Durali Doğan - Sorgun Selam Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYE İLETİŞİM

SOYAŞAD

Namaz Vakitleri

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Sorgun'a "Sorbon" yakışır

Durali Doğan

15 Eylül 2010, 17:58

Durali Doğan

İLK ÇERAĞI
 1997 yılında öncülüğünü Sorgun’un yetiştirdiği değerli şahsiyetlerden ve Sorgun aşığı gazeteci- şair Salim Taşçı’nın yaptığı gayretli ve heyecanlı bir çalışma başlatılmıştı.
 Sorgun’a bir fakülte veya yüksek okul kazandırmak için herkes kolları sıvamıştı.
 Başkentin hatırı sayılır emlakçılarından olan kıymetli hemşehrimiz Salim Taşçi'nın çırasını alevlendirdiği bu faaliyet amir memur esnaf ve serbest meslek erbabı bütün kesimleri bir araya getirmişti.
 Sorgun Öğretmenevi'nde Kaymakam     Ekrem Yaman'ın verdiği yemeğe; o zaman Sorgun Belediye başkanı olan Zühtü Acun, Salim Taşçı, Araştırmacı-Yazar M.Uluğtekin Yılmaz, Prof. Dr. Şuayip Üşenmez, Eski Belediye   Başkanı   Ahmet  Uslu ve birçok hemşehrimiz iştirak etmişlerdi.
 O yemekte bende bulunmuştum. Hatırladığım kadarıyla toplantıda "Sorgun'a Sorbon yakışır. Ben manevi makam istiyorum. Bu vesileyle bu hayırlı kararın başarıya ulaşması için bir milyar lira veriyorum"diyen Yozgat-Sorgun sevdalısı Salim Taşçı, dinleyenler tarafından yürekten alkışlandı ve herkesi duygulandırdı.
 Bu konuşma salonda çok alkışlanmıştı.
 Sorgun aşığı Sorgun’lu Salim Taşçı, Sorgun’da Sorgun için bu bayrağı ilk dalgalandıran ilk insan olmuştu.
 Toplantıda mesele enine boyuna konuşuldu. Sorgun'a   Fakülte Kurma   ve   Yaşatma   Vakfı   Mütevelli  Heyeti   Başkanlığı'na   şimdi Antalya Vali  yardımcısı olan Kaymakam   Ekrem   Yaman getirildi. Bütün hemşehrilerimizin vakfa yardımda bulunmaları istendi.
 Bunları hafızamı yoklayarak yazdım.
 Aradan tam 13 yıl geçti. Vakıf, çalışmalarını aralıksız sürdürdü. Yıl 2010’a gelindiğinde artık ilçemize bir yüksek okul açılması gündemin birinci maddesi haline geldi.
 Bozok Üniversitesi senatosu da gelen talepleri olumlu değerlendirerek artık Sorgun’un  bir yüksek okulu hakettiğini kabul ederek ilçeye beş bölümlük Meslek Yüksek Okulu açılması kararını kesinleştirdi.
 Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek’in de katıldığı bir törenle yüksek okulun temeline 11 Temmuz pazar günü ilk harç kondu. Binası yetiştiği takdirde yüksek okulun gelecek yıl öğrenci alması bekleniyor.
 Sorgun ve Sarıkaya ilçelerine temeli atılan iki yüksek okulun da yapımı Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu, Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği (TESKOMB), Halk Bankası, Sorgun Fakülte Kurma ve Yaşatma Vakfı ve vatandaşlar tarafından gerçekleştirilecek.
 Sorgun için fakülte veya yüksek okul yıllar önce bir hayal gibi gözükürken, temele konan ilk harçla artık bu hayal olmaktan çıkarak gerçek oldu.
 Yüksek okulun öğrenci almaya başlamasıyla birlikte ilçemizin sosyal ve ekonomik çehresinde belirgin bir değişiklik olacak. Yüksek okul ilçemize sosyal ve ekonomik aktivite sağlayacak.
 O bakımdan yüksek okul Sorgun için son derece önemli. Bir an önce bitirilmesi hususunda ne gerekiyorsa yapmalıyız.
 Emeği geçen vakıf mütevelli heyeti başta olmak üzere herkese bir Sorgun’lu olarak teşekkür ve şükranborcumuz var.
 Hayırlı ve uğurlu olsun...

Bu haber 7456 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
HAYAT ÇOK PAHALI22 Haziran 2022

Sorgun Güldestesi


ANKET

Yerel Seçimlerde Partiyemi? Adayamı? Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?
Tüm Anketler

SILAM OFSET


Önce TÜRKÇE!


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: ŞAHİN DİZAYN