Durali Doğan - Sorgun Selam Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYE İLETİŞİM

SOYAŞAD

Namaz Vakitleri

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

SORGUN 4.AŞIKLAR BAYRAMI COŞKULU GEÇTİ

Durali Doğan

15 Eylül 2010, 17:56

Durali Doğan

SORGUN 4.AŞIKLAR BAYRAMI
COŞKULU GEÇTİ

 3 Temmuz Cumartesi akşamı düzenlediğimiz “Sorgun 4. Aşıklar Bayramı” bugüne kadar yapılanların en ilgi gören gecesiydi..
 Belediyemizin katkılarıyla Sorgun Yazarlar Aşıklar Şairler Kültür ve Araştırma Derneği olarak düzenlediğimiz Sorgun Dördüncü Aşıklar Bayramı'nı İlyas Arslan Sinema ve Tiyatro Salonu’nda büyük bir coşkuyla yaptık.
 Sorgun’lu Aşık Dindari ve Şair Kasım Kazancıklıoğlu anısına düzenlenen geceye sazda ve sözde güçlü aşıklarımız, ozanlarımız katıldı. Katılan şairlerimiz salondakilerden büyük alkış aldı.
 Gecede Türkiye genelindeki yarışmalarda ödül almış aşıklar usta malı türküler, atışmalarla salonu coşturdular.
 Programımıza üç yıldır destek veren Belediye Başkanı Şimşek ise yaptığı konuşmada bu tür programlara her türlü desteği devam ettirme sözü verdi.
 Gecemize şeref veren Kars’tan Aşık Burhani söylediği güzel türkülerden sonra Şahozan’la yaptığı Sorgun’u anlatan atışmaları ile büyük alkış aldılar. Sivas Şarkışla’dan konuğumuz olan Aşık Gülçınar ise dinlemeye değdi.
 Kayseri’de yaşayan Yozgatlı hemşehrilerimiz Ozan İlyas Türkmen’in söylediği ozanca deyişler ve Anadolu türküleri parmak ısırttı. İlçemizin yetiştirdiği ozanlardan Şahozan, ve geceye iki türküsüyle katılan Aşık Rıza Kaygısuz ise  dinleyenleri duygulandırdılar.
 Geceye katılan şairlemiz de birbirinden güzel şiirler okudu. Alanya’da yaşayan hemşehrimiz Ethem Kaygısız, Sorgun’dan Hacı Yiğit, M. Ali İlbaş, Hüseyin Adak, Salim Salman, Mustafa Köksal, Hüseyin Gök, Naci Akdemir ismini sayamadığım şair de güzel şiirlerinden bir demet sundular.
 Aşık Mehmet Susami’nin söylediği Dindari ağzı türküler dinleyenleri elli yıl öncesine yolculuğa çıkardı.
 Salon hınca hınç dolu idi. Sonradan gelen misafirlerimiz programı ayakta izlemek zorunda kaldı.
 Yozgat şair ve yazarlarından bir demet olarak hazırladığım slayt gösterisi ile salondakiler hem türkü dinledi, hem de Yozgatlı şairleri slayt gösterisi ile tanıma fırsatı bulmuş oldular.
 Program gece yarısı sona erdi. Herkes bu salondan mutlu ayrılırken, aşıklarımız ve şairlerimiz de belediye başkanımız tarafından palaket ve onur belgesi ile ödüllendirilmenin zevkini tattılar.
 Sorgun Aşıklar Bayramının dördüncüsünü de hiçbir aksaklık olmadan gerçekleştirmiş olduk. Bu bakımdan biz de çok mutlu ve bahtiyar olduk.
 Dışarıdan gecemize katılan gönül dostu aşıklarımızı, şairlerimiz bir gece misafir ettikten, pazar günü de derneğimizde uzun uzun sazlı, sözlü sohbetten sonra memleketlerine uğurladık. Bu gönül dostları Sorgun dönüşünde muhakkak ki bu şirin ilçemizden ve bizlerden bahsedeceklerdir.
 Gecemizi şereflendiren Belediye Başkanımız sayın Ahmet Şimşek, belde belediye başkanlarımız, il genel meclisi üyeleri, belediye meclisi üyeleri, daire müdürlerimiz ve adını zikretme imkanı bulamadığım değerli hemşerilerimize  gecemize teşrif eden herkese teşekkür ediyoruz. Her türlü faaliyetimizde cansiperane çalışan derneğimizin yönetim kurulu üyeleri; Hacı Yiğid, M. Ali İlbaş, Şahozan, Hüseyin Adak ve Rıza Kaygısuz’a, programımıza destek veren Gülen Turizm, Bulduk Otel, Has Pide Fırını ve Öz Künbetli Pide Fırını sahiplerine, gecemize katılan tüm şair ve ozanlarıımza teşekkür ediyorum.
 2011 yılında yapacağımız Sorgun Beşinci Aşıklar Bayramı’nda buluşmak dileğiyle.

Bu haber 7387 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
HAYAT ÇOK PAHALI22 Haziran 2022

Sorgun Güldestesi


ANKET

Yerel Seçimlerde Partiyemi? Adayamı? Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?
Tüm Anketler

SILAM OFSET


Önce TÜRKÇE!


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: ŞAHİN DİZAYN