırtından yünü alır eğirir, boyar, Curfalık denen tezgahta dokur kilim olarak sererim. 1964 yılında dünyaya gelen oğlum Mehmet'in doğuştan hasta olması hayatımı çok etkiledi. 30 yıl süren bu acı hayat oğlumun ölümüyle bitti.
İLK ŞİİRİNİ ÇİMENTO
KAĞIDINA YAZDI
 Oğlu Mehmet bir yaşında sara hastalığına tutuldu. 12 yıl yatakta baktım. Rüyamda çocuğumu türbeye götürdüm. İlk şiirimi orada yazdım hem de çimento kağıdı üzerine.”
  Oğlu Mehmet’in vefatından sonra rüyasında şiirler söylemeye başlamış. Rüyasında söylediği şiirleri sabah kalkmış yazmış. Bu acı aşığın ilham kaynağı olmuş.
Ne param var ne de malım
Hakka teslim ettim canım
Sonunu düşün cananım
Bu faniye boş dediler
 İKİNCİ KİTABI
 BASILMAYI BEKLİYOR
  İlk şiir kitabını "İçimdekiler " adıyla 1994 yılında yayımladı. 
 Bugüne kadar çeşitli programlarda şiir okudu, atışmalar yaptı.  Yozgat ve Sorgun’da çıkan yerel gazete ve dergilerde şiirleri yayımlandı. El sanatlarıyla da yakından ilgilenen aşık, kilim ve el işlemeciliği ile şiirlerinin bir arada bulunacağı ikinci kitabını da basıma hazır hale getirdi.
 Şiirlerinde Sefil Döndü mahlasını kullanır.     
HER NAKIŞIN BİR HİKAYESİ VAR
 Sefil Döndü, söz sırası kilim dokumacılığına gelince bülbül gibi şakıyor. “Bir kilimim var onbir kuşak öteden gelir.” diyor ve ekliyor:
  -Bir kıza iki kişi dünür olmuş o yüzden kavga yapmışlar. Bunlardan birisi yenmiş kızı o almış. Bu nakışın ismi “Baltazar” olarak kalmış. Kilimdeki nakışların ayrı ayrı hikayeleri vardır. Mesela Yastık Nakışını bir gelin kayınbabası çin dokumuş. Halı heybe, hurç, kilim, seccade, döşeme gibi çeşitlerini sayabiliriz.
KÖK BOYA DENEYİMİ
 Çeşitli bitkilerden özel kök boyalar elde ettim. Soğan kabuğundan, üzüm çekirdeğinden, ayva yaprağından, ceviz yaprağından, ceviz kabuğundan, sarmaşık tanesinden, karamık tanesinden ayrı ayrı boya elde ettim. Elde ettiğim kök boyalarla boyadığım yün iplerden bir kilim dokudum.”
 Sefil Döndü; çilesini, Mehmet’in derdini kilime ve şiirin dizelerine birlikte işlemiş:
Taradım yününü astım sömeği
Bayrak alı açar arza göbeği
Nazara uğrattım körpe bebeği
Mehmet'in çilesi dokurum kilim
HATIRA DEFTERİ
 Sefil Döndü evinde bir hatıra defteri tutuyor. Deftere Aşık Sefil Döndü’yü ziyaret eden misafirler üçer beşer cümleyle duygularını dile getiren notlar yazıp imzalamışlar.
 Deftere bakınca Sefil Döndü’yü ziyaret edenler arasında çeşitli üniversitelerden öğretim görevlilerinin de olduğunu gördüm.
 Sorgun Kaymakamı Ertuğrul Kılıç, Belediye Başkanı Ahmet Şimşek’te Sefil Döndü’yü ziyaret edenler arasında.
EVİNİ MÜZE YAPMAK İSTİYOR
 Sefil Döndü’nün eski bir evi vardı. Burasını el sanatları müzesi haline getirip dokuduğu halı, kilim ve heybe gibi el dokumalarını sergilemek istiyordu. Ancak eski evin yıkılıp yeniden yapılması gerektiğini söylüyordu. Bu meramını yetkililere iletmiş ve dileği yerine getirilmişti.
 
 VALİ PAŞAMA ARZUHALİM
 “Bizim geleneğimizde Vali beye Vali Paşam diye sesleniriz. Vali Paşam Amir Çiçek’e de bir şiirle seslenmiş istediğini de almıştı:
VALİ PAŞAMA ARZUHALİM
Yüksek makamınız asil şanınız
Sebebi ziyaret görmeye geldim
Umut kapısıdır valim kapınız
Yarama bir merhem sür diye geldim.

Sabrımı denedi derde düşürdü
Felek sille vurdu aklım şaşırdı
Aşkın küresinde yaktı pişirdi
Aşıklar nefesi zar diye geldim

İlaç bulunur mu bilmem derdime
Huzur bulsam serpilseydim yurduma
Elaman mürvet geldim yardıma
Şu kırık kolumu sar diye geldim.

Çayözü köyümüz, Yozgat ilimiz
Dedim başvurayım derman Valimiz
Sefil Döndü o bir etna kulunuz
Bu işe bir imkan ver diye geldim
 Sefil Döndü kendi çapında köyünü her mekanda tanıtmak istiyor. Bunu da şiirlerinde dile getiriyor.
Camisi var okulu var
Vatanına hepisi yar
Otuzyedi şehidi var
Ödün vermez benim köyüm
 Aşık Sefil Döndü Madımak için de bir türkü söylemiş:
Pişirdim cacığı yaktım pastırma
Atışıpta aşıkları küstürme
Poyraz ver de aşağı yel estirme
Kurudu ekinler yandı madımak
HAYIRLI VE UĞURLU OLSUN
 Aşık Sefil Döndü ilkokulu bitirmiş bir köylü kadını. Ama kültürümüze, şiirimize, geleneksel el sanatlarımıza hizmet noktasında bu işi ben biliyorum diyenlere taş çıkartırcasına birşeyler yapmak istiyor. Bunun için de kendisine uzanan eli boşa çıkarmamış. Açılacak müze geçmişten geleceğe ışık tutacak.
 Bugün Sefil Döndü’nün en mutlu günü. Onu sevenler, kültürümüz, geleneklerimiz, el sanatlarımız yaşasın diyenler açılışa katılarak ona destek olacaklar. Ben de bu amaçla Döndü Abla’nın müzesinin açlışına heyecanla katılacağım.
 Teşekkürler Döndü Abla...
 Hayırlı ve uğurlu olması dileğiyle size sağlıklı, başarılı uzun bir ömür diliyorum.

Bu haber 7484 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
HAYAT ÇOK PAHALI22 Haziran 2022

Sorgun Güldestesi


ANKET

Yerel Seçimlerde Partiyemi? Adayamı? Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?
Tüm Anketler

SILAM OFSET


Önce TÜRKÇE!


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: ŞAHİN DİZAYN