Durali Doğan - Sorgun Selam Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYE İLETİŞİM

SOYAŞAD

Namaz Vakitleri

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

SORGUN 4. AŞIKLAR BAYRAMI 3 TEMMUZ'DA

Durali Doğan

15 Eylül 2010, 17:55

Durali Doğan

Sorgun Belediyesi ve Sorgun Yazarlar Aşıklar Şairler Kültür ve Araştırma Derneği’nin işbirliği ile  Aşık Dindari ve Şair Kasım Kazancıklıoğlu anısına “Aşıklar Bayramı” düzenliyoruz.
 3 Temmuz Cumartesi günü saat 20.30’da İlyas Arslan Sinema ve Tiyatro Salonu’nda Aşıklar meydana çıkacaklar..
 Sorgun Belediyesinin katkılarıyla düzenlediğimiz Aşıklar Bayramı’nda Aşık Dindari’yi ve şair Kasım Beyi Türkiye’de derece almış aşıkların katılacağı bir programla yine dördüncü defa anmak istiyoruz.
 Aşık Dindari ve Kasım Kazancıklıoğlu kim!
 Orta yaşın üzerindeki her Sorgun’lu, her Yozgat’lı Dindari ve Şair Kasım adını bilir. Bilir ama onu yeterince tanıma fırsatı bulamamıştır. Bizim en büyük eksikliğimiz, şiir, edebiyat, fen bilimleri, tarih gibi alanlarda eser vermiş önemli şahsiyetleri yeni yetişen kuşaklara tanıtamamak.
 Aşık Dindari ve Şair Kasım bey taşı toprağı aşık, şair fışkıran Sorgun ilçesinin Alcı köyünde  yaşamışlardır. Aşık Dindari mahlası ile çok sayıda şiir yazan aşığın esas ismi Muhittin Kaynar’dır. 65 yıllık ömrüne çok sayıda şiir, destan sığdıran Dindari yaşadığı yılların tarihini destanlaştıran büyük badeli aşıklarımızdandır. Şair Kasım beyin şiirleri ve hayatı ise ise ayrı bir değer taşır.
   Yozgat ve çevresinde Türk Edebiyatı’na çok güzel örnekler vermiş, yazar, aşık ve şairler yetişmiştir. Bunlardan henüz iyi tanınmamış, ancak bu geleneği bozmadan devam ettirenler vardır. Hüzni, Nazi, Fenni, Sıtkı, Dindari, Kasım Kazancıklıoğlu vb. gibi şairler Yozgat’ın yetiştirdiği  en meşhur şairlerdendir. Yozgat ve çevresi Türk Edebiyatı’na hizmet eden büyük gazeteci, yazar ve ilim adamları da yetiştirmiştir. Bütün bu değerli şahsiyetleri tanımak ve tanıtmak mecburiyetindeyiz.
 Programımıza  Sivaslı bayan Aşık Gülçınar, Serhat şehrimiz Kars’tan Aşık Burhani ve Aşık Behram Aktemur, Kayseri’den katılan Yozgatlı Ozan İlyas Türkmen, Sorgun’dan Şahozan, Aşık Hacı Özkan, Aşık Rıza Kaygısuz, Aşık Ahmet Karadoğan  gibi çok değerli saz ve söz üstadları bulunmaktadır.
 Aşıklarımızın yanısıra Alanya’dan Ethem Kaygısız, Ankara’dan Murat Duman, Sorgun’dan Hacı Yiğit, M. Ali İlbaş, Hüseyin Adak, Rıfat Çakır gibi daha ismini sayamadığım şair de güzel şiirlerinden bir demet sunacaklar.
 3 Temmuz Cumartesi günü saat 20.30’da  İlyas Arslan Sinema ve Tiyatro Salonu’nda yapılacak Aşıklar Bayramına tüm halkımızı davet ediyoruz.
 İşte bu mecburiyeti büyük bir mesuliyet olarak üsleniyoruz. Bizleri geçen yıl olduğu gibi bu yılda destekleyen Belediye Başkanımız sayın Ahmet Şimşek’e, Ankaradaki Alcı Köyü Derneği Başkanı sayın Kerem Şankazan ve üyelerine, Şair Kasım Kazancıklıoğlu’nun kızı şair Birsen Koca’ya, Ankara’da daha şimdiden bu heyecanı yaşayan gazetemizin yazarı Alcılı şair Rıfat Çakır’a bize destek veren herkese şimdiden teşekkür ediyorum.
 Halk kültürümüz, geleneğimiz, milli çalgımız saz kültürü devam etsin, aşıklarımız susmasın, Dindari gibi , Kasım Kazancıklıoğlu gibi Yozgat’lı aşıklar, şairler ebedi yaşatılsın, eserleri tanıtılsın diyorsanız sizleri Sorgun dördüncü Aşıklar Bayramına bekliyoruz.

Bu haber 7374 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
HAYAT ÇOK PAHALI22 Haziran 2022

Sorgun Güldestesi


ANKET

Yerel Seçimlerde Partiyemi? Adayamı? Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?
Tüm Anketler

SILAM OFSET


Önce TÜRKÇE!


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: ŞAHİN DİZAYN